.
NUMER 6 / LISTOPAD 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

O modach i stylach

"- Pani Lusiu, jaki ma pani piękny kapelusz! - No widzisz moja kochana, wszystko do mody wraca. Dziesięć lat w tapczanie leżał i znów jest jak nowy!" 

(Kto jeszcze dziś pamięta PRL-owskie tapczany obite aksamitem "tygrysim" z wałkiem lub dwoma? Może nie wszystko do mody wraca, bo te tapczany (jeszcze?) nie wróciły, choć znam dom, gdzie do dziś taki tapczan zajmuje poczytne miejsce w "dużym" pokoju i służy jako miejsce do spania głowom rodziny.) 

Taaak... wszystko wraca do mody: spodnie: wąskie albo dzwony, przykrótkie, szerokie, z zakładkami w talii lub bez-, spódnice: wąskie, szerokie, bombki, plisowane, marszczone, długie, mini, do kolan, za kolana, ukosem ścięte na dole; ramiona: szerokie, normalne, wąskie, odkryte, powiększone poduszkami (znowu stają się modne, niestety); marynarki długie, krótkie, przykrótkie, obcisłe, szerokie; bez klap, z  klapami wąziutkimi albo szerokimi, z rogami do góry lub lekko zaokrąglonymi, albo, albo, albo... na dodatek moda zmienia się coraz szybciej, już tak szybko, że w pewnym momencie wszystko, lub prawie wszystko, staje się modne jednocześnie, niejako na przekór biznesowi, który tę pogoń za modą napędza, aby tenże biznes jak najszybciej się kręcił i przynosił jak najszybsze zyski.

Kartki z katalogów mody z lat dwudziestych. Prawda, że moda się powtarza? Tylko kapelusze nie te same. 

Moda jest na wszystko: na urządzanie domów: od kolorów ścian, stylu kuchennych szafek i blatów, wystroi łazienek do koloru kranów i stylu pryszniców czy wanny włącznie; na ozdabianie stołów, eksponowanie drobiazgów, na lampy, żyrandole, podłogi, zasłony, firanki, nawet rolety czy żaluzje okienne.

Osoby, które śledzą trendy "in and out" wiedzą, że nawet organizowanie ważnych uroczystości, restauracje, nawet potrawy, szczególnie desery, rodzaje diet, ćwiczeń gimnastycznych czy innych męczarni, którym należy się poddawać, by utrzymać się w formie podlegają wciąż zmieniającym się wymogom mody.

Projekt kuchni z 1946 roku i z 2019 roku. Jedynie technika rysunkowa i zdjęciowa się zmieniła. 

Więc jak sobie z tym wszystkim dać radę? Jak się nie pogubić, jak czuć się "in" pomimo niemożności fizycznej, psychicznej, finansowej, czasowej czy jakiejkolwiek innej by utrzymać się ponad powierzchnią i nie myśleć o sobie w kategoriach kogoś pośledniejszego, kto nie jest w stanie za modą nadążyć?

Jest na to tylko jedna metoda: 
Rozwinąć własny, zupełnie indywidualny i zupełnie niezależny (no, może, prawie zupełnie niezależny) od wszelkich modowych trendów styl.

Jak tego dokonać? Jak doprowadzić siebie, swój wygląd, swoje życie do stanu, o którym możemy spokojnie powiedzieć, że jest nasz, że reprezentuje nas, to co lubimy, w czym czujemy się najlepiej?

Dwa wnętrza - dwa style: surowy "nowoczesny" i przytulny "orientalny". Który wybrać? 

Nie muszą to być od razu wielkie decyzje - zmiany całej garderoby czy przemeblowanie całego domu. Wystarczą drobne kroczki.

Może wystarczy przynieść do domu wielki, wspaniały bukiet jesiennych gałęzi i liści, żeby ozdobić nim przytulny kącik, który przeznaczymy na jesienno-zimowe zaleganie z miłą książką czy laptopem? W gałązki wpleść miniaturowe lampeczki i od razu poczuć się wspaniale na myśl o lekturze w tak pięknym miejscu i ucieszyć się z nadchodzących długich jesienno-zimowych wieczorów?  I może dzięki tej drobnej zmianie całe nasze dotychczas bezstylowe wnętrze nabierze ciepła i urody?

Jesienny zaciszny kącik i jesienne mufinki - dzieło 9-letniej Kim. Zdjęcia: B.Szara; Kim Noël.

Może zastanowimy się co, tak naprawdę, jest naszym stylem? Czy lubimy wokół siebie pustkę i niezagraconą przestrzeń, czy może uwielbiamy otoczyć się poduchami i czytać pod lampą z abażurem wykończonym frędzelkami? 

I zaczniemy zwracać uwagę i zauważać, co z tak licznie otaczających nas pomysłów na życie, styl ubieranie się, urządzanie domu, na potrawy, przyprawy, rozrywki, podoba się nam najbardziej i co chętnie wprowadzimy do naszego życia?

W ciągu następnych numerów Panoramy spróbuję pokazać Państwu takie przykłady pomysłów do adaptacji, a może do zanotowania jako ciekawostki, zakupienia czy też samodzielnego wykonania do rozwinięcia i wzbogacania tego jedynego i najważniejszego stylu: każdego z Was. 
 

Jolanta Duniewicz


Jolanta Duniewicz - architekt (Politechnika Warszawska). Współorganizatorka Montrealskiej Kawiarni Literackiej. Zainteresowana i pełna pasji dla wszystkiego, co ją otacza: od pracy zawodowej, kontaktów międzyludzkich, rozwoju osobistego, przez umiłowanie piękna (od natury do sztuki), aż po dom, ogród, odżywianie, zdrowie, diety, kuchnię, rozrywki, trendy. 
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ