.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Montreal jest drugim co do wielkości miastem Kanady - aglomeracja, w której skład wchodzą m.in. Laval, Longueuil, Verdun i St-Laurent liczy obecnie ponad 4,3 mln. mieszkańców. Ok. 65% ludności stanowią Kanadyjczycy pochodzenia francuskiego. Tak w mieście jak i w całej prowincji Québec, w której Montreal się znajduje, francuski jest jedynym oficjalnie obowiązującym językiem urzędowym. 

Montreal - obok Nowego Jorku i San Francisco - jest jednym z najbardziej kosmopolitycznych miast na kontynencie amerykańskim. Jest także, po Toronto, drugim co do wielkości ośrodkiem przemysłowym i finansowym Kanady. Położony nad rzeką Św. Wawrzyńca, ok. 500 km od Oceanu Atlantyckiego jest największym kanadyjskim portem morskim i jednym z największych w świecie portem eksportowym zboża. W mieście mają siedziby cztery uniwersytety oraz niezliczone instytucje naukowe, co czyni miasto głównym centrum życia intelektualnego kraju. 

W XVI w. istniała tu osada obronna Irokezów zw. Hochelaga, którą odwiedził w 1535 r. Jacques Cartier; nazwał on sąsiednie wzgórze Górą Królewską ("Mont Real" w szesnastowiecznym francuskim). W 1642 roku misjonarze francuscy założyli tu trwałe osiedle, do 1700 r. zwane Ville-Marie, które stało się znaczącym ośrodkiem handlu futrami i zaopatrzenia traperów. W 1760 r. miasto zostało zdobyte przez wojska angielskie, a w 1763 (Traktat Paryski) Francja odstąpiła je Anglii. 

Polonia montrealska liczy sobie ok. 65 tys. osób - jest to piąte pod względem wielkości skupisko Polaków w Kanadzie (po Toronto, Vancouver, Winnipeg i Edmonton).

Oto kilka migawek z naszego miasta (kliknij na zdjęcie, aby uzyskać powiększenie)
 
.
POLEĆ TĘ STRONĘ ZNAJOMYM Z FACEBOOKA


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ