.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

WOŚP

Jest taki jeden dzień w roku, w którym pomimo różnic poglądów jednoczymy się w pięknej sprawie: pomocy dzieciom. I nie jest to 24 grudnia, o którym od lat w okresie świąt Bożego Narodzenia przypomina zespół Czerwone Gitary śpiewając pastorałkę: "Jeden dzień w roku". Tym wyjątkowym i jedynym dniem w roku przez wiele lat była druga niedziela, a od pandemii ostatnia niedziela stycznia, gdy tysiące wolontariuszy na całym świecie z wpiętymi w klapy serduszkami kwestują na rzecz chorych dzieci. W tym roku pieniądze były zbierane dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Letnia zadyma w środku zimy - tak o akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mówią jej wolontariusze. Co roku ten dzień kończy symboliczne światełko do nieba - duma i radość z zaangażowania. WOŚP zagrała w tym roku po raz 30. Od 1993 roku na ulice nie tylko polskich miast wychodzą wolontariusze w różnym wieku, zbierają całe rodziny, ale najwięcej jest dzieci i młodzieży. Trwają akcje, na których licytowane są cenne przedmioty, odbywają się charytatywne koncerty, zabawy, dyskoteki, biegi, spływy i spotkania. Wszyscy ludzie dobrej woli grają z Wielką Orkiestrą pomimo pandemii i obostrzeń. W tym roku zgłosiło się 140 tysięcy chętnych, by kwestować w ramach 30 Finału. Od Nowej Zelandii, Australii, Japonii, Rosji, poprzez większość europejskich miast aż po obie Ameryki. Orkiestrowe sztaby pracowały w 36 krajach świata. Oczywiście najwięcej wolontariuszy było w Polsce, gdzie działało 1890 sztabów. WOŚP z każdym rokiem zbiera coraz więcej pieniędzy. 

Pierwsza zbiórka odbyła się w styczniu 1993 roku. Uzbierano wtedy 2 miliony 422 tysiące zł. Podczas 30 Finału zebrano 136 milionów 282 tysiące 325 zł. To rekord. W ciągu tych minionych lat WOŚP zakupiła ponad 75 tysięcy sztuk sprzętu specjalistycznego i nie ma w Polsce ani jednego szpitala dziecięcego w którym nie byłoby sprzętu medycznego zakupionego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestra także wymienia sprzęt, który kupiła w ciągu minionych lat. 

"Nie znam drugiego takiego wydarzenia, które w tak powszechny sposób połączyłoby tak wielu różnych ludzi w jednej idei” - mówił na ubiegłorocznej konferencji prasowej Jerzy Owsiak - szef WOŚP. 

Orkiestra gra nadal i będzie grała do końca świata i jeden dzień dłużej, mimo iż przed trzema laty ten wyjątkowy dzień zakończył się w Gdańsku tragedią. Podczas finału na scenę wtargnął szaleniec i nożem zaatakował prezydenta miasta - Pawła Adamowicza. A potem nastąpił straszny tydzień. Najpierw całą Polskę ogarnął szok i niedowierzanie, że w tak pięknym mieście jakim jest Gdańsk doszło do zamachu. Potem była nadzieja wbrew wszystkiemu i wreszcie brak nadziei. Ta śmierć, ugodziła Polaków. Od chwili, gdy dotarła do nich ta straszna wiadomość, wyszli na ulice, zbierali się na placach, palili znicze i z tych zniczy układali serca. Potem milczeli. Jedynie przejmujący "The sound of silence" brzmiał ponad miastem.

W przeddzień pogrzebu gdańszczanie stali kilka godzin w kolejce, by położyć dłoń na trumnie swojego prezydenta, by oddać mu hołd. W Bazylice Mariackiej, gdzie odbyły się uroczystości, stali dumni, wolni i solidarni. W bólu, ale z wiarą i nadzieją, że ta strata może przyczynić się do czegoś dobrego, do tego by skończyć z pogardą i nienawiścią, która rozlewa się po kraju. Nieprzebrane tłumy żegnały Pawła Adamowicza w Gdańsku i w całej Polsce. Mieszkańcy miast zbierali się na placach, by zapalić symboliczną lampkę i oglądać na telebimach transmisję z uroczystości pogrzebowych. 30 stycznia w trzecią rocznicę śmierci prezydenta - gdańszczanie znów byli razem. Podczas tegorocznego finału WOŚP przypomniano Jego ostatnie słowa: "Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie". O godzinie 20:00 podczas światełka do nieba ponownie rozbrzmiał "The sound of silence". 
 

Bożena Szara


Bożena Szara - dziennikarka radiowa i prasowa, producentka programów radiowych. Redaktor naczelna Panoramy. 

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ