.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Szanowni Czytelnicy,

Mamy lato, wakacje, urlopy, letnią kanikułę.... Po niezbyt mroźnej zimie, od razu lato z temperaturą 30 st. C pod koniec maja. No, a jeśli pełnia lata to pora na spakowanie walizek, plecaków, zabukowanie biletów lotniczych i w drogę. Kochamy podróżowanie...
Podróżowanie daje natchnienie, ukojenie, spełnienie, ale i zachęca, porywa i często staje się pasją, miłością, całym sensem życia. Ponadto podróże kształcą.

Z czerwcową Panoramą odwiedzą Państwo wiele ciekawych miejsc na świecie. 
Zacznijmy od tego najodleglejszego. Magda Chylewska pokonała tysiące kilometrów by spełnić swoje podróżnicze marzenie jakim było znalezienie się w raju na ziemi. A rajem tym jest dla niej Republika Południowej Afryki. Dla wielu z nas Czarny Ląd kojarzy się z przejmującym filmem "Pożegnanie z Afryką" i niezapomnianymi rolami Meryl Streep i Roberta Redforda. Ktoś kiedyś powiedział, że każdy z nas ma swoje pożegnanie z Afryką, nawet jeśli nigdy jej nie odwiedził. Magda była, widziała, dotknęła, posmakowała i po swojemu Czarny Ląd pożegnała. 

Z Montrealu zapraszam do Nowego Jorku, gdzie żyje i pracuje Jakub Polaczyk, sądecki pianista, kompozytor i pedagog. W rozmowie z dziennikarką Gazety Krakowskiej - Krystyną Trzupek opowiada o swoim odkrywaniu Ameryki i o tym jak bardzo ciekawą drogę przebył z Nowego Sącza do Nowego Jorku. 

Niektórzy całe życie mieszkają w wyjątkowym miejscu i to do tego właśnie wyjątkowego miejsca turyści zjeżdżają z najdalszych zakątków. Maryla Kania zaprasza Państwa w swoje rodzinne strony, czyli do Wieliczki, jedynego takiego miejsca na świecie, gdzie kopalniane "białe złoto" urzeka, leczy i przyprawia o zawrót głowy swym pięknem i majestatem. 

Z Montrealu wiele dróg prowadzi do Polski....  Katarzyna Szrodt podczas swojego pobytu w Gdańsku uczestniczyła w Festiwalu Europejski Poeta Wolności, skąd przywiozła obszerną relację.  Ponadto w swym artykule zadaje pytanie: Po co nam poezja? Odpowiedź zdaje się być oczywista: "Poezja nie jest niezbędna do życia, ale bez niej życie jest blade".

To tak jak życie bez podróży i poznawania świata, też jest blade. 

Bo przecież nie chodzi tylko o inne kultury, języki, kuchnie, zwiedzone miasta, obejrzane muzea czy nawet poznanych ludzi. Nigdy tak często jak w podróży nie nachodzą nas refleksje i przemyślenia dotyczące naszego życia i nas samych. W codziennym rozbieganiu czasu na refleksje zawsze mało. W podróży nabieramy dystansu do życia. Spoglądamy trochę z boku na to co robimy, jak pracujemy, ile czasu poświęcamy na pracę, dom, ile czasu mamy dla siebie. 

Podróż i wakacje dają nam czas na refleksje i również na coś więcej: inspirację - widząc inny styl życia, innych ludzi, przypadkowe rozmowy, obserwacje. Czasem, by uciec potrzebujemy odległych miejsc, odmiennych kultur, całkowicie innego stylu życia. Czasem wystarczy wyjechać niedaleko, na krótko, by inaczej spojrzeć na to, co ważne.

Czasem też wystarczy uważniej rozejrzeć się dookoła siebie, by inaczej spojrzeć na miejsca, gdzie żyjemy na co dzień. Dla mnie takim innym spojrzeniem był film "French 
Girl", kręcony w Montrealu i Quebecu.  Aktorzy odtwarzający główne role stwierdzili, że atmosfera tych wyjątkowych miast dodała komedii uroku i niezapomnianych wrażeń i że miasta te są jednymi z najpiękniejszych miejsc w Ameryce Północnej.

Montreal jest z pewnością niepowtarzalnym miejscem na świecie dla miłośników muzyki podczas Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego, który odbywa się na przełomie czerwca i lipca. Nasze miasto przypomina wtedy ul, w którym pracowite pszczoły zastąpiono watahami turystów z całego świata. 

Zapraszam na łamy czerwcowej Panoramy, by poznawać odległe zakątki i cieszyć się z faktu, że mieszkamy w jednym z tych najpiękniejszych. 
 

Z pozdrowieniami
..Marzec 2024
Grudzień 2023
Wrzesień 2023
Czerwiec 2023
Marzec 2023
Grudzień 2022
Wrzesień 2022
Czerwiec 2022
Marzec 2022
Grudzień 2021
Wrzesień 2021
Czerwiec 2021
Marzec 2021
Grudzień 2020
Kwiecień 2020
Marzec 2020
Luty 2010
Styczeń 2020
Grudzień 2019
Listopad 2019
Październik 2019
Wrzesień 2019
Sierpień 2019
Lipiec 2019
Czerwiec 2019


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ