.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Terapia żywieniem - czyli jedzenie, które leczy

Ojciec medycyny - Hipokrates, przekazał nam te, często cytowane, słowa: Niech pożywienie będzie twoim lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem. 

Dzisiaj już chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że odżywianie ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. To co wkładamy do naszych ust może nam szkodzić albo nas wspomagać. Francuzi mówią wprost: On creuse sa tombe avec ses dents (kopiemy swój grób własnymi zębami). Tak jak możemy sobie narobić poważnych problemów długoletnimi złymi nawykami żywieniowymi, tak też możemy zdawać się na życiową siłę pokarmu w procesie zdrowienia. 
Na naszych oczach powstaje nowa gałąź medycyny naturalnej - nauka, która nosi nazwę nutri terapia, czyli leczenie żywieniem. Rozwija się tak szybko i uzyskuje tak dobre rezultaty, że może zrewolucjonizować nasze podejście do leczenia, szczególnie chorób przewlekłych. To właśnie w wypadku cywilizacyjnych chorób chronicznych i nieuleczalnych wspieranie stanu zdrowia naturalnymi metodami, przynosi bardzo często dobre rezultaty. Dla naturopatów i innych terapeutów medycyny alternatywnej, komplementarnej i naturalnej, których podejście do zdrowia i pacjenta jest holistyczne, istnieje jednoznaczne pojęcie, że każda choroba jest uleczalna, ale nie każdy człowiek. Wiele zależy od dyscypliny, siły woli, gotowości do zmiany i nastawienia chorego. Przestać szkodzić, nie przeszkadzać i zacząć wspomagać organizm, a ustrój doprowadzony do homeostazy, wykona swoją wrodzoną funkcję samo uzdrowienia. To właśnie na tę naturalną zdolność naszego ciała liczymy, wspomagając go konkretnym, prozdrowotnym sposobem odżywiania. 

Miniony rok przypomniał nam co w naszym życiu jest najważniejsze. Czy posiadamy coś bardziej cennego jak nasze zdrowie? Dlaczego to co jest dla nas bezcenne tak łatwo powierzamy obcym osobom? Odpowiedzialność za nasze zdrowie leży w naszych rękach i delegowanie jej na kogoś innego bez kwestionowania, edukowania się i weryfikacji może przyczynić się do poniesienia nieodwracalnych dla nas samych konsekwencji. Więcej znamy detali o naszym nowym kilkudziesięciu calowym telewizorze, więcej wiemy o nowym modelu wymarzonego samochodu i o wielu funkcjach laptopa, który zamierzamy nabyć, niż o tym co robimy z naszym jedynym, bezcennym zdrowiem. Edukacja i zdobywanie wiedzy w tej dziedzinie powinna być dla nas podstawą, bo to może zapewnić nam dobrą jakość życia w pełnym zdrowiu. 

Leczenie żywieniem opiera się na sposobach odżywiania, często nazywanych dietami, choć nie chodzi tu o typowe diety związane z odchudzaniem - na ogół nieskutecznymi. W tym wypadku dietę traktuje się jako konkretną terapię zmierzającą do osiągnięcia zamierzonego celu - odciążenia, oczyszczenia i zregenerowania organizmu. 

I tak mamy na przykład bardzo skuteczną terapię sokami. Polega ona na spożywaniu sporych dawek zielonych soków, pozyskiwanych najlepiej w domowych warunkach wolnoobrotowymi wyciskarkami. Zawarta w nich woda strukturalna z roślin wraz z łatwo przyswajalnymi mikroelementami jak witaminy i minerały dostarcza naszemu organizmowi najwyższej jakości żywego pokarmu, paliwa, które może on w pełni wykorzystać do funkcji samo-naprawy. Soko-terapię opisywał znany nam w Polsce Michał Tombak; opiera się na niej również terapia Gersona, lekarza, który rozwinął metodę leczenia m.in. nowotworów. Dziś istnieje wiele instytutów Gersona, gdzie propaguje się i stosuje jego wiedzę w leczeniu wielu, uznawanych za nieuleczalne chorób. Dobrych rezultatów sokoterapii nie sposób się wyprzeć. 

Inna terapia żywieniowa to witarianizm, czyli surowa wegańska dieta stosowana często wraz z sokoterapią. Uzyskane rezultaty niejednokrotnie przewyższają przyjęte paradygmaty. W moim przekonaniu metoda jest bardzo skuteczna, gdyż wielokrotnie widziałam jej niezaprzeczalne, wspierające zdrowie działanie. Istnieją kliniki i badania, które udowadniają, że przyjęta za nieuleczalną, cywilizacyjna choroba - cukrzyca typu 2, zostaje wyleczona po około 8 tygodniach stosowania tej diety. 

Bardzo modna w procesie naturalnego leczenia jest dziś dieta ketogeniczna. Polega na wyeliminowaniu cukrów a cały nacisk stawia się na zdrowe tłuszcze. Dobrze sprawdza się szczególnie we wszelkich problemach związanych z pracą mózgu, nawet z glejakami, wspiera także chorego w przypadkach alzheimera i autyzmu. 

Dieta paleo natomiast poleca odżywianie jak najbardziej zbliżone do naturalnego, biorąc za przykład naszych przodków zbieraczy i myśliwych. Sprawdza się dobrze w chorobach autoagresywnych, immunologicznych. 

Jest jeszcze wiele znanych diet i leczniczych sposobów odżywiania. Mamy na przykład popularną w Polsce dietę optymalną doktora Kwaśniewskiego czy dietę doktor Dobrowskiej. 
Każdy człowiek jest inny, każdy jest unikalny i wyjątkowy, należy wiedzieć, że nie ma jednej, idealnej, uniwersalnej, absolutnie działającej diety dla wszystkich. Dobiera się ją dość indywidualnie, wybiera taką, która najlepiej rezonuje z osobą, jej potrzebami, możliwościami i problemami, a nawet przekonaniami. 

Od wielu lat pasjonuje mnie ten temat, obserwowałam działanie kilku diet na osobach z różnymi schorzeniami. Często to co działa na jednego nie jest skuteczne dla kogoś innego, na kim świetnie się sprawdza inna metoda. Należy szukać punktu wspólnego tych diet. Wszystkie koncentrują się na naturalnym, pełnym, pierwotnym, wysokiej jakości i łatwo przyswajalnym pokarmie, zgodnym z naszą naturą, bogatym w czynne substancje, unikają też produktów wysoko przetworzonych, rafinowanych cukrów, soli i mąki oraz żywności przemysłowej. Spożywa się to co daje nam bezpośrednio Ziemia w niezmienionej postaci. Wartościowym pokarmem tu jest jabłko z drzewa, marchew z pola, nasiona roślin, orzechy nie zaś snickersy z kolorowej folii, chipsy z torebki czy krokiety panierowanego kurczaka z pudełka. 

Kiedy nie wiemy co jest dla nas dobre i czujemy się zagubieni w zalewie sprzecznych informacji, dobrze jest popatrzeć na rezultaty. Która metoda, która dieta i które leczenie przynosi oczekiwane wyniki. Posłuchajmy historii osób, które wyzdrowiały, przejrzyjmy badania i statystyki. 

W idealnym świecie odpowiednia, zdrowa dieta zawsze powinna być nieodłączną częścią leczenia pacjenta. Powinniśmy korzystać jednocześnie z dobrodziejstw naszej nauki i natury. Używając to co ma najlepszego do zaoferowania medycyna akademicka w połączeniu ze sprawdzonymi od wieków metodami terapii naturalnych zapewniamy sobie najlepszą opcję, czyli leczenie medycyną integralną. 

Na koniec dodam, że zamiast dać się zdezorientować tym wszystkim różnym dietom i alternatywnym metodom leczenia, warto jest postawić po prostu na zmianę. Zmianę na zdrowszy styl życia. Zauważyłam, że to co przede wszystkim skutkowało w procesie zdrowienia to gotowość osoby do zmiany i wprowadzenia jej w życie. 

Tak jak mądrze powiedział Einstein: Nie można się spodziewać innych rezultatów robiąc ciągle to samo. 

A dociekania o tym czy jajka są w końcu zdrowe czy niezdrowe, czy cytryna jednak odkwasza czy zakwasza oraz więcej szczegółów i porad pojawiać się będzie regularnie na stronie internetowej Panoramy.
 

Agnieszka Stalkoper


Agnieszka Stalkoper - profesjonalna fotograf. Między sesjami mody, reportażami i zawodowymi podróżami, rozwija swoją drugą pasję - medycynę alternatywną (nutriterapię, naturopatię, aromaterapię, zielarstwo, sofrologię). Nauczycielka jogi, promotorka  zdrowego stylu życia.

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ