.
NUMER 6 / LISTOPAD 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Czego nie wiemy o cukrzycy? 

Czternastego listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Codzienność diabetyka, przynajmniej w Polsce, to nie jest tylko walka z chorobą. Brak podstawowej wiedzy o chorobie, często doprowadza do nieprzyjemnych sytuacji. Po diabetyku, który wzorowo kontroluje swój stan zdrowia i dba o dobre wyniki terapeutyczne, nie widać, że jest nieuleczalnie chory. Ten obraz umacnia społeczeństwo w przekonaniu, że cukrzyca to nic strasznego. Właśnie z takim przeświadczeniem dzień w dzień walczymy. Dlaczego to robimy? Ponieważ chcemy, by wszystkim nam żyło się lepiej we wspólnocie społecznej wrażliwej na to, co dzieje się w naszym otoczeniu. Przy tej okazji warto rozwiać mity i przedstawić kilka ważnych faktów.

Cukrzyca typu 1 (insulino zależna) nie powstaje z nadmiernego spożywania słodyczy, złej diety czy braku ruchu. Jest to choroba niezakaźna, dlatego nie można się nią zarazić. Diabetyk typu 1 może jeść wszystko, nawet w rozsądnych ilościach słodycze, musi tylko zwracać uwagę na odpowiednie zbilansowanie posiłków oraz poziom cukru w danej chwili. Terapia przy cukrzycy typu 1 polega na podawaniu insuliny, której trzustka pacjenta nie wydziela. Insulina podawana jest do posiłków, oraz przy stanach hiperglikemii tzn. wysokiego poziomu cukru we krwi, by go obniżyć do stanu bezpiecznego dla organizmu. Poziom cukru można również obniżyć kontrolowanym wysiłkiem fizycznym. W przypadku zbyt niskiego poziomu cukru we krwi tzw. hipoglikemii, pacjent diabetologiczny musi spożyć cukry proste, szybko podwyższając tym poziom glukozy we krwi. Brak reakcji na hiperglikemię powoduje nieodwracalne zmiany w systemie sercowo-naczyniowym i nerwowym, czego następstwem może być udar, zawał, niewydolność nerek. Natomiast następstwem braku reakcji na stan hipoglikemii może być utrata przytomności co wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem utraty życia. W przypadku braku kontaktu z pacjentem, trzeba natychmiast podać mu zastrzyk ratujący jego życie GLUKAGON, po czym niezwłocznie wezwać zespół ratownictwa medycznego. Na poziom cukru we krwi mają wpływ hormony, stres, pogoda, wspomniany wysiłek fizyczny, stany chorobowe jak np. gorączka, przeziębienie.
 
.... Cukrzyca typu 2 powstaje najczęściej w wyniku złej diety, braku ruchu, nadwagi, stresu. Jest to najczęściej spotykany rodzaj cukrzycy. Leczy się go za pomocą tabletek lub insuliny. Odpowiednia dieta oraz wysiłek fizyczny pomagają w uregulowaniu poziomów cukru.

Pamiętajmy, że nie każda osoba zataczająca się, lub leżąca na chodniku jest pod wpływem alkoholu czy też środków odurzających. To może być walczący o przeżycie diabetyk, a my możemy mu pomóc. 

Ta garść informacji powinna wzbogacić wiedzę o cukrzycy i jej podstawowych rodzajach, oraz pomóc w zrozumieniu tych osób, które codziennie walczą z niewidoczną chorobą i jej następstwa. 
 

Witold Fydrych


Witold Fydrych - technik scen teatralnych, prezes stowarzyszenia "Słodka Jedynka".  Aktywista społeczny zaangażowany w pomoc potrzebującym i słabszym, walczy o lepsze życie dla małych i dorosłych diabetyków w Polsce, współautor strony: www.slodka1.pl
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ