.
NUMER 1 / CZERWIEC 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Migawki z Afryki - Mali 

Życie popchnęło mnie do realizowania projektów związanych z życiem i pracą w odmiennych klimatycznie warunkach w Afryce i na północy Quebecu, w krainie Inuitów.

Poniżej kilka fotograficznych wspomnień z Mali.

Te zdjęcia łączą się z mnóstwem przygód i odkryć: uratowana od śmierci kózka i biwak po pierwszej nocy, kiedy obudziłem się rano z jakimś żukiem w uchu i nie wiedziałem jak się go pozbyć i dopiero młody Tuareg, z uśmiechem, wlał mi trochę wody do ucha i robaczek wypłynął; mój namiot, który był dla mnie domem - powrotem do mojej cywilizacji po ciężkim dniu pracy w upale i, do którego chciał się wprowadzić mój murarz, bo jest drugi po mnie "szefie" i chce, jak powiedział, zamieszkać w moim "garażu"; Tuaregowie na dromaderach z uprzężą uwieńczoną metalowym znakiem podobnym do tych na mercedesach, "no bo przecież to są właśnie mercedesy pustyni". Każde zdjęcie to historia jakiegoś wydarzenia. 

Przedstawione zdjęcia stanowią część prezentacji, którą przygotowałem dla letniego obozu "Akademii Samodzielności", żeby opowiedzieć dzieciom i młodzieży o moich doświadczeniach. Wyświetlę przeźrocza z burzami piaskowymi, szarańczą i nękającymi mnie skorpionami, a także z zamarzającą mi zawartością strzykawki, którą szczepiłem psy Inuitów - (husky) przeciw wściekliźnie.

Z przyjemnością powrócę w najbliższym czasie do tematu na łamach PANORAMY.

Krzysztof Tumanowicz

Krzysztof Tumanowicz - lekarz weterynarii ze specjalnością tropikalną. Pracował w Afryce i 25 lat w Ministerstwie Rolnictwa prowincji Quebec. Realizował autorskie projekty weterynaryjno - humanitarne w Mali i na Madagaskarze. Zajmuje się fotografią i komponowaniem muzyki. Działa społecznie w środowisku Polonii montrealskiej. 
 
 

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ