.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

REM - rozbudowa montrealskiego metra

Réseau Express Métropolitain (REM) to budowana obecnie w Montrealu nowa, zautomatyzowana sieć tzw. lekkiego metra. Będzie posiadała 26 stacji, a jej długość wyniesie ok. 67 km. REM jest największym projektem transportu publicznego podjętym w Québecu w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 7 miliardów dolarów. Pierwsze pociągi ruszą już za kilka tygodni i będą kursować między Brossard i Central Station. Pozostałe odcinki łączące miasto z West Island oraz Deux-Montagnes zostaną oddane do użytku w 2024 roku, a z lotniskiem Pierre-Elliot Trudeau dopiero w 2027 roku. 

Oblicza się, że w pierwszej fazie z nowych linii metra będzie korzystać dziennie ponad 200 tys. osób. Planowane jest także rozszerzenie sieci w kierunku wschodnim (tzw. REM de l'Est, 23 nowe stacje, 32 km) oraz na południe do Longueuil (tzw. South Shore REM 2.0). Po zakończeniu projektu REM będzie jedną z największych zautomatyzowa nych sieci transportowych na świecie. 

Stacje nowego metra zostały zaprojektowane w taki sposób, tak, aby harmonizowały z otoczeniem. Ich architektura charakteryzuje się użyciem dużej ilości drewna oraz szkła, które nadadzą stacjom nowoczesny wygląd. Wszystkie zostaną wyposażone w windy i schody ruchome, aby ułatwić dostęp osobom ze zmniejszoną mobilnością, rowerzystom, rodzicom z wózkami oraz podróżnym z bagażem. Perony zostaną oddzielone od torów przez automatyczne otwierane drzwi, które będą otwierać i zamykać w tym samym czasie, co drzwi metra. Takie rozwiązanie jest często używane w Europie i Azji, ale po raz pierwszy zostanie zastosowane w Ameryce Północnej.  

REM jest systemem opartym na sprawdzonej technologii konsorcjum Alstom / SNC-Lavalin. Podobne zestawy metra są używane na całym świecie, m. in. w Paryżu, Szanghaju, S?o Paulo, Dubaju oraz Sydney. Wersja montrealska została dostosowana do ekstremalnych warunków zimowych, jakie panują w Québecu. 

Nowe metro będzie w pełni zautomatyzowane, co oznacza, że będzie obsługiwane zdalnie. Podobne rozwiązanie, czyli metro bez maszynisty, zastosowano m. in. w systemie Skytrain w Vancouver, gdzie sprawdza się doskonale już od kilkudziesięciu lat. 

Flota REM składać się będzie ze 212 wagonów Alstom Metropolis, z których każdy będzie mógł pomieścić ok. 150-200 pasażerów. Pociągi będą odjeżdżać ze stacji z częstotliwością od 2,5 do 5 minut i będą się poruszać z szybkością od 50 do 100 km na godzinę. Wszystkie wagony będą ogrzewane zimą oraz klimatyzowane latem. 

Nowe metro będzie podłączone do trzech głównych linii metra: linii niebieskiej (stacja Édouard-Montpetit), linii zielonej (stacja McGill), linii pomarańczowej linii (stacja Bonaventure-Central) oraz sieci pociągów podmiejskich (linie Mont-Saint-Hilaire i Mascouche). Dojazd z centrum miasta przez tunel pod Mont Royal na lotnisko będzie zajmował tylko ok. 20 minut, a pociągi będą kursować z częstotliwością ok. 10-15 minut. 

Warto tu wspomnieć o tym, że pierwsza stacja po wyjeździe z lotniska w kierunku miasta będzie nosić imię naszej sławnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie (Stacja Marie-Curie).

Kolejną inwestycją w trakcie realizacji związaną z montrealskim metrem jest przedłużenie linii niebieskiej w kierunku wschodnim - od stacji St-Michel do galerii handlowej Anjou. Koszt tej budowy, której zakończenie jest przewidziane na rok 2029, to ponad 6 miliardów dolarów. 
 

Andrzej Leszczewicz


Andrzej Leszczewicz - zastępca redaktor naczelnej Panoramy, redaktor wydania internetowego.
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ