.
NUMER 4 / WRZESIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wschodnia Kanada - wspomnienia z wakacji 

Parę tygodni temu nasza rodzinka wybrała się na zwiedzanie  wschodniej części Kanady. Jechaliśmy samochodem a Toronto w cztery osoby plus szczeniak (mała jamniczka - Tesa).
Zatrzymaliśmy się u naszych znajomych na noclegi w pobliżu miasteczka Tatamagouche  i  stamtąd robiliśmy wypady dalsze i bliższe. Program był dość bogaty, bo chcieliśmy pokazać chłopcom (między innymi) miejsca, które odwiedziliśmy 15 lat temu. Lista wspaniałości była długa jak na 6 dni pobytu. 

Zaczęliśmy od Halifaxu, gdzie spędziliśmy cały dzień, ze zwiedzaniem Cytadeli, Muzeum Emigracji Pier 21 i  spacerkiem po fajnie zagospodarowanym nabrzeżu. Następna wycieczka prowadziła przez Lunenburg, Mahone Bay, Oak Island, Swissair Flight 111 Memorial aż do Peggy's Cove z przecudnym zachodem słońca. Okolice Tatamagouche jak i również same miasteczko okazały się ciekawe i malownicze. Warte odwiedzenia były: Muzeum, Railway Inn i browar (pycha) w Tatamagouche, winnica Jost i malutkie, lokalne muzeum kopalni soli w Malagash, Rushtons Beach(plaża),farma lawendowa Seafoam w Melville, tartak w Denmark, młyn w Balmoral. W miarę blisko jest miasto Truro gdzie można zobaczyć wpływ przypływów i odpływów na rzece. Niemal co do minuty byliśmy świadkami zjawiska zwanego "tidal bore", które tłumaczy się na polski jako skacząca fala (gwałtowna fala przypływu od morza lub oceanu). 

Będąc blisko Wyspy Księcia Edwarda zdecydowaliśmy się na jej poznanie. Wiele wrażeń zaczęło się już od wjazdu na prom łączący Nową Szkocję z Wyspą. Zatrzymaliśmy się na chwilę w Charlottetown z którego pojechaliśmy w okolice Cavendish do domku Ani z Zielonego Wzgórza. A stamtąd już było niedaleko do fajnej plaży nad Atlantykiem - Thunder Cove z tzw. Tea Cup Rock czyli jakby rzeźby uformowanej z piaskowca. Widoki super piękne. 

I oczywiście powrót do Nowej Szkocji mostem Konfederacji (Confederation Bridge).

Wakacje uznaliśmy za bardzo udane, bo było co oglądać, dobrze pożywić się, nasze desery były jeszcze lepsze, a lody niebywale smaczne.

Tekst i zdjęcia: Ania Kniat 

Więcej zdjęć z tej wyprawy możesz obejrzeć tutaj

Ania Kniat - nauczycielka nauczania początkowego z Polski. Obecnie pracuje w szkole z 4-5-cio latkami. Nieustannie eksperymentująca w ogródku. Lubi zwiedzać i odkrywać nowe miejsca. Wspomnienia z podróży utrwala robiąc mnóstwo zdjęć. (Toronto) 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ