.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Szanowni Czytelnicy,

Przygotowania do tegorocznych świąt Bożego Narodzenia upłyną pod znakiem inflacji i drożyzny. W minionych dwóch latach zmagaliśmy się z pandemią, która zamknęła nas w domach i nie pozwoliła na rodzinne i przyjacielskie świąteczne spotkania. 

Koronawirus wystawił nas na ogromną próbę, uczył pokory i cierpliwości. Ta pokora, w nieco innym wymiarze, obecnie jest nam także potrzebna.

Codziennie drożeją przecież podstawowe produkty, takie jak żywność, energia czy raty kredytów. Zaczęło się liczenie, oszczędzanie, odkładanie, a w wielu rodzinach zapożyczanie.

A gdyby tak w tym roku pomyśleć o przygotowaniu minimalistycznych świąt i skupić się na radości bycia razem? 

Na świąteczne zakupy warto wybrać się z listą, w ten sposób unikniemy pokus, niechcianych zakupów i nie wydamy niepotrzebnie pieniędzy. Warto robiąc taką listę zastanowić się czy naprawdę musimy mieć na wigilijnym stole dwanaście potraw? A może przystawka, danie główne i deser wystarczą? Świadomość, że w tym roku nie wyrzucimy nieskonsumowanych potraw do śmietnika warta jest podjęcia takiej decyzji. Największa bolączka świąteczna to nieprzebrane ilości jedzenia, którego nikt nie jest w stanie spożyć.
Nasza choinka wcale nie musi mieć nowych bombek ani wymyślnych ozdób. Te z poprzednich lat w zupełności wystarczą. A jeśli koniecznie chcemy ją odświeżyć, to może warto przypomnieć sobie świąteczne drzewko z naszego dzieciństwa przyozdabiane jabłkami, cukierkami, pierniczkami czy własnoręcznie wykonanymi ozdobami. 

W święta Bożego Narodzenia delektujemy się łakociami. A gdyby tak zamiast kupować gotowe i kosztowne ciasta, upiec je w domu wykorzystując babcine przepisy? 
Wigilia to prezenty. Jedni lubią dawać, inni dostawać. Coroczny dylemat czy świąteczne niespodzianki trafią w gust obdarowanego, często spędza nam sen z powiek. 
A gdyby tak w tym roku zrezygnować z prezentów i wypisać piękne świąteczne kartki w których umieścimy nasze serdeczne słowa, które czasem trudno wypowiedzieć. Te napisane mają szczególną moc. 

Wiele lat temu, w pierwszych latach na emigracji, kiedy było biednie i bardzo skromnie, ktoś wymyślił, grono biesiadników obdarować sentencjami mądrości greckich filozofów. Każdy otrzymał ciasteczko z przesłaniem. Pamiętam tamte wzruszenia do dziś. 
 Nie zapominajmy, że Święta nie istnieją bez muzyki, bez kolęd i pastorałek. To chyba jedna z ważniejszych rzeczy, które tworzą klimat. 

Wyjątkowy klimat tworzą także wersety z Nowego Testamentu z Ewangelii Świętego Łukasza czytane na rozpoczęcie kolacji wigilijnej. 

"W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Wtem stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. I rzekł do nich anioł: Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu. Dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie".

W minionych dwóch latach przyszło nam żyć w czasach, gdy wreszcie dostrzegliśmy, że życie ludzkie jest kruche, że to nie prestiż, nie wspaniała praca i posiadanie dóbr przynoszą największą wartość. Drogocenne stały się najprostsze chwile życia i zdrowie, które tak łatwo było stracić. Dostrzegliśmy jakie znaczenie mają proste codzienne czynności, spotkania i rozmowy.

Niech nie zabraknie ich przy wigilijnym stole i podczas świąt Bożego Narodzenia. Obdarujmy się serdecznością, a łamiąc się opłatkiem, podzielmy się tym, co w nas najlepsze. 
 

Z serdecznymi życzeniami 
..


Wrzesień 2022
Czerwiec 2022
Marzec 2022
Grudzień 2021
Wrzesień 2021
Czerwiec 2021
Marzec 2021
Grudzień 2020
Kwiecień 2020
Marzec 2020
Luty 2010
Styczeń 2020
Grudzień 2019
Listopad 2019
Październik 2019
Wrzesień 2019
Sierpień 2019
Lipiec 2019
Czerwiec 2019


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ