.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wiec poparcia 

1 listopada 2020 w godzinach popołudniowych przed Konsulatem RP w Montrealu odbył się wiec poparcia Polonii montrealskiej solidaryzującej się z kobietami w Polsce. Przybyło ponad 100 osób w różnym wieku, ale zdecydowanie przeważała młodzież. Podobne demonstracje odbyły się w Ottawie, Toronto, Edmonton, Halifax, Winnipeg i Vancouver. 

Protestowano również w wielu europejskich metropoliach, m.in. w Londynie, Glasgow, Berlinie, Pradze czy Wiedniu.

Kobiety w Polsce i wspierający je mężczyźni od 22 października protestują niemal codziennie na ulicach i placach dużych miast, miasteczek i wsi wyrażając swój sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego zabraniającej aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. 
 

Kobiety na ulicach

"To jest wojna!". "Mamy dość!". "Kobieta nie inkubator". "Rewolucja jest kobietą!". "Polska jest kobietą!". "Trzeba było nas nie wkurzać!". "Myślę, czuję, decyduję", "Wybór nie nakaz". "To jest wojna!". To najczęściej powtarzane i wykrzyczane hasła podczas demonstracji, przemarszów, spacerów i strajków jakie odbywają się w całej Polsce gromadząc tłumy. Są jeszcze inne hasła: wulgarne i też powtarzane równe często, a może nawet i częściej niż te, które przytoczyłam. Tych wulgarnych cytować nie będę. Proszę domyśleć się co możne wykrzyczeć młoda wkurzona, bezradna (wobec decyzji Trybunału), wściekła kobieta. 

Wszystko zaczęło się w Warszawie 22 października w chwile po ogłoszeniu decyzji  Trybunału Konstytucyjnego, który decydował o dopuszczalności usunięcia ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. Trybunał orzekł, że zaskarżone przepisy są niekonstytucyjne, co doprowadzi do niemal całkowitego zakazu legalnej aborcji w Polsce. 

To pierwsza w historii zmiana we wypracowanym w 1993 roku kompromisie aborcyjnym. Od 23 lat obowiązywał właśnie kompromis aborcyjny, który stanowił, że aborcja jest dopuszczalna w trzech przypadkach: 

Po pierwsze, wtedy gdy ciąża stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia matki. 

Po drugie, wtedy gdy pojawiły się ciężkie, nieodwracalne upośledzenia, uszkodzenia płodu lub choroby zagrażające bezpośrednio życiu płodu. Decyzję o możliwości przeprowadzenia terminacji ciąży podejmuje lekarz lub specjalnie powołana do tego komisja, jednak ostateczna decyzja należy do rodziców. Takie przerwanie ciąży jest określane mianem aborcji eugenicznej. 

Po trzecie, wtedy gdy ciąża jest efektem przemocy kazirodczej lub gwałtu. Aby jednak móc usunąć taką ciążę, daną sytuację potwierdzić musi prokurator.

Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej ogłosił, że powód drugi, czyli ciężkie, nieodwracalne upośledzenie, uszkodzenie płodu lub choroby zagrażające bezpośrednio życiu płodu nie jest podstawą do legalnej aborcji. Z chwilą opublikowania tej decyzji aborcja eugeniczna będzie w Polsce zakazana. 

Kobiety będą musiały rodzić dzieci bez mózgów, bez twarzy, bez narządów wewnętrznych albo takie z pięcioma nogami albo rękami. Kobiety będą musiały rodzić dzieci, które nie przeżyją po porodzie albo będą żyły kilka godzin i umrą w męczarniach. O męczarniach rodziców, młodych matek i ojców nikt nie mówi. Młodzi rodzice nie będą mieli nic do powiedzenia. Nie będą mogli podjąć decyzji, w sprawie narodzin czy też nie - swojego trwale zdeformowanego dziecka. Takiego wyboru mieć nie będą, bo decyzją Trybunału Konstytucyjnego ten wybór został im odebrany. 


 

Wypowiedzi protestujących młodych kobiet: 

"Państwo, które przestaje chronić swoich obywateli zamienia się w oprawcę. Państwo, które zmusza kobiety do rodzenia śmiertelnie chorych dzieci jest oprawcą". 

"Władza nienawidząca kobiet tworzy im piekło. Zrobimy wszystko, aby jak najszybciej pogonić tych fanatycznych barbarzyńców". 

"Koniec tej władzy jest bliski, a my ten koniec przyspieszymy". 

"Barbarzyński rząd PiS-u obalą kobiety".
 

Decyzję Trybunału krytycznie ocenili politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. 

"Pomysł aby moment kiedy walczymy z pandemią wykorzystać do zaostrzania przepisów antyaborcyjnych mógł narodzić się tylko w naprawdę chorej głowie. Po tych wszystkich protestach kobiecych. To nie jest prawo. To bezprawie" -  Sławomir Nitras. 

"W Sejmie Kaczyński stchórzył przed kobietami. Dziś użył pseudotrybunału z dublerami i partyjnymi nominatami, by zmuszać Polki do heroizmu. To po prostu nieludzkie" - uważa Borys Budka.
"Wyrok skazujący. Draństwo pseudo-TK" - Monika Rosa.

"Piekło kobiet. To oznacza dzisiejszy wyrok upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego" - Małgorzata Kidawa-Błońska.

"Państwo, które wprowadza przepisy o torturowaniu i znęcaniu się nad własnymi obywatelami przestaje być państwem, staje się oprawcą. Ubranie w paragrafy nakazu rodzenia śmiertelnie chorych dzieci to draństwo. Moralne dno, prawne bagno i ludzkie dramaty- do tego prowadzą rządy PiS" - Kamila Gasiuk-Pihowicz.

"Tchórzliwi posłowie PiS boją się kobiet i pod osłoną pandemii, rękami tak zwanych sędziów Trybunału Konstytucyjnego zdecydowali o zaostrzeniu ustawy aborcyjnej" - Elżbieta Gapińska. 

"Wrzucanie tematu aborcji i orzeczenie /w tej sprawie pseudo-trybunału w środku szalejącej pandemii to coś więcej niż cynizm. To polityczne łajdactwo". - Donald Tusk 

"Zmuszanie kobiet do rodzenia dzieci bez mózgów, bez płuc - to barbarzyństwo i zwykła podłość. Za mało im ludzkich łez. Żadna władza nie trwa wiecznie. Ich także. To, że przebrali się w togi, żeby skrzywdzić kobiety, niczego nie zmienia. Odwrócimy tę decyzję. Trzymajcie się!" - Adrian Zandberg. 

I na zakończenie jeszcze jeden cytat. Cytat sprzed wielu wieków. "Zwycięstwo nie da nam chwały, a klęska okryje nas hańbą". To słowa Aleksandra Wielkiego, który odmówił oblegania miasta bronionego przez kobiety. 
 

Tekst i zdjęcia: Bożena Szara 


Bożena Szara – dziennikarka radiowa i prasowa, producentka programów radiowych. Redaktor naczelna PANORAMY. 
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ