.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080



 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Spotkania Podróżnicze - to już 30 lat!

Społeczność polonijna Montrealu znana jest z zainteresowania podróżami. Nic więc dziwnego że od 30 lat odbywają się tu "Spotkania Podróżnicze" - imprezy cieszące się nieustanną popularnością. Nie pomylę się chyba twierdząc, że wrosły one na stałe w krajobraz tutejszego życia polonijnego.

A spotkań tych doliczono się już...156!

Występujący prelegenci to miłośnicy podróży, którzy na spotkaniach z publicznością dzielą się swoimi wrażeniami i doświadczeniami, jakich doznali podczas swoich wojaży. 

Jerzy Adamuszek i Maria Jakóbiec

Audytorium tworzą entuzjaści podróży, osoby różnego wieku i płci, których łączy potrzeba i chęć wiedzy o znanych i nieznanych zakątkach naszego globu. Każda kolejna prelekcja w ramach Spotkań ma określony temat i pozostawia ślad w pamięci uczestników jak ciekawa przygoda.

A wszystko to jest zasługą pomysłodawcy i organizatora tej serii Spotkań - Jerzego Adamuszka, absolwenta geografii U.J. w Krakowie, autora książek podróżniczych, którego niektóre osiągnięcia zostały odnotowane w Księdze Rekordów Guinnessa. 

Podróże, jak wiadomo rozszerzają horyzonty umysłowe i umożliwiają lepsze zrozumienie wielokulturowego świata, a odkrywanie nieznanych, często egzotycznych miejsc "na żywo" z pominięciem literatury czy filmów, utrwala się silniej w ludzkiej pamięci.

Goście-prezenterzy opowiadając o swoich przeżyciach podróżniczych prezentują wizualne dokumenty: slajdy, przeźrocza, zdjęcia i filmy. Obok fascynowania audytorium ciekawymi i malowniczymi pejzażami prelegenci przekazują podstawowe informacje o miejscach w których byli: o geografii, historii, przyrodzie, zwyczajach i kulturze odwiedzanego regionu. Pokazy łączą zatem walory poznawcze z elementami estetycznymi.

Przybliżając wiedzę o różnych zakątkach świata lektorzy zachęcają do podejmowania wyzwań podróżniczych, innymi słowy do aktywności turystycznej. Tym samym ich prelekcje mają też walory motywacyjne.

Podróże uczą zaradności i zdolności przystosowania. Pomysły i rady jak wybrnąć z groźnych sytuacji mogą się stać przydatne potencjalnym przyszłym podróżnikom. 

Okrągła rocznica zobowiązuje do sięgnięcia pamięcią wstecz, do początków "Spotkań Podróżniczych". Otóż wszystko rozpoczęło się wiosną 1994 r. kiedy za zgodą ówczesnego konsula generalnego R.P. w Montrealu Małgorzaty Dzieduszyckiej odbyły się dwie imprezy na których zaprezentował się sam Jerzy Adamuszek.

Na spotkaniu 12 marca podzielił się wrażeniami z samotnego rajdu rowerowego po Kubie, a 3 miesiące później miała miejsce promocja jego książki pt." Wyrachowane Szaleństwo" (Iskry 1994) o samotnym rajdzie samochodem osobowym przez obie Ameryki po rekord Guinnessa. Zainteresowanie przerosło oczekiwania - przyszło około 100 osób na każdą prezentację i to sprowokowało Jurka do kontynuowania tego typu spotkań. Pomysł zaowocował coraz większym zainteresowaniem. Miłośnicy podróży gromadzili się na pokazach systematycznie i uczestniczą w nich wiernie do dziś.

W ciągu tych minionych lat uczestnicy mieli okazję "odkryć" najdalsze zakątki Ziemi. Od Spitzbergenu po Amerykę Południową, od Japonii po Alaskę, od Arktyki po Nową Zelandię, od Afryki po Islandię. Można było podziwiać parki narodowe, kanadyjskie Góry Skaliste, Kilimandżaro, Saharę, Hawaje, Himalaje Nepalu, argentyńskie Andy, kraje Bliskiego i Dalekiego Wschodu...

Nie sposób wymienić wszystkich prelegentów, których było 76-ciu; wielu z nich występowało wielokrotnie: 

Krzysztof Serdakowski - geodeta, który pracował w wielu zakątkach świata, 
Bogdan Wilecki - podróżnik i oddany działacz społeczny,
Wojtek Skoryna- inżynier, alpinista, pasjonat gór.
Andrzej Lizoń- konstruktor radarów, naukowiec prowadzący badania m.in. na Spitzbergenie oraz Wanda Smorągiewicz, Jan Sidorowicz, Krzysztof Tumanowicz.

Należy wymienić również występy dwóch prelegentów zarejestrowanych w Księdze Rekordów Guinnessa: 

Krzysztofa Wielickiego z Polski, legendy światowego himalaizmu, zdobywcy wszystkich 8-tysięczników i Andrzeja Piętowskiego z Chicago, kierownika grupy polskich kajakarzy, którzy jako pierwsi przepłynęli najgłębszy w świecie Kanion Colca w Peru.

Wieczory spotkań były i są okazją do dyskusji, zadawania pytań i co istotne - do zawierania znajomości przy herbacie, pączku czy winie, serwowanych rutynowo na zakończenia spotkań. 

Wieczory są zwykle wzbogacone udziałem artystów polonijnych (pianiści, wokaliści, malarze). 

Intencją pomysłodawcy "Spotkań Podróżniczych" jest chęć wytworzenia luźnej, koleżeńskiej atmosfery w czym pomocne są zarówno staranne przygotowania każdego wieczoru jak i wyjątkowa gościnność polskiego konsulatu. 

W tym kontekście należy przywołać postać niezrównanego społecznika, Bogdana Wileckiego i jego żony Rity. Ich wkład w organizację spotkań w latach 1994-2011 był olbrzymi. Od roku 2001, z powodu częstych wyjazdów na spotkania autorskie Jerzego Adamuszka, Bogdan Wilecki zastępował go przez kilka lat jako główny odpowiedzialny w przygotowywaniu pokazów. Pani Rita przez cały czas zajmowała się przygotowaniami poczęstunków na zakończenie spotkań. Pomagały też inne osoby: Maria Maślan, Małgorzata Nawratil, Stefan Grabowski. Specjalne podziękowania należą się Marii Jakóbiec, która od 2012 regularnie pomaga w organizacji (kilka razy była też prelegentem Spotkań Podróżniczych).

Rita i Bogdan Wileccy

W tym miejscu należy przypomnieć, że w 1997 r. na pierwszym pokazie slajdów Bogdana Wileckiego z jego podróży rowerem po Australii zgromadziła się rekordowa ilość 120 osób. 

W 2011 roku, po śmierci Bogdana Wileckiego odbył się, z inicjatywy Jerzego Adamuszka, specjalny wieczór poświęcony pamięci zmarłego. Pomimo srogiej zimy przybyło wielu jego znajomych i przyjaciół. Wspomnieniami dzieliła się żona Bogdana, syn Krzysztof i grono znajomych. W ten sposób uhonorowano zasługi tego niestrudzonego społecznika. * 

Miłą atmosferę spotkań zawdzięczać należy też gościnności polskiego konsulatu. Konsulat Generalny R.P.  jest od początku lat 90-tych ogniskiem życia kulturalnego Polonii montrealskiej, spełniając zarazem ważną rolę w integracji emigracyjnej społeczności. Wszyscy kierownicy tej placówki, przychylnie traktowali inicjatywę Spotkań Podróżniczych popierając ją i nieraz przyłączając się do zebranych. Konsulowie chętnie udostępniali sale, początkowo na Pins Avenue, a od roku 2015 po zmianie lokalizacji na Avenue du Musée. Specjalne podziękowania za pomoc w organizowaniu spotkań należą się byłej konsul Adeli Chmielarz oraz ostatniemu administratorowi Mirosławowi Majewskiemu. 

Ogromny wkład w propagowanie Spotkań wniosły polonijne media Biuletyn Polonijny, Kronika Montrealska oraz Panorama; stacje radiowe: Jedynka, Radio Polonia, Relax. Dziś w promocji pomagają: Maria Brzozowska i Andrzej Szelerski wysyłając informacje ze swoich list e-mailowych.

Dokładne informacje o cyklu zamieszczone są na stronie internetowej www.sawsrodnas.ca
dział "Spotkania Podróżnicze", założonej i prowadzonej przez Jacka Stomala. Andrzej Leszczewicz był odpowiedzialny za nią w latach 2011-2016. 
 

Opracował Radosław Rzepkowski
 

* Specjalny "rozdział" poświęcony Bogdanowi Wileckiemu znajduje się na stronie internetowej www.sawsrodnas.ca (Spotkania Podróżnicze)
 
 
 
 
 
 

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ