.
NUMER 5 / PAŹDZIERNIK 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Szwecja - tak blisko, a tak daleko 

Kolejna moja przygoda po pobycie w Chinach była nie tak egzotyczna, ale równie interesująca. Zawsze w dzieciństwie ciekawiła mnie Szwecja, sąsiadująca z Polską, a tak często zapominana mimo tylko 200km odległości.

Szwecja, kraj za morzem, kraj bajeczny i malowniczy jak z "Władcy Pierścienia". Kraj bogactwa natury, pełen jezior, lasów, owoców, czystego powietrza. Można zaznać tu prawdziwego spokoju, ciszy i naprawdę zwolnić tempo życia. Za to aktywność fizyczna prawie każdego dnia - mieszkańcy z całą świadomością korzystają z darów natury i wszelkich udogodnień. Pełno tu ścieżek rowerowych i tras turystycznych. Kulinarnie również pełno natury - świeże jedzenie z dużą ilością ryb.

Od początku mojego pobytu widziałem na drogach ogromną dyscyplinę, porządek i kulturę jazdy. Korki drogowe są tu prawdopodobnie obcym słowem. Jeszcze nigdzie nie jeździłem tak spokojnie i pewnie. Pamiętam, jak kiedyś wyruszyłem do odległego o 80km miasta na północ w niedzielę, mogłem, dziwiąc się wybrać sobie lewą stronę drogi, bo nikt nie jechał mi na przeciw.

Szwecja. Kiedy pierwszy raz zobaczyłem to bogactwo natury, dróżki w lesie, do tego odpowiednio oznaczone trasy, nogi same z ciekawości poniosły mnie z jednego jeziora do następnego. Zaledwie w promieniu 10 km zauważyłem 3 jeziora a widoki zapierały dech w piersiach. Kraj ten posiada 100 000 jezior a zimową porą ludzie tu skracają sobie nawet drogę po zamarzniętych jeziorach. Przerażające trochę, myślę...

Wejść do tamtejszych lasów to jakby przekroczyć próg do świata fantazji... Pełno tu porośniętych mchem kamieni, wysokie drzewa, jeziora i kamienie zatopione w wodzie, porośnięte drzewami. Kamienne zejścia do wody. Ogromna ilość jagód, borówek i dzikich malin dodaje aromatu i barw temu zielonemu krajobrazowi.

Zabudowa również podkreśla, że jesteśmy w Szwecji. Czerwone drewniane domki i ich prostota zawsze kojarzy mi się z bajkowymi skandynawskimi opowiadaniami.

Szwedzi, których poznałem... wyróżniają się kulturą, spokojem charakterystycznym dla ludzi żyjących blisko natury, unikają bezpośredniej krytyki i nie narzekają. Lubią swoje lokalne produkty, co widać po IKEA czy autach marki Volvo, których jest tu pełno. Są bardzo solidarni i widać, że są dumni z życia w tym kraju.

Pewnego razu w restauracji grupa młodzieży świętowała urodziny. Już samo 100 lat śpiewane po szwedzku w zupełnie nie znanej mi wersji było zaskakujące, ale widok szwedzkiej flagi na torcie jeszcze bardziej.

Przed większością domków stoją maszty, na których wisi flaga tego skandynawskiego kraju. Widać, że mieszkańcy są bardzo z niego dumni.

Mój pobyt tym razem nie był bardzo długi, lecz pokazał mi wiele. Długie dni latem i białe noce, kiedy można było grać w siatkówkę, kąpać w jeziorze, czy czytać książkę były dla mnie rzadkością. Łosie w lesie i ich rozmiar zadziwiały - tutaj na te zwierzęta trzeba nawet na drogach bardzo uważać.

Podsumowując, takiego spokoju, harmonii i bogactwa natury nie znalazłem jeszcze nigdzie. Mentalność i obyczaje ludzi pokazują jak bardzo związani są z naturą. Do tego znakomicie rozwinięta technika i związane z nią możliwości, gdyż nawet w głębi lasu nie miałem problemu z internetem i to w sieci LTE.

Jeśli ktoś z Was uwielbia kajaki, pływanie, łowienie ryb, jazdę na rowerze, jest aktywny każdego dnia i szuka nowych przygód, to Szwecja jest miejscem dla niego. Szwedzi są bardzo otwarci na turystów, a i ludzi chętnych na osiedlenie się tutaj, ponieważ system integracyjny jest tu najlepszy na świecie.

Pobyt ten dał mi bardzo dużo, znalazłem to o czym marzyłem w dzieciństwie, poznałem kraj za morzem, który pokazał mi, że może być bajecznie, spokojnie i wyjątkowo.

Dziękuję Szwecjo za naładowanie moich akumulatorów na długo, za powietrze i bogactwo natury.
 

Marcin Kaziul


Marcin Kaziul - Na swoim profilu na Facebooku napisał: "Kocham rozwój osobisty, podróże, pozytywnie nastawienie do życia. Kocham kochać i być kochany". Mieszka w Selm - Niemcy.


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ