.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Szanowni Czytelnicy,

"Im szybciej wrócimy do życia kulturalnego, tym szybciej wróci normalność" usłyszałam 
nie tak dawno z ust jednego z montrealskich artystów. Ta normalność wraca coraz śmielej, mimo pomruków różnych specjalistów, że jesienią wróci także kolejna odmiana wirusa, który "zamknął" świat w marcu 2020 roku. Normalność na polonijnym podwórku wróciła w postaci kilku, udanych wakacyjnych spotkań na Polskiej Farmie Hinchinbrooke, Polskiego Pikniku, który odbył się 18 czerwca w Parku Jeanne-Mance gromadząc liczną publiczność, podziwiającą i oklaskującą występy znamienitych artystów delektując się smakowitymi daniami kuchni polskiej.

Kolejnym wydarzeniem ze świata kultury był Dzień Polski w Parku Médéric-Martin zorganizowany przez Kongres Polonii Kanadyjskiej oddział Quebec. Na sobotnie spotkanie 27 sierpnia przybyły całe rodziny, by cieszyć się wspólnym świętowaniem i swoją obecnością. Tutaj także podziwiano kunszt polonijnych artystów senny i kuchni. 
Między 21 września, który jest Międzynarodowym Dniem Pokoju a 2 października Międzynarodowym Dniem bez Przemocy odbędzie się w Montrealu 8 edycja Dni Pokoju. 
To także oznaka, że nasze życie normalnieje.

Na początku października swój wielki powrót w progi Konsulatu Generalnego RP 
zapowiada Montrealska Kawiarnia Literacka i jej znamienici goście. 

Powrót do normalności to także częstsze podróże nie tylko te krótkie, wakacyjne, 
ale i te nieco dłuższe do Polski, do Europy. 

Na naszych łamach mamy zaproszenie do odwiedzenia dawnej stolicy Polski i piękny artykuł Maryli Kani pt. "Kraków nieoczywisty" w którym m.in. czytamy: "... przejechać 
się dorożką (może nawet tą zaczarowaną z wiersza Gałczyńskiego), pospacerować Plantami, wybrać się na Kopiec Kościuszki w towarzystwie pana Dulskiego z komedii Zapolskiej, trafić na Kazimierz - miasta w mieście, chociaż ,,tych miasteczek nie ma już, pokrył niepamięci kurz, te uliczki lisie czapy, kupców rój, płotek z kozą żywicielką, 
Krawca Szmula z brodą wielką, co jak nikt umiał szyć ślubny strój..." ("Tak jak malował pan Chagall", Wojciech Młynarski) i przenieść się w czasie do świata, którego już nie ma, obowiązkowo wypić kawę u Singera przy maszynie do szycia tej samej marki teraz zastępującej stolik, posłuchać żydowskiej muzyki, posmakować zapiekanek i obwarzanków...".

Do podróży do Francji zachęca na naszych łamach Tomasz Rudomino - historyk sztuki, dziennikarz, który mieszka w Paryżu, wie o nim wszystko i jeszcze więcej. Jego tekst "Dzień Bastylii" to nie tylko przypominanie historii, ale i zanurzenie się we współczesną Francję. 

Już za moment, za kilka tygodni będziemy mogli cieszyć się nadejściem najpiękniejszej pory roku: złotej, quebeckiej jesieni. Jedni powiedzą, że czują już jej oddech, bo 
wieczory i ranki są chłodniejsze, inni - że czują jej zapach, kojarzący się ze wszystkim, 
co lubią najbardziej. Długimi wieczorami, miękkimi kocami, dobrą książką, gorącą czekoladą albo lampką wina i spotkaniami z przyjaciółmi, bo w normalności tak właśnie jest: rozmowy do rana, domowy gwar albo powrót do tego domu w porze jaka nam pasuje. 

Zachęcając Państwa do lektury najnowszego numeru PANORAMY życzę dużo dobrego zdrowia, czasu na lekturę i... normalności. 

Z pozdrowieniami 
..Czerwiec 2022
Marzec 2022
Grudzień 2021
Wrzesień 2021
Czerwiec 2021
Marzec 2021
Grudzień 2020
Kwiecień 2020
Marzec 2020
Luty 2010
Styczeń 2020
Grudzień 2019
Listopad 2019
Październik 2019
Wrzesień 2019
Sierpień 2019
Lipiec 2019
Czerwiec 2019


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ