.
NUMER 6 / LISTOPAD 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Już listopad, liść opadł
i mgła się ściele po lesie...

Ten dwuwiersz wraca do mnie co roku gdy przyglądam się drzewom z których odpływają liście - bo liście często wcale nie spadają, ale odpływają, opuszczają życiodajną przestrzeń. Lądują na zwiędłej trawie, zimnej ziemi, powoli umierają... 

Listopad, jak mówią statystyki, jest najsmutniejszym, najbardziej depresyjnym miesiącem w roku i ponoć nie ma na to siły. Tak jest od wieków i tyle. 

A ja na przekór tym statystykom chcę namówić Was - Szanowni Czytelnicy i Przyjaciele PANORAMY do tego, by umilić ten nieszczęsny listopad, by go wręcz polubić. A polubić go wcale nie jest trudno pisze Ela Hübner w swoim artykule: "Jak polubić listopad?". 

Pierwszy dzień listopada to w polskiej tradycji święto tych, którzy już odeszli do lepszego świata. Dla wielu z nas jest to dzień smutku, nostalgii i zadumy nad życiem oraz świadomości nieuchronnego końca. Czy jest sposób, by myśleć o tym z przymrużeniem oka, wręcz z poczuciem humoru? Okazuje się, że tak, o czym przekonuje Danuta Owczarz - Kowal w artykule "Jeszcze po tej stronie". 

Listopad to także kolejna, w tym roku 101 rocznica, odzyskania przez Polskę niepodległości, o czym przypomina Dariusz Wiśniewski w artykule: "11 Listopada - Dzień Niepodległości". 

W dziale MINIATURKI czekają na Państwa piękne, wzruszające opowieści, które skłaniają do nostalgicznego uśmiechu i jesiennej zadumy nad przemijającym czasem. W tym dziale polecam tekst: "Stara Mańka - opowiadanie o niewidzialnej". Autorka, Małgorzata Żebrowska, w pierwszych dniach października tego roku została laureatką piętnastej edycji "International Short Story Festival". W tym wrocławskim konkursie uczestniczyło 600 pisarzy. Jesteśmy dumni z sukcesu Małgorzaty i przypominamy, że w ubiegłym miesiącu dołączyła do grona współpracowników PANORAMY. 

Na naszych łamach pojawił się nowy dział - LIFESTYLE, który rozszerza dotychczasowy NA ZDROWIE. Jestem przekonana, że te zmiany zostaną przyjęte przez Was z zaciekawieniem i zainteresowaniem. 

Obecne wydanie PANORAMY to, już tradycyjnie, nowi współpracownicy. Tym razem z Poznania, Toronto i Montrealu: 

Marc-Olivier Giguere - kanadyjski projektant i zawodowy fotograf specjalizujący się w  artystycznych zdjęciach architektury. Wiele lat mieszkał w Polsce. Miał tam kilka wystaw indywidualnych, publikował także swoje prace w polskich pismach. Obecnie jego fotografie można oglądać w Konsulacie Generalnym RP w Montrealu. 

Dr Anna Kamińska - business coach, psycholog i prawnik z Toronto. Kilka lat temu postanowiła porzucić prawo dla swojej życiowej misji i pasji - wspierania aktywnych zawodowo kobiet w osiąganiu wysokich pozycji, renomy oraz poważania w dziedzinach powszechnie uważanych za domenę mężczyzn. 

Dr Katarzyna Marciniak - profesor UAM, wykładowca na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu prezentuje swój pierwszy artykuł w PANORAMIE: "Las w sztuce ludowej i nieprofesjonalnej".

Jakub Muda - podróżnik, który przebył pieszo Kanadę od Pacyfiku po Atlantyk, autor książki - pamiętnika: "500 dni..." dzieli się z Czytelnikami swoimi wspomnieniami z pierwszych dni tej wyprawy. 

Na odkrywanie nowych wartości nigdy nie jest zbyt późno i dlatego zapraszam serdecznie na łamy PANORAMY - na miłe spędzanie długich, chłodnych, jesiennych wieczorów poznając świat, ludzi i siebie. 
 
 Październik 2019
Wrzesień 2019
Sierpień 2019
Lipiec 2019
Czerwiec 2019


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ