.
NUMER 9 / LUTY 2020

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Agent "Tomek" - wtedy i teraz

Tomasz Krzysztof Kaczmarek - za Wikipedią - ur. 15 sierpnia 1976 we Wrocławiu, polski polityk, funkcjonariusz Policji i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, poseł na Sejm VII Kadencji.

Trzy najsłynniejsze akcje "pod przykryciem" prowadzone przez Tomasza Kaczmarka, nazwanego przez media agentem "Tomkiem", to "rozpracowania" posłanki Platformy Obywatelskiej Beaty Sawickiej, prawniczki i aktorki Weroniki Marczuk oraz Jolanty Kwaśniewskiej, żony byłego prezydenta.

Beata Sawicka została w 2012 skazana w pierwszej instancji na trzy lata pozbawienia wolności za korupcję oraz nakłanianie do płatnej protekcji, a rok później uniewinniona przez Sąd Apelacyjny, który uznał za nielegalne techniki operacyjne używane przez funkcjonariuszy CBA.

Śledztwo przeciwko Weronice Marczuk podejrzewanej również o korupcję zostało umorzone w 2011 wobec braku znamion przestępstwa. 

Sprawa "willi Kwaśniewskich" ciągnie się do dziś.

A wszystko zaczęło się 14 września 2006, od rozmowy Józefa Oleksego (byłego premiera z ramienia SLD) z Aleksandrem Gudzowatym (wtedy 5-tym na liście najbogatszych Polaków z majątkiem 3,1 mld PLN) w biurze Bartimpexu przy Alei Szucha w Warszawie. Dialog przy wódce, miejscami skandalizujący, z wątkami plotkarskimi, w większości na temat aktorów politycznych lewicy spod sztandaru SLD. 
  
W rozmowie tej Oleksy sugerował między innymi, że prezydent Kwaśniewski i jego żona Jolanta nigdy nie wytłumaczą się z majątku, dzięki któremu mogli zakupić willę w Kazimierzu Dolnym. Pan były premier "zapodawał" biznesmenowi:
  
"Kupili przecież w Kazimierzu całe wzgórze [...] Też nie wiem na kogo, bo nie na siebie [...] Ale ich sprawa, ja nikomu nie zazdroszczę. Tylko że gdyby ktoś się zawziął, to apartament u Krauzego to jest minimum 4,5 mln zł. [...] Dom w Kazimierzu - nie umiem tego wycenić, ale na pewno jest to droga sprawa. Jazgarzew 6 ha działki z asfaltową drogą zrobioną do samego domu przez pola. I to nie jest wszystko. Ma tego majątku trochę. Jak zderzysz jego wynagrodzenia prezydenckie, a nawet Joli dochody, no to co z tego [...] nie uzbiera, żeby nie wiem jak się naharował, to nie uzbiera tyle, ile potrzebuje na wylegitymizowanie tego."

Rutynowo, czy też nie,  ochrona Gudzowatego nagrywała to spotkanie.

Pół roku później taśmy z nagraniami zostały opublikowane przez tygodnik Wprost i Dziennik. Taśmy zostały również przekazane prokuraturze i CBA. Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło operację pod kryptonimem "Krystyna", która miała na celu udowodnić słowa Oleksego, że willa w Kazimierzu faktycznie należy do Kwaśniewskich, a została kupiona ze środków, których pochodzenia nie są oni w stanie udowodnić. Agent CBA, Tomasz Kaczmarek działał "pod przykryciem" jako biznesmen Tomasz Małecki, który chce kupić tę willę.

Agent "Tomek" wtedy, oddajmy mu głos.

"Oczywiście tak, to była ich willa. Swoją wiedzę opieram na materiale dowodowym, jaki został zebrany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w trakcie operacji dotyczącej tej willi. Ale nie tylko Jolantę Kwaśniewską wzywam do tego, by powiedziała prawdę. Także prokuratora prowadzącego sprawę, ówczesnego prokuratora generalnego ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumę, który wydawał zgodę na operację specjalną CBA, oraz obecnego szefa CBA Pawła Wojtunika. [...] chodzi mi o prawdę, robię to w dobrze pojętym interesie społecznym. Nie może być tak, że w Polsce mamy święte krowy, osoby znane publicznie, które unikają odpowiedzialności, gdy dopuszczają się omijania i łamania przepisów prawa. Tak być nie może." - mówił, wtedy już jako poseł z ramienia PiS (choć do partii nie przystąpił), do Magdaleny Rubaj w fakt24.pl.

Po siedmiu latach, kilka dni temu agent "Tomek" pojawia się w TVN.
  
Agent "Tomek" teraz, oddajmy mu głos.

"Miałem wytworzyć przeświadczenie, że dom w Kazimierzu Dolnym należy do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Ja osobiście takiego przeświadczenia nigdy nie powiązałem. Moje notatki i złożone zeznania są efektem nacisków ze strony moich byłych przełożonych [...] Informowałem o tym Macieja Wąsika, ale nakazał mi on, żebym zeznawał i sporządzał dokumenty w ten sposób, aby wytworzyć przeświadczenie, że dom w Kazimierzu Dolnym w nielegalny sposób należy do małżeństwa Kwaśniewskich. Nigdy takiego materiału dowodu nie powziąłem. Były to tylko insynuacje ze strony Macieja Wąsika". - zeznał w czasie konfrontacji w CBA w grudniu 2019, a do nagrania z tejże dotarli reporterzy Superwizjera TVN, Maciej Duda i Łukasz Ruciński, autorzy programu "Spowiedź agenta Tomka".

I któremu tu agentowi "Tomkowi" wierzyć?

Agentowi "Tomkowi" wtedy, posłowi, Człowiekowi Roku Gazety Polskiej?

A może agentowi "Tomkowi" teraz, przeciwko któremu prokuratura białostocka prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy wykorzystaniu ponad 50 milionów złotych dotacji dla fundacji o nazwie Helper, którą do niedawna kierował?

Pozostawiam ten wybór Państwu.
 

Jurek Depa
 


Jurek Depa - studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i McGill University w Montrealu. "Osoba prywatna" wielu zainteresowań i wielu profesji; nicująca świat z przymrużeniem oka, od zawsze z socjologią na ty. [email protected] / jurekdepa.wordpress.com
 
 
Uwaga! Treść publikowanych artykułów wyraża poglądy i opinie ich autorów i nie musi odzwierciedlać poglądów i opinii redakcji Panoramy.
....

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ