.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Szanowni Czytelnicy,

Every life is a story. Każde życie jest historią. To truizm, bo przecież każdy z nas ma swoją historię, którą mógłby opowiedzieć. Mógłby, gdyby miał talent literacki, czas, pasję i chęć snucia tej opowieści. Niewielu się decyduje by przelać na papier swoje życie, ale wielu lubi czytać historie innych. 

Przed kilkoma miesiącami miałam okazję, a nawet zaszczyt, poznać osobę, która w przeszłości miała chęć, pasję i czas. Ma też talent literacki oraz  niezwykły życiorys, którym mogłaby obdzielić kilka osób. Tą postacią jest Krzysztof Jagielski - autor pamiętnika, którego fragmenty prezentujemy w Panoramie. "Życie zwielokrotnione" to fascynująca opowieść przeplatana tragediami i zwycięstwami, tęsknotą i miłością, to wspomnienia człowieka, który pływał po morzach i ocenach całego świata, mieszkał w Polsce i w Niemczech, miał dom na Węgrzech, był działaczem ZZ "Solidarność", więźniem politycznym, emigrantem na Zachód i wreszcie powracającym do Polski po wielu latach. Dziś mieszka w Szczecinie i za pośrednictwem Panoramy ofiarowuje swoje wspomnienia Polonii montrealskiej.  

"Emigracyjne Drogi" Jana Duniewicza prowadzą nas w 19 odcinku do Montrealu. Każdy z nas nosi w sobie wspomnienia pierwszych dni na emigracji. Jestem pewna, że znajdą Państwo dużo wspólnych z autorem spostrzeżeń. 

Do "Wielkanocnego Krakowa" zaprasza na naszych łamach Maryla Kania i przypomina, że "...obfitość stołu i wielkanocnego koszyczka tak naprawdę jest zupełnie bez znaczenia. Pamiętajmy, że to, co najważniejsze, najcenniejsze, jak mawiał Mały Książę, jest niewidoczne dla oczu".

"Co z tą starością?" pyta w swoim artykule Ela Hubner i szybko odpowiada: "Starzeć się trzeba umieć. Akceptować ten proces i wyciskać z niego, tyle, ile się da. Nie marnować energii na rozmyślania o zmarszczkach i opadających owalach". Polecam ten artykuł wszystkim, którzy twierdzą, że starość nie udała się Panu Bogu. 

Znakomity tekst na temat języka polskiego napisała Maga Chylewska, która powtarza za profesorem Bralczykiem, że "Najlepiej po polsku mówią Polacy". Trudno nie zgodzić się z tą opinią, choć coraz częściej obserwuję, że zapominamy nasz język ojczysty i nie dbamy o jego czystość i piękno. 

"W tym roku minie 20 lat od śmierci Czesława Miłosza. Zmarł 4 sierpnia 2004 roku w Krakowie i Senat Rzeczypospolitej wybrał Poetę na Patrona Roku 2024. Czesław Miłosz to poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, wykładowca uniwersytecki, tłumacz, dyplomata, nagrodzony za swoją twórczość wieloma międzynarodowymi nagrodami literackimi, w tym największym laurem - Literacką Nagrodą Nobla w 1980 roku. Miłosz to gigant, to wyjątkowa osobowość obdarzona wybitnym talentem literackim, niespożytą energią życiową i twórczą, co pozwoliło mu tworzyć do końca życia dzieła niosące głęboki, ważny przekaz". Ten cytat to początek artykułu Katarzyny Szrodt o poecie, który służył pięknu i prawdzie.  

"Maestra - tańcząca mistrzyni fortepianu" służy muzyce i swoim słuchaczom. 
Maestra to nasza montrealska pianistka - Katarzyna Musiał - której talent i ciężką pracę podziwiamy od wielu lat.  

Na zakończenie mojej z Państwem rozmowy pozwolę sobie przekazać serdeczne życzenia ciepłych, pełnych radosnej nadziei Świąt Wielkanocnych, pogody ducha, zdrowia i wszelkiego dobra, a także pięknych spotkań z budzącą się do życia przyrodą. 

A ponadto życzę Państwu przyjemnej lektury i zapraszam na łamy Panoramy. 
 

Z pozdrowieniami
..Grudzień 2023
Wrzesień 2023
Czerwiec 2023
Marzec 2023
Grudzień 2022
Wrzesień 2022
Czerwiec 2022
Marzec 2022
Grudzień 2021
Wrzesień 2021
Czerwiec 2021
Marzec 2021
Grudzień 2020
Kwiecień 2020
Marzec 2020
Luty 2010
Styczeń 2020
Grudzień 2019
Listopad 2019
Październik 2019
Wrzesień 2019
Sierpień 2019
Lipiec 2019
Czerwiec 2019


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ