.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Nie wszyscy lubią i potrafią poruszać się po krętych ścieżkach świata polityki. My potrafimy i lubimy, a przy tym sprawia nam to sporo radości. Wiemy, że spojrzenie na tę, o której niepochlebnie wyrażał się sam Nicolo Machiavelli może być często zabawne. Czytelnicy znajdą tutaj komentarze, opinie, felietony na poważnie i na mniej poważnie, bo chcemy na politykę spoglądać z dystansem oraz z punku widzenia różnych opcji politycznych. 
 
Zielona granica - Katarzyna Szrodt

Kłuje mnie w serce ten tekst. Z trudem ogarniam wszystkie wątki, które trzeba poruszyć, żeby omówić temat. Chcę napisać o filmie "Zielona granica" Agnieszki Holland tak, aby każdy, kto nie widział filmu zainteresował się nim i zechciał obejrzeć. 

Niemożliwe nie istnieje - Bożena Szara

Gość Panoramy - Marek Materek - prezydent Starachowic, prezes partii Nowa Demokracja TAK.

Tysiące twarzy - Maryla Kania

1 czerwca 2023 roku, po piętnastu miesiącach, harcerski punkt pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy został zamknięty. Na odgórne decyzje nie ma się wpływu. 

Królowie i króliki - Danuta Owczarz-Kowal

Jako gorąca zwolenniczka monarchii brytyjskiej ubawiłam się setnie uczestnicząc w koronacji króla Karola III. Wraz ze mną przeżywał to wydarzenie cały świat, a przynajmniej jego większa część.

Mało nas, mało nas... - Danuta Owczarz-Kowal

Mało nas nie tylko do pieczenia chleba, ale i do wielu innych aktywności. Na świecie przybywa obywateli, ale Polaków ubywa w tempie około 100 tysięcy rocznie.

Żądlenie prezesa - Danuta Owczarz-Kowal

Jarosław Kaczyński ma teraz kiepską passę. Za co się nie weźmie, on i jego partia, kończy się wpadką, wtopą i żenadą. Perfidna opozycja co prawda piasek w tryby sypie i kij w szprychy wkłada, niesubordynowany elektorat pomrukiwać zaczyna (...)

Dni Pokoju w Montrealu - Anna Król

Między 21 września, który jest Międzynarodowym Dniem Pokoju a 2 października Międzynarodowym Dniem bez Przemocy odbędzie się w Montrealu 8 edycja Dni Pokoju. Inicjatywa Réseau pour la paix et l'harmonie sociale/Peace Network for Social Harmony zgromadziła w tym roku (...)

Zwyczajny szpieg - Philip Hagenbeck

Świat zbudowany jest z niespodzianek. Jedna z takich niespodzianek zawitała do Ambasady w Lagos pewnego dnia. Weszła do śluzy - swoistego przedsionka o powierzchni kilku metrów kwadratowych, wpuszczona przez moją recepcjonistkę - Basię. 

Mary Trump Show - Michał Stefański

Trzeba nam ludzi, którzy rozumieją o co toczy się gra.[...] Większość z nas jeszcze myśli, że obie ekipy prezydenckie (poprzednia i aktualna) działają w normalnych warunkach; po prostu, jedna normalna administracja następuje po tej poprzedniej.... i świat się kręci dalej, jak gdyby nigdy nic. 

Na granicy - Rozmowa z Agathą Czyżykiewicz

Rozmowa z Agathą Czyżykiewicz - wolontariuszką na granicy polsko-ukraińskiej, podharcmistrzynią ZHP działającego poza granicami Kraju, byłą hufcową Hufca Ogniwo w Montrealu.

To jest wojna - Dariusz Wiśniewski

Od 24 lutego 2022 r., czyli ponad trzy miesiące na Ukrainie trwa wojna. Niepodległe państwo sąsiadujące z Polską zostało zbrojnie najechane przez Federację Rosyjską. 

Nieść chętną pomoc bliźnim... i niesiemy. Całym życiem. - Maryla Kania

Wielu z nas czasy aktywnej działalności w drużynach, szczepach i hufcach ma już poza sobą, ale wierność harcerskim ideałom pozostała "na całe życie". Nikt z nas nie przypuszczał, że staniemy się świadkami agresji na Ukrainę (...)

To był maj - Danuta Owczarz-Kowal

Zazwyczaj w maju próbowaliśmy już nowalijek: młodych, soczystych marchewek, pietruszek czy zawadiackiej cebuli. Oblizywaliśmy się ze smakiem po pierwszych owocach, głównie były to rozpływające się w ustach truskawki, a tuż tuż za nimi tryskające słodyczą czereśnie. 

Czy Polska jest bezpieczna?

Wojna na Ukrainie wyzwala pytania dotyczące bezpieczeństwa Polski i świata. Tak trudnej i niebezpiecznej sytuacji nie było od czasów II wojny światowej. Wszyscy zadajemy sobie pytania o to, czy Polska jest bezpieczna? Czy bezpieczna jest Europa i świat?

Wolnoć, Tomku?... - Danuta Owczarz-Kowal

W nowy rok jak zwykle wkroczyliśmy z Kevinem, który został sam w domu i obiecuję, że to już ostatnia wzmianka o tym przedsiębiorczym blondasku, który stał się trwałym elementem naszej świątecznej świadomości. 

Bez zaskoczenia - Danuta Owczarz-Kowal

Pewnie Państwo zauważyli to samo co ja, czyli znaczną przewidywalność wydarzeń w roku 2021. Najpierw Kevin jak co roku został sam w domu, ale my byliśmy spokojni, że sprytny chłopczyna poradzi sobie z opryszkami i spędzi z rodziną dobre, wesołe i szczęśliwe święta (...)

Ludzie z wazeliny - Danuta Owczarz-Kowal

Od razu poczułam nieprzyjemny fetorek kiedy polityk Paweł Kukiz pochwalił się, że spędził uroczy wieczór z prezesem Prawa i Sprawiedliwości, podczas którego miała miejsce nie tylko interesująca konwersacja i reasumpcja alkoholu, ale również śpiewy chóralne. 

Patrząc pod górę - Danuta Owczarz-Kowal

Czy można obrażać prezydenta? Na to pytanie, drodzy Państwo, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bo prezydent to osoba, ale i władza, a niekiedy trudno przewidzieć, co obraża honor pojedynczego człowieka lub całego narodu. 

Rasizm systemowy - Anna Król i Audrey Lamothe

Od jakiegoś czasu, kwestia rasizmu systemowego zajmuje ważne miejsce w debacie publicznej. Głosy biorące udział w dyskusji są liczne, zróżnicowane i często sprzeczne. 

Włączajmy rozum - Danuta Owczarz-Kowal

Swego czasu Andrzej Ibis-Wróblewski napisał taki sprytny limeryk, mający pomóc nam w tępieniu błędów językowych: Don Kichot z miasta La Mancha / Dulcynei światło wyłanczał. / Raz, gdy wizytę kończył, / Dobrze go nie wyłączył / Bo ujrzał w łożu Sancha.

Na horyzoncie - "raj utracony" - Michał Stefański

"W polityce zagranicznej nasza ojczyzna Stany Zjednoczone najpewniej dość szybko odrobią straty, które wyrządziły cztery lata kadencji Donalda Trumpa. A jednak pewne rzeczy się stały i cofnąć je trudno.(...)"

Wiec poparcia - Bożena Szara

1 listopada 2020 w godzinach popołudniowych przed Konsulatem RP w Montrealu odbył się wiec poparcia Polonii montrealskiej solidaryzującej się z kobietami w Polsce. Przybyło ponad 100 osób w różnym wieku, ale zdecydowanie przeważała młodzież. 

Spadaj, 2020! - Danuta Owczarz-Kowal

Rok bieżący jeszcze się nie skończył, ale już możemy założyć, że nie czekają nas jakieś pocieszające nowiny, wybuchy szczęścia i fajerwerki radości. Cały rok 2020 był do niczego, z wyjątkiem wyniku wyborów prezydenckich w USA, nie dlatego, że wygrał kandydat demokratów Joe Biden.

Ameryka z bliska - Paweł Żuchowski

Stany Zjednoczone są bez wątpienia państwem na które zwrócone są oczy całego świata. To tam dzieją się spektakularne wydarzenia, tam żyją najbogatsi ludzie, tam ogniskuje się światowa polityka. Wszystkie strachy prezydenta - Michał Stefański
Ameryka z bliska - Paweł Żuchowski
Wywiadowcze porażki - Filip Hagenbeck
Ulotny czar władzy - Michał Stefański
Ratuj się sam - Danuta Owczarz-Kowal
Kiedy mniej znaczy więcej? - Filip Hagenbeck
Agent "Tomek" - wtedy i teraz - Jurek Depa
Jest dobrze, ale nie beznadziejnie - Danuta Owczarz-Kowal
O emocjach w wywiadzie - Filip Hagenbeck
Wesele II - Reaktywacja - Michał Stefański
Syzyf na prezydenta! - Jurek Depa
O kłamstwie - Filip Hagenbeck
Wojna bez wojny - Michał Stefański
Netflix - ignorancja, arogancja, czy...? - Jurek Depa
Zamiana chirurgów - Jurek Depa
Wyścig nadal trwa - powyborcze refleksje - Michał Stefański
Uśmiech Schetyny - Jurek Depa
Ukradliście moją przyszłość - Bożena Szara
Walka o klimat - Katarzyna Knieja
#NieŚwirujIdźNaWybory - Jerzy Depa
Trąd w Pałacu Sprawiedliwości - Bożena Szara
Znaj proporcjum, mocium panie - Danuta Owczarz-Kowal
Rebeliantka / The Rebel  - Michał Stefański
Thirty years after arrival of democracy, Poland's facing deep divisions - Patrice Senecal
Czy film o politykach wywróci polską scenę polityczną? - Bożena Szara
Dziedziczka / The Heiress - Michał Stefański
Ogórkowa fanfaronada opozycji - Jurek Depa 
Zwyczajny szpieg - Filip Hagenbeck
Zwyczajny wywiad ze Zwyczajnym Szpiegiem - Łukasz Zakrzewski
Wołanie o sprawiedliwość / Crying Out for Justice- M. Stefański
Na początku był chaos - Danuta Owczarz-Kowal
NIE dla kłamstwa o "polskich obozach zagłady" - Jan Dyner
Wakacyjny Strajk Klimatyczny - Włodek Ciejka
Brońmy demokracji w kraju czwartej kategorii - Jurek Depa
Czy wybory do PE wygrała wiara w cuda? - Bożena Szara
Być demokratą / Un(e) démocrate - Anna Król
Sztuka przetrwania / The Art of Survival - Michał Stefański
Na czubku świata - Danuta Owczarz-Kowal
5G a sprawa Polska - Jurek Depa
Niewidoczna codzienność - przedruk z Gazety Współczesnej


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ