.
NUMER 2 / LIPIEC 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Przyjaciele!

Zaczęły się wakacje, a my oddajemy w Wasze ręce drugi numer PANORAMY. Zadbaliśmy o to, byście, podczas upalnych dni lata i chłodniejszych wieczorów mogli znaleźć wiele ciekawych artykułów. Nasz magazyn można nie tylko czytać, ale także słuchać i oglądać, gdyż wzbogaciliśmy naszą ofertę o materiały dźwiękowe i filmowe.

Zanim zachęcę do lektury myślę, że warto odnotować wyjątkowe wydarzenie jakie dla mieszkańców Montrealu przygotowała polonijna młodzież. Tym wydarzeniem był Polski PikNik podczas którego po raz pierwszy mieszkańcy naszego miasta witali lato po polsku. Międzynarodowa publiczność dopisała nadspodziewanie. Na polonijną imprezę przybyły rodziny z dziećmi, skrzyknęli się przyjaciele i znajomi, wspaniale bawili się młodzi i całkiem już wiekowi Montrealczycy. Mieszały się języki, kolory skóry uczestników, rodzaje kuchni i smakołyki w tych kuchniach. Atmosferę tego niezapomnianego popołudnia opisuje Katarzyna Knieja w swoim artykule "Zabawa w barwach biało-czerwonych", zaś fotoreportaż Gabi Opas pokazuje jego rozmach. Artykuł i zdjęcia z PikNiku zamieszczamy w dziale "Polonia" w którym zamieszczamy także historię życia na emigracji Agnieszki Rajewskiej - artystki malarki. Opowieść o swoich emigracyjnych drogach (tym razem wspomina Wiedeń) kontynuuje Jan Duniewicz. Warto zerknąć także na materiał "Polonia na świecie", który pokazuje w jakich rejonach świata mieszkają Polacy. 

"Nazywam się Hagenbeck... Filip Hagenbeck. Kim jestem? Szpiegiem. Zupełnie zwyczajnym". Tak zaczyna się opowieść byłego pracownika wywiadu w wydanej 15 maja tego roku książce - "Zwyczajny szpieg". W dziale "Świat Polityki" znajdziecie wprowadzenie do tej fascynującej lektury oraz "Zwyczajny wywiad ze Zwyczajnym Szpiegiem", którego autorem jest Łukasz "Lukan" Zakrzewski. Ponadto kontynuacja rozmów Jurka Depy z panem Zenkiem na temat bieżącej polityki, felieton Michała Stefańskiego - "Wołanie o sprawiedliwość", relacja filmowa Włodka Ciejki z Warszawy na temat "Wakacyjnego strajku klimatycznego" pod polskim Sejmem oraz pełen humoru komentarz Danuty Owczarz - Kowal - "Na początku był chaos". Znajdziecie tam również protest Jana Dynera - "NIE! dla kłamstwa" o "polskich“ obozach zagłady.

Mówi się, że biznes nie jest dla każdego, ale przedsiębiorczość to zupełnie inna sprawa. Przedsiębiorczość od biznesu dzieli już tylko krok. W jaki sposób zrobić go bezpiecznie podpowiada w naszym nowym dziale "Biznes", Anna Kupisz - Cichosz, kobieta biznesu, ekonomista, negocjator, psycholog i autorka książek biznesowych.

W dziale "Wokół życia" kontynuujemy prezentację porad psychologa - Iwony Majewskiej - Opiełka, która podkreśla, że warto żyć coraz lepiej. Anna Pelesz - nasza współpracowniczka ze Stanów Zjednoczonych opowiada w swoim podcaście "Weź posłuchaj" jak ważną rolę spełnia w naszych relacjach - głos. Gabrielle Suryn dzieli się refleksjami na sensem życia, zaś o smakowaniu życia opowiada Anna Lenc - Rabiega z Warszawy. Psycholog - Zofia Czerwińska pisze o plusach i minusach mediów społecznościowych. Leszek Kaczor sugeruje, że warto korzystać z oferty kanadyjskich organizacji pozarządowych skierowanej do seniorów.

W dziale "Kultura" same perełki: dla kinomanów - prawdziwym hitem będzie "Zarys dziejów kinematografii polskiej" Piotra Borowca - montrealskiego filmoznawcy. Warto zatrzymać się nad recenzją biografii Józefa Czapskiego, pióra Erica Karpelasa, przysłaną nam z Paryża przez Tomasza Rudomino.

Dla miłośników muzyki mamy artykuł Witolda Suryna, który nie tylko ze swadą opowiada o muzyce, ale prezentuje fragmenty swoich kompozycji. 

Dla zainteresowanych sztuką mamy migawki ze świata wielkiej mody, bo w Montrealu trwa wystawa sławnego projektanta - Thierrego Muglera. Ekspozycję opisuje Kasia Knieja. W artykule "Spotkanie w drodze" Kasia Szrodt zaprasza do Centrum Kultury-Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. 

W lipcowym numerze znajdziecie także zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Muzyki do Joliette, a Radosław Rzepkowski przypomina sylwetkę założyciela i historię jednego z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych świata.

Wakacje to świetna pora na poezję i lekkie opowiadanka. W dziale "Miniaturki" polecamy kolejny rozdział niepublikowanej książki Sary Borskiej - "Dziewczyny", delikatną poezję miłosną Elizabeth Wawrzyniak, wyjęte z szuflady "modlitewne spisywanie" Jurka Depy oraz fraszki Jana Dynera.

W dziale "Galeria" przedstawiamy prace Agnieszki Rajewskiej oraz kontynuujemy prezentację karykatur Andrzeja Pijet.

W dziale "Historia" polecamy artykuł Marcina Śmigielskiego na temat nieznanej historii polskiego samolotu "Łoś". Tekst historyka - Dariusza Wiśniewskiego przypomina znaczenie Unii Lubelskiej. Andrzej Leszczewicz zastanawia się "Czy Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce?"  Laura Polcyn opisuje (w języku angielskim) historię wolnego handlu w Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej.

"Dookoła świata" to miejsce, gdzie Marek Tucholski ujawnia tajemnice Kanadyjskiej Agencji Kosmosu, a Łukasz Przelaskowski rozmawia z Marcinem Długopolskim o tym, że  świat widziany z perspektywy siodełka nabiera innego wymiaru. Migawki z podróży do Buenos Aires autorstwa Barbary Tołłoczko, a także klimaty stolicy Francji, które prezentuje pisząca te słowa, opisują dwa miasta na dwóch odległych kontynentach. 

W dziale "Na zdrowie" zachęcamy do surowego życia i na czas upałów do przejścia na witarianizm. W czerwcowym numerze PANORAMY opublikowaliśmy list Witolda Fydrycha - Prezesa Stowarzyszenia "Słodka Jedynka". Publikacja spotkała się z dużym zainteresowaniem Czytelników i dlatego postanowiliśmy kontynuować temat cukrzycy u dzieci zamieszczając artykuł Eweliny Celejewskiej - dziennikarki tygodnika "Wprost".

Przed nami upalne dni lata. Mam nadzieję, że znajdziecie kojący cień i czas na czytanie naszego magazynu.
 
 Lipiec 2019
Czerwiec 2019


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ