.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Polonia czyli my - Polacy rozsiani po świecie. Ten fragment PANORAMY jest o naszej codzienności i o naszej odświętności. O naszych emigracyjnych drogach, o tym jak pracujemy i w jaki sposób spędzamy ze sobą czas na emigracji, o tym co nas cieszy i z czego jesteśmy dumni jako Polacy mieszkający poza Ojczyzną.

Polonia w Montrealu - przydatne adresy (PDF)
 
W 80-tą rocznicę - opr. Stefan Władysiuk

Rok 2024 obfituje w okrągłe rocznice chwały polskiego żołnierza. 80 rocznica Bitwy o Monte Cassino (maj 1944), lądowania alianckiego w Normandii (czerwiec 1944) jak i Powstania Warszawskiego (sierpień - październik 1944) to okazje do uczczenia ofiar polskiego żołnierza (...)

Życie zwielokrotnione - Krzysztof Jagielski

W siódmym krzyżyku życia, przedstawianie się życiorysem, można już potraktować jako epitafium na kamieniu nagrobnym. I niech tak będzie. W pamięci elektronicznej pozostanie zapis (ale czy trwały?) po kimś, kto był znany, no powiedzmy, kilkuset mieszkańcom naszej planety.

Polskie CHSLD / Le CHSLD Polonais

Polskie CHSLD im. Marii Curie-Skłodowskiej w Montrealu modernizuje się! Nasze centrum, zawsze obecne w życiu Polonii, wdrożyło wiele projektów, które udoskonalą i polepszą warunki życia mieszkańców.

Emigracyjne drogi (cz. 17) - Jan Duniewicz

W trakcie moich pierwszych wędrówek po Montrealu, gdy poznawałem ludzi, urzędy, miejsca bardziej turystyczne i te mniej turystyczne, zwróciłem uwagę na pewne ciekawe różnice kulturowe (w Kanadzie nazywają to "cultural shocks"): Zupełny brak oczekiwania i nacisku (...)

Patka

Gość Panoramy - rozmowa z Lilianą Arkuszewską, autorką książek "Patka" i "Odyseja dżinsowych kolumbów. Czy było warto?" 

Szlachectwo zobowiązuje - Beata Gołembiowska

Jubilatka Elżbieta hr. Tyszkiewicz z domu hr. Plater-Zyberk urodziła się 4 listopada 1923 roku. Z okazji Jej 100 urodzin prezentujemy rozmowę Beaty Gołembiowskiej autorki albumu "W jednej walizce. Polska arystokracja na emigracji w Kanadzie". 

Mila Mesner - Jolanta Duniewicz

"Będę szczęśliwa, jeśli moje słowa i czyny choć w niewielkim stopniu przyczynią się do lepszego zrozumienia między ludźmi" (Mila Mesner)

Montrealski as wywiadu - opr. Stefan Władysiuk

Na początku listopada, z okazji prezentacji filmu "Tadeusz Romer. Mission imposible", w Montrealu przebywała grupa filmowców polskich z Film Open Group. Ekipa filmowa odwiedziła również siedzibę Związku Weteranów Polskich im. Marszałka Piłsudskiego w Montrealu (...)

Emigracyjne drogi (cz. 16) - Jan Duniewicz

W Kanadzie przylatuję na lotnisko międzynarodowe Mirabel. Jestem oszołomiony ogromem i elegancją tego miejsca: do odprawy celnej ustawia się kilkanaście równoległych kolejek, które szybko się przesuwają. 

Pożegnanie Konsula Dariusza Wiśniewskiego

Szanowni Państwo, 31 sierpnia br. moja misja na stanowisku Konsula Generalnego RP w Montrealu dobiegła końca. Wracam do Polski, by kontynuować pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, z którym jestem związany od roku 1994. 

Emigracyjne drogi (cz. 15) - Jan Duniewicz

Wciąż i wciąż szukałem pracy i zbierałem "tutki". W jednej z gazet znalazłem ogłoszenie software'owej firmy Alper&Pesch, że otwierają konkurs na specjalistę informatyka, że pierwsza selekcja odbędzie się poprzez otwarty egzamin pisemny. Udaję się tam. 

Stulatka - opr. Stefan Władysiuk

Do montrealskich stulatków - członków Związku Weteranów Polskich, którzy dożyli 100 lat przybywa kolejna jubilatka. Pani Róża Kisielewska, której okrągłe urodziny przypadają 8 września 2023 roku, dołącza do grona takich znakomitych kolegów jak Zbigniew Berezowski, dr Jerzy Kiełczewski (...)

Podaruj dziecku nasz język ojczysty - Magda Chylewska

Temat dwujęzyczności i wielojęzyczności zawsze mnie fascynował. Stykam się z nim od wielu lat na polu zawodowym jako pedagog w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika przy Konsulacie Generalnym RP w Montrealu, a także w życiu osobistym jako matka. 

Świadek historii - Katarzyna Szrodt

Są osoby, z którymi przebywanie ciekawsze jest niż lektura najlepszej książki, co wynika z fascynującego połączenia ich pasji życia, wiedzy o życiu i świecie, otwartości na ludzi i nowe wyzwania.

Podziękowania Prezes KPK, okręg Québec Marii Palczak

Chciałam w pierwszych słowach podziękować Ojcu Dariuszowi Szurko za udostępnienie w internecie Mszy Św. dla Polonii podczas pandemii, za współpracę w organizowaniu naszych świąt narodowych i za bardzo słuszne porady.

Znak czasów - Dariusz Wiśniewski

Kilka miesięcy temu Kanadyjski Urząd Statystyczny udostępnił szczegółowe dane ze spisu powszechnego z roku 2021. Jedno z pytań w formularzu spisowym dotyczyło "korzeni etnicznych lub kulturowych" i było pytaniem otwartym (...)

Sybiraczka, weteranka, patriotka - opr. Jolanta Walkowiak

Leokadia Kacpura-Cieślak urodziła się 29 czerwca 1925 r. Jej ojciec, Franciszek, był legionistą w czasie I wojny światowej, a potem walczył z bolszewikami w bitwie o Warszawę 1920 r., gdzie został ranny.

Pamiętamy... wspominamy... - opr. Stefan Władysiuk

Hanna Maria Pappius (1925-2023), 
Stanisław (Stanley) Konstantyn Skoryna (1920-2003). 

Emigracyjne drogi (cz. 14) - Jan Duniewicz

Magunia idzie do szkoły. Na swój pierwszy dzień w szkole dostała od Marthy w prezencie, tradycyjną dla austriackich pierwszoklasistów, "Schultüte" - ozdobny kartonowy stożek wypełniony wszelkimi pomocami szkolnymi i masą słodyczy. 

Szkoła, o której warto mówić - Magda i Stanisław Chylewscy

Pięćdziesięciolecie Ośrodka Polskiej Edukacji za Granicą w Warszawie, który nadzoruje i koordynuje pracę szkół polskich funkcjonujących poza Polską jest bardzo dobrym pretekstem, by przypomnieć czytelnikom Panoramy o istnieniu Szkoły Polskiej im. M. Kopernika przy Konsulacie Generalnym w Montrealu. 

Na pomoc dzieciom - Kazimierz Zaraś

Jubileusz 70-lecia działalności Komitetu Pomocy Dzieciom Polskim w Montrealu. Historia Komitetu sięga korzeniami do listopada 1953 roku, kiedy to w czasie zebrania Stowarzyszenia Polskich Imigrantów Wojennych w Kanadzie utworzono sekcję Pomocy Dzieciom Polskim w Niemczech (...)

Wystawa "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" w Montrealu

W związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa ewakuowanej z ZSRS Instytut Pamięci Narodowej przygotował międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny pt. "Szlaki Nadziei. 

Emigracyjne drogi (cz. 13) - Jan Duniewicz

Nadchodzi wiosna, robi się cieplej, zaczynamy częściej i na dłużej wychodzić na spacery. W połowie kwietnia, w weekend, Maryla i Zbyszek z dziećmi przyjechali do Wiednia, by się z nami pożegnać, mieli wkrótce odlecieć do Australii, do kraju ich przeznaczenia. 

Tułacze wolności - Stanisław Stolarczyk

Listopadowe święta (Wszystkich Świętych oraz odzyskania Niepodległości), a także jesienna pogoda (krótkie dni i częste szarugi), sprzyjają wspomnieniom i rozmyślaniom, o osobach które odeszły. Odwiedzamy wtedy na cmentarzach groby rodzinne, w Polsce często jadąc na drugi jej koniec. 

Czcząc pamięć zmarłych - Stefan Władysiuk

Niedaleko od Montrealu, w podgórskiej miejscowości Saint-Sauveur-des- Monts, na piaszczystym wzgórzu pośród świerków i wysokich skał, ukrywa się wiejski cmentarz, zaciszny i malowniczy. 

Biblioteka Polska w Montrealu i jej darczyńcy - Stefan Władysiuk

Wrzesień to tradycyjnie, od prawie 40 lat miesiąc rozpoczynający tradycyjną zbiórkę na Bibliotekę Polską w Montrealu. Dlatego też pragnę przybliżyć osoby, dzięki którym, możemy być dumni, że mamy w Montrealu, tak kluczową instytucję kultury polskiej (...)

Czy Józef Piłsudski odwiedził Montreal? - Stefan Władysiuk

Maj to czas, kiedy wspominamy pamięć Marszałka Józefa Piłsudskiego w kolejną rocznicę Jego śmierci (12 maja 1935 roku). Związek Weteranów Polskich noszący Jego imię corocznie honoruje tę rocznicę, zamawiając uroczystą mszę świętą, czy wspominając Go w swoich weterańskich kręgach.

Jezioro Gopło w Québecu - Stefan Władysiuk

Jezioro Gopło na Pojezierzu Gnieźnieńskim, dla osób interesujących się historią Polski, znane jest jako miejsce początków państwa polskiego, bowiem nad Gopłem urodził się Piast Kołodziej, protoplasta rodu Piastów. 

Radio Polonia - Bożena Szara

Niemal 20 lat spotykałam się z Państwem co tydzień na antenie stacji CFMB - 1280 AM. Dziś przyszedł czas rozstania. Tymi słowami pożegnałam się ze słuchaczami Radia Polonia w ostatnią niedzielę stycznia 2022 roku. Oto, dlaczego zawiesiliśmy działalność polonijnej audycji.

Zapiski ostatniego dziedzica z Mokrska - Stefan Władysiuk

Jesienią ubiegłego roku Biblioteka Polska otrzymała w darze od rodziny autora książkę: Dwór nad Nidą. Zapiski ostatniego dziedzica z Mokrska (1905-1950).
Na pierwszy rzut oka wydawała się być jedną z wielu książek poświęconych historiom rodzinnym (...)

Zasłużeni dla Polonii - Leszek i Krystyna Chełmińscy

W tym roku przypada 15 rocznica śmierci jednego z najbardziej zasłużonych działaczy Polonii montrealskiej, aktywnego w wielu organizacjach Leszka (Leslie) Chełmińskiego, który w dniu 2 lutego 2007 roku zmarł niespodziewanie podczas wakacji na Florydzie. 

Pamiętnik liryczny - Katarzyna Szrodt

Ta książeczka musiała powstać. Wanda Babińska nigdy nie wydała drukiem swoich wierszy, choć pisała je od wczesnych lat młodości i zamknęła w nich całą siebie. W naszych czasach coraz mniej spotyka się ludzi dzielnych, mądrych, od których moglibyśmy uczyć się sztuki życia. 

"Świadkowie Historii" z Kanady

27 października 2021 w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie laureaci nagrody "Świadek Historii" dla osób i organizacji spoza Polski odebrali z rąk prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego dyplomy i odznaczenia. 

Wspomnienie o Kazimierzu Stańczykowskim - Stefan Władysiuk

Przed 40 laty, dnia 12 lipca 1981 roku w tragicznym wypadku drogowym niedaleko miasteczka Rawdon zginął Kazimierz Stańczykowski. Niespodziewana śmierć tego człowieka była ogromną stratą nie tylko dla jego rodziny, ale także dla całej naszej montrealskiej polonijnej wspólnoty (...)

Wizyta kardynała zza żelaznej kurtyny - Stefan Władysiuk

Odbyta przed 60 laty na przełomie sierpnia i września 1969 roku wizyta ówczesnego Metropolity Krakowskiego - kardynała Karola Wojtyły była niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu Polonii kanadyjskiej. Była także ważnym wydarzeniem w życiu politycznym i religijnym naszej prowincji. 

Wierni historycznym ideałom. Krótka historia Związku Weteranów Polskich - Józef P. Foltyn

Związek Weteranów Polskich im Marszałka J. Piłsudskiego został założony w 1930 roku przez Żołnierzy Wojska Polskiego a w szczególności weteranów I wojny światowej oraz weteranów wojny Polsko-Bolszewickiej 1920 roku (...)

Montrealski laureat Orderu Uśmiechu - Stefan Władysiuk

Dla tych z nas wychowanych w PRL, 1 czerwca kojarzy się z Dniem Dziecka. Kojarzy się z wycieczkami i zabawami, w czasie których rozdawano słodycze, a także z Orderem Uśmiechu - międzynarodowym odznaczeniem uchwalonym w Polsce w 1968 roku.

Polska Fundacja Społeczno-Kulturalna w Québecu

Polska Fundacja Społeczno-Kulturalna jest organizacją posiadającą status organizacji charytatywnej i od jej założenia w 1979 roku, zrzesza w swoich szeregach osoby i instytucje, których troską jest wsparcie wszystkich form aktywności kulturalnej, naukowej i społecznej Polonii montrealskiej.

Zapomniana tragedia: Polscy lotnicy ofiarami katastrofy - S. Władysiuk

W czasie II wojny światowej Montreal był ważnym centrum przemysłowym w alianckiej machinie zbrojeniowej. Port lotniczy Dorval stanowił punkt przerzutowy produkowanych w Ameryce Północnej samolotów do Anglii, Egiptu, Włoch czy nawet odległych Indii. 

67 lat pracy Komitetu Pomocy Dzieciom Polskim - Kazimierz Zaraś

Historia Komitetu sięga korzeniami do listopada 1953 roku, kiedy to grupa działaczek polonijnych, w odpowiedzi na apel Związku Polek w Wielkiej Brytanii podjęła inicjatywę pomocy dzieciom polskim, które po wojnie znalazły się w dramatycznej sytuacji. 

Polscy artyści plastycy w Kanadzie - Katarzyna Szrodt

Gdy na początku lat 90. wyjeżdżałam do Kanady, nie przeczuwałam, że oddalenie od Polski, zamiast odciąć mnie od źródła polskości, właśnie mnie do niego przybliży i zaowocuje napisaniem doktoratu.

Mole Książkowe - Daniela Rosochacka

Książki były w moim życiu odkąd pamiętam, ale ostatnio doceniam je jeszcze bardziej. Są dla mnie prawdziwą odskocznią od codzienności, a teraz w tych dziwnych covidowych czasach doceniam je jeszcze bardziej.

65 lat przygód, przyjaźni i pracy społecznej

Montrealski Hufiec Harcerek obchodzi rocznicę założenia. "Wszystko co nasze Polsce oddamy...", te słowa Hymnu Harcerskiego zabrzmiały w Montrealu w latach 1948-1949. Powstały wtedy pierwsze jednostki harcerskie na terenie naszego miasta. 

Pomnik Mikołaja Kopernika w Montrealu - Stefan Władysiuk

Historia powstania pomnika Mikołaja Kopernika w Montrealu jest pewnym wycinkiem z życia Polonii kanadyjskiej w dość ważnym okresie jej dziejów. 
W maju 1960 roku ponad 200 przedstawicieli organizacji polonijnych (...)

Kanadyjscy łyżwiarze najlepsi w Polsce - Kamila Rybicka

Łyżwiarze z Kanady trenujący w Barrie w Ontario zdobywają Mistrzostwo Polski Juniorów w tańcach na lodzie!Emigracyjne drogi (cz. 12) - Jan Duniewicz
Emigracyjne drogi (cz. 11) - Jan Duniewicz
Polacy w Australii
Emigracyjne drogi (cz. 10) - Jan Duniewicz
Polacy w Niemczech
Motocyklowe Stowarzyszenie Pomocy Polakom za Granicą
Emigracyjne drogi (cz. 9) - Austria 1982 - Jan Duniewicz
Polonia we Francji
Kongres 60 milionów - Globalny Zjazd Polonii
Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego
Emigracyjne drogi (cz. 8) - Austria 1981 - Jan Duniewicz
Polacy na Białorusi
VII Festiwal Poezji Słowiańska Brosza - Wiesław Fałkowski
Wileńskie spotkania sceny polskiej - Dorota Górczyńska-Bacik
Emigracyjne drogi (cz. 7) - Austria 1981 - Jan Duniewicz
Polonijny Dzień Dwujęzyczności - Justyna Bereza
Życzenia świąteczne i noworoczne przesłane do redakcji Panoramy
Kartki świąteczne przygotowane przez uczniów polskich szkół w Montrealu
Z działalności Biblioteki Polskiej w Montrealu - Stefan Władysiuk
Polonia w Wielkiej Brytanii
Wyniki wyborów do Parlamentu i Senatu RP 2019
Polska Fundacja Społeczno-Kulturalna w Quebecu
Emigracyjne drogi (cz. 6) - Austria 1981 - Jan Duniewicz
Polonia w Argentynie
Kongres 60 milionów w Nowym Jorku
Polska przyciąga talenty z całego świata / version FR
Emigracyjne drogi - (cz.5) - Jan Duniewicz
Polonia w Brazylii
Dzień Polski w Montrealu - Katarzyna Knieja
Emigracyjne drogi - (cz.4), Austria 1981 - Jan Duniewicz
M/S Batory przypływa do Kanady - Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska
Polonia w Stanach Zjednoczonych
Dżinsowi Kolumbowie - Liliana Arkuszewska
Emigracyjne drogi (cz.3), Austria 1981 - Treiskirchen - J. Duniewicz
Polonia w Kanadzie
Zabawa w barwach biało-czerwonych - Katarzyna Knieja
Emigracyjne drogi (cz.2), Austria 1981 - Wiedeń - Jan Duniewicz
Moja córka - Agnieszka - Teresa Kastelik
Polski PikNik - Gabi Opas
Polonia na świecie
IPN z wizytą w Kanadzie
Ci, co odchodzą, wciąż z nami są... - Michał Stefański
Wybory do PE - jak głosowała Polonia w Montrealu
Święto Europy w Montrealu - Kasia Knieja
Emigracyjne drogi (cz. 1) - Wyjeżdżamy z Polski - Jan Duniewicz
 

Archiwum wydarzeń polonijnych (Radio Polonia)


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail:[email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ