.
NUMER 1 / CZERWIEC 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Jak wypoczywać, żeby naprawdę wypocząć?

Jak często wybierać się na wakacje?  - Lepiej wybrać się częściej na krótsze wakacje niż raz do roku na długie. Częstsze planowanie długiego weekendu, czy wypadu poza miasto sprawia, że zawsze mamy coś miłego w naszych planach. Kiedy jesteśmy zestresowani, pamiętamy, że już niedługo będziemy mieli przerwę od pracy, od zadań domowych lub ludzi, którzy nie zawsze dobrze wpływają na nasze samopoczucie. Samo oczekiwanie takiej przerwy obniża poziom stresu i sprawia, że mamy coś ekscytującego na horyzoncie. To sprawia, że nabieramy większego dystansu do naszych codziennych problemów.

Czy warto wyjeżdżać poza dom? - Zdecydowanie. Wakacje w domu mają swoje dobre strony, ale niestety mają też ten mankament, że im więcej czasu jesteśmy w domu, tym bardziej brudzimy i czujemy presję, żeby "nadrobić zaległości", więc zaczynamy zajmować się domem, zamiast odpoczynkiem i pod koniec wakacji łapiemy się na tym, że zrobiliśmy porządki, pranie, zakupy... i niewiele więcej, więc jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni (i rozgoryczeni!) niż przed "wakacjami". Jeśli chcesz wziąć wolne od pracy po to, żeby zostać w domu, bo masz do zrobienia jakiś konkretny projekt, to wspaniale, ale nie łudź się, że to będą stuprocentowe wakacje. Nazwij to "domowym projektem", a nie wakacjami i zaplanuj oddzielny urlop na później. Mało kto potrafi zostać w domu i bez poczucia winy zostawić domowe obowiązki na boku. Co zrobić, jeśli, mimo wszystko, planujesz urlop w domowych pieleszach? Zaplanuj wypady z przyjaciółmi lub zwiedzanie okolicy. W ten sposób "wakacje w domu", nie będą do końca wakacjami w domu.

Leniwe wakacje "pod palmami" czy aktywne? Jedno i drugie? - wielu z nas marzy o wakacjach na plaży, ciepłym piasku pod stopami, szumie fal. To wspaniałe marzenie! Ale czy aby na pewno jest to dla każdego? Niekoniecznie. Jeśli żyjemy w ciągłym pędzie, uzależnieni od telefonu, mediów społecznościowych, ciągle zajęci odhaczaniem kolejnych punktów z listy "do zrobienia", to leżenie godzinami może sprawić, że poczujem się poirytowani, niepewni tego, co mamy ze sobą zrobić, nawet poddenerwowani bez powodu. Dlaczego tak się dzieje? Mózg przyzwyczaja się do pewnego tempa i nie wie, jak sobie poradzić z kompletnym brakiem zadań. Zaczynamy wtedy wracać myślami do obowiązków w domu i w pracy i tego wszystkiego, co teoretycznie mieliśmy zostawić za sobą, a w praktyce "przynosimy" na plażę w postaci kłębiących się myśli i poczucia, że trzeba coś zrobić. Co w takim razie mamy zrobić kiedy chcemy zwolnić tempo? Zorganizujmy sobie czas tak, żeby mózg był nadal stymulowany, ale w przyjemny sposób. Polecam wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną - spacery, pływanie, rower, siatkówkę, budowanie zamków z piasku, czynne zwiedzanie, zabawę z dziećmi czy zwierzakami, itp. W ten sposób dbamy o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Nie zostawiamy miejsca na te kłębiące się myśli i kłopoty. Umysł, który się nudzi wraca do tego, czym się ostatnio zajmował, dlatego tak ciężko jest zmienić tory myślowe. Zajmijmy czymś nasze myśli!

Co robić i czego nie robić na wakacjach? - Dobrze jest się upewnić, że codziennie robimy coś, co jest dla nas nowe i intersujące. Warto robić coś, co nie jest częścią naszej rutyny. Dla niektórych to skoki ze spadochronem, dla innych spacery po nieznanym parku. Tak czy siak, warto się wyrwać z rutyny i nakarmić umysł czymś nowym i ciekawym. Warto też zaplanować czas z bliskimi - z tymi, na których nam naprawdę zależy. Jesteśmy biologicznie uwarunkowani do relacji z innymi ludźmi i brak takich relacji sprawia, że z czasem możemy zmagać się z poczuciem pustki i samotnością. Nie czekajmy, aż znajomi nas zaproszą. Wyciągajmy rękę do przyjaciół i rodziny, i to celowo, świadomie i regularnie. Czas wolny od pracy to idealny moment na spotkanie z tymi, z którymi dawno nie byliśmy w kontakcie. A czego nie robić na wakacjach? Nie wisieć na telefonie czy przy komputerze. Im mniej czasu spędzimy przed ekranem, tym lepiej. Badania wykazują, że dłuższe oglądanie telewizji sprawia, że czujemy się mniej energiczni i często pogarsza się nam humor, nawet jeśli oglądamy komedie i ulubione seriale. Media społecznościowe są jeszcze gorsze dla naszego samopoczucia - oglądanie tego, co inni pokazują na facebooku, instagramie, LinkedIn, itd. może wywoływać lekkie stany depresyjne, lęk przed marnowaniem życia i poczucie winy, że robimy "za mało", obniżenie poczucia własnej wartości, a nawet problemy ze snem i podwyższony poziom stresu. Ograniczenie czasu spędzonego na przeglądaniu mediów społecznościowych na pewno wyjdzie nam na zdrowie. 

Z kim spędzić wakacje? - Przed wyjazdem na urlop często wyobrażamy sobie siebie w różnych sytuacjach, np. "będę leżeć z książką i drinkiem z parasolką cały dzień". Czy te wyobrażenia mają szansę na spełnienie? Jeśli mamy spędzieć urlop z całą rodziną, znajomymi, małymi dziećmi, cały dzień z książką może być niemożliwy. Co zatem robić? Podchodzić do wakacji realistycznie - jeśli naprawdę chcę dzień tylko dla siebie, to być może muszę poprosić kogoś o pomoc przy dzieciach. Czy będzie przy mnie taka osoba? A jeśli chcę spędzić czas z rodziną i to jest dla mnie ważniejsze, to to też trzeba zaplanować w porozumieniu z tymi, którzy będą na tych wakacjach razem z nami. Jeśli ja chcę zwiedzać muzea, a mój towarzysz podróży bary, to musimy się jakoś dogadać - inaczej oboje będziemy sfrustrowani i rozczarowani. Wybierajmy towarzystwo z głową. Nie musimy z nikim jechać na wakacje tylko z poczucia obowiązku. Może lepiej wybrać się z teściami na weekend, a na dłuższe wakacje z przyjaciółmi, partnerem lub samemu? To twoje wakacje i masz ich tyle ile masz, więcej nie będzie. Nie daj poczuciu winy decydować za ciebie.

Miłego urlopu!
 

Zofia Czajkowska


Zofia Czajkowska - doktor psychologii specjalizująca się w dziedzinie terapii par i seksuologii. Kocha swoją pracę. Uwielbia czytać i podróżować. (Montreal) www.findyourharmony.ca
 
... Dr. Zofia Czajkowska (PhD, Ordre des Psychologues du QC) - Psycholog

Oferuję skuteczną psychotherapię indywidualną i dla par. Pomagam ludziom w stresie, depresji, nerwicach, a także tym, którzy przechodzą przez cieżki okres (np. tęsknota, rozstanie, choroba, żałoba, itp.) lub zmagają się z bezsennością, brakiem energii albo poczuciem pustki w życiu.

E-mail: [email protected]; Telefon: (514) 797-0628 
Adres: 1470 Peel Street, Suite 725 | Lasalle, Qc 
6200 Boul. Taschereau, suite 407 | Brossard, QC; www.findyourharmony.ca / www.facebook.com/findyourharmony.ca
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ