.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Chleba naszego powszedniego...

O chlebie można mówić dużo, szanujemy go, dzielimy się nim, mówimy o nim z szacunkiem...
Pamiętam czasy, kiedy aromat chleba roznosił się w całym domu - to było prawdziwe ¶więto, ogromne pachn±ce bochenki chleba wygl±dały z pieca, a my cieszyli¶my się każd± chwil±, kiedy razem piekli¶my chleb (mam na my¶li moj± babcię, mamę, przyjaciółki i kumki, bo tak wtedy nazywała moja babcia swoje koleżanki). To były chwile, których nie sposób zapomnieć. Złote łany na polach kołysały się tańcz±c na wietrze, a słońce mocno grzało niemal jak chlebowy piec. Tamte czasy minęły bezpowrotnie...

Dzi¶ warto przyjrzeć się nieco dokładniej temu, co trafia na nasz stół. Zanim ziarno trafi do młyna przechodzi wiele procesów i zabiegów. Dawniej to było proste: rolnik kosił zboże kos± albo sierpem, młócił cepami; ja pamiętam już maszyny tzw. młockarnie, które mechanicznie młóciły zboże. Dzi¶ na pole wyjeżdżaj± ogromne kombajny, które zbieraj± zboże z tysięcy hektarów. Wszyscy wiemy, że obecnie używa się chemii rolnej, aby zbiory były bardziej wydajne. Ma być szybciej, więcej, dużo więcej, jeszcze szybciej....

Tylko czy szybko i dużo oznacza zdrowo.?

Otóż niestety nie. Dzi¶ już prawie nie ma zboża wolnego od chemii, a co za tym idzie nie ma czystej m±ki i w rezultacie - zdrowego chleba. 

A chleb to przede wszystkim witaminy, warto¶ci odżywcze. Chleb jest warto¶ciowym Ľródłem makro i mikroskładników; naturalna fermentacja zakwasu przyczynia się do usuwania licznych zwi±zków o działaniu rakotwórczym. Jako¶ć chleba zależy od m±ki z jakiej jest upieczony.
Warto wybierać chleb ciemny z m±ki z pełnego przemiału, razowej, z m±ki graham, bo jest Ľródłem węglowodanów złożonych, które dostarczaj± energii bez nagłych skoków insuliny. Zdrowy jest też chleb żytni na zakwasie, gdyż jest Ľródłem kwasu mlekowego, który poprawia pracę układu pokarmowego. Podczas produkcji m±ki, czyli przemiału żyta na pył, ta najbardziej warto¶ciowa czę¶ć zostaje odrzucona w postaci otr±b. Jedynie przy mieleniu m±k ciemnych słabo oczyszczonych tzw. wielokrotnego przemiału warto¶ciowe składniki pozostaj±. Zatem, im m±ka ja¶niejsza, bardziej oczyszczona tym mniej zawiera białka, witamin i minerałów. Dlatego zdrowsze jest pieczywo z mieszanych m±k np. żytniej i pszennej. M±ka żytnia zawiera witaminę B12, mangan i cynk, za¶ w m±ce białej jest więcej białka, witaminy B1 i PP oraz magnezu. 

Pomijaj±c jednak rodzaje m±ki, musimy pamiętać, że nie każdy chleb będzie zdrowy nawet je¶li upieczemy go z biologicznej m±ki czy z m±ki nie oczyszczonej.

Je¶li chleb upieczemy a wcze¶niej m±ki nie zostan± poddane odpowiedniej fermentacji oraz pominiemy proces dojrzewania ciasta, po¶więcimy 2 lub 3 godziny na upieczenie chleba, to nadal mamy niedojrzał± m±kę i uzyskamy jako efekt końcowy "surow± m±kę upieczon± w kształcie chleba". Drożdże i m±ka oraz wszystkie enzymy potrzebuj± odpowiedniej temperatury i czasu, aby spełnić oczekiwane wymagania. 

Tak więc podsumujmy: na pierwszym miejscu znajdzie się dobre ziarno, z m±k± zmielon± z dbało¶ci±, potem skupimy się na procesach fermentacji m±ki i temperaturze, a to dopiero połowa sukcesu. Ważne jest zadbanie o prawidłowy rozrost chleba i warunki w jakich będzie nasz chleb pieczony. Nic nie zast±pi pracy r±k piekarza, om±czonych dłoni i szacunku z jakim piekarz pochyla się nad chlebem. Dzi¶ już trudno znaleĽć dobry chleb, jest tak mało rzemie¶lniczych małych piekarni. Nie dajmy się zwie¶ć pięknym wygl±dem chleba i niskiej cenie, bo te niby zalety niekoniecznie wyjd± nam na zdrowie. Piękny wygl±d pieczywa to sprawka spulchniaczy, polepszaczy smaku i zapachu oraz różnego rodzaju dodatków przeciw ple¶ni i chemii, która powoduje, że chleb długo zachowuje ¶wieżo¶ć. Każdy chce je¶ć zdrowo, dbać o siebie i swoj± rodzinę. Warto zadbać o to, by na naszych stołach znalazł się chleb ze sprawdzonych piekarni, gdzie piekarze przygotowuj± go z pasj± i miło¶ci±.  

Pierwszy chleb sięga jeszcze czasów Chrystusa. Był robiony z prastarych m±k tj. z orkiszu, samopszy i płaskurki. To był chleb, który naprawdę odżywiał ludzki organizm. 
Nie chcemy już żyć w plastikowym ¶wiecie, chcemy żyć zgodnie z natur± i tym co daje nam Matka Ziemia, chcemy żyć m±drze. 

Kieruj±c się dobrem i miło¶ci± w życiu, razem możemy zmienić nasz ¶wiat.  Zbyt dużo jest chorób spowodowanych chemicznym jedzeniem. Zachęcam by czę¶ciej z uwag± pochylać się nad tym co mamy na talerzu, z jakim chlebem dajemy dzieciom kanapki do szkoły, jakie pieczywo wybieramy podczas zakupów. Warto żyć ¶wiadomie.

A ja znów sypię m±kę.... dodaję wodę.... będzie zdrowy chleb. 
 

Katarzyna Życińska 

Katarzyna Życińska - piekarz, wła¶cicielka Bulangerie Kathy
 
 

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ