.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Szanowni Czytelnicy,

"Na naszych oczach dzieje się historia. Zmienia się świat, zmieniają się priorytety, 
zmienia się styl życia" -  napisała Elżbieta Stan w swoim artykule Nie przyzwyczajać się. To jeden z tekstów w Panoramie nawiązujących do wojny na Ukrainie i do pomocy jakiej udzielają Polacy uchodźcom.

O tym, by nie przyzwyczajać się do tragicznych wydarzeń za wschodnią granicą Polski przypomina Dariusz Wiśniewski - Konsul Generalny RP w Montrealu. Tytuł materiału jest jednoznaczny - To jest wojna. "To, co dzieje się na Ukrainie 77 lat po zakończeniu II Wojny Światowej pod wieloma względami ją przypomina. Choć dzieje się to daleko od 
nas, wojna na Ukrainie ma swoje konsekwencje także dla Kanady".

Pomagający Ukrainie wolontariusze, to najpiękniejszy i najważniejszy dzisiaj obraz Polski 
w świecie. Obraz dający nam siłę i nadzieję.

Maryla Kania - harcmistrzyni z Hufca ZHP Kraków Śródmieście, wolontariuszka pełniąca służbę na dworcu przez "ile trzeba" godzin, pisze o tej pomocy w artykule: Nieść chętną pomoc bliźniemu...

Ten sam temat, pracy wolontariuszy i wolontariuszek jest tematem mojej rozmowy z Agathą Czyżykiewicz - pracującą w ekipie CMAT (Canadian Medical Assistance Team) 
na granicy polsko-ukraińskiej.

Mieszkańcy Montrealu także pomagają Ukrainie. Na naszych łamach prezentujemy materiał wspominający Koncert dla Pokoju, który odbył się w Bazylice Notre Dame w Montrealu 22 marca. To był koncert charytatywny na rzecz polskiej Fundacji FOLKOWISKO, która niesie pomoc humanitarną uchodźcom po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej.

Serdecznie polecam także:

O dalszych losach emigrantów z Polski do lepszego świata dowiedzą się Państwo z kolejnego odcinka wspomnień Jana Duniewicza - Emigracyjne Drogi.

25 lat temu Agnieszka Osiecka odeszła w smugę cienia. Nie do wiary, że to już ćwierć wieku temu. Na naszych łamach przypominam Jej portret w artykule Agnieszka o wielu twarzach. Piszę w nim m.in. "...każdy o Agnieszce ma swoją opowieść, a choć większość fanów nie spotkała Jej osobiście, to przecież (osobiście) dotykała nas swoją poezją i piosenkami".

Według reżysera Krzysztofa Zanussiego młodość oparta jest na dodawaniu. Co chwilę 
jest czegoś więcej, przychodzą do nas nowe doświadczenia. Ciągle dodajemy do naszego życia coś, co robimy pierwszy raz, zdobywamy wiedzę, umiejętności…W dojrzałości, 
a później starości przychodzi czas na odejmowanie. Odejmowanie staje się stałą czynnością. Truizmem będzie twierdzenie, że to normalny proces. Na temat arytmetyki życiowej napisała Elżbieta Stan.

W artykule Obyś żył w ciekawych czasach Ela Hubner m.in. przypomina  słowa śp. księdza Jana Kaczkowskiego, niezwykłego człowieka w polskim kościele: "Zamiast ciągle 
na coś czekać - zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później niż ci się wydaje."

Najlepsi na świecie - nowy dział w Panoramie - otwierają trzy nazwiska:

  • Iga Świątek, która jest najlepszą tenisistką świata. I to jedną z najmłodszych liderek. Przed 6. laty zajmowała 903. pozycję w rankingu WTA. Dziś jest pierwsza.
  • Robert Lewandowski - najlepszy piłkarz świata, napastnik reprezentacji Polski i Bayernu Monachium, który w 2021 roku strzelił aż 69 goli w 55 meczach w barwach Bayernu Monachium i reprezentacji Polski.
  • Karolina Bielawska - najpiękniejsza kobieta świata, która po 32 latach powtórzyła sukces innej naszej rodaczki - Anety Kręglickiej.
O polskich nazwach geograficznych w prowincji Québec dowiedzą się Państwo z artykułu Stefana Władysiuka. Ten sam autor udziela odpowiedzi na pytanie: Czy Józef Piłsudski odwiedził Montreal?

"Człowiek jest niezwykle skomplikowaną i tajemniczą istotą. Nad sensem jego istnienia, skalą możliwości duchowych i intelektualnych, zastanawiano się od wieków" - zauważa filozoficznie Katarzyna Szrodt w artykule Powrót do normalności.

Nie wyrzucaj książek, przynieś je do Konsulatu - to nowa akcja naszej montrealskiej placówki dyplomatycznej.

Polecam Państwu nowy numer Panoramy szczególnie serdecznie. 
 

Z pozdrowieniami 
..Marzec 2022
Grudzień 2021
Wrzesień 2021
Czerwiec 2021
Marzec 2021
Grudzień 2020
Kwiecień 2020
Marzec 2020
Luty 2010
Styczeń 2020
Grudzień 2019
Listopad 2019
Październik 2019
Wrzesień 2019
Sierpień 2019
Lipiec 2019
Czerwiec 2019


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ