.
NUMER 10 / MARZEC 2020

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Mieszkać ładnie. Zimowe ogródki.

Kiedy niebo z bladego sinego niebieskiego zaczyna przybierać odcień głębokiego błękitu, słońce robi się coraz jaśniejsze, cieplejsze i pomimo mrozu roztapia zalegający wszędzie śnieg, myśli nasze zaczynają coraz częściej wybiegać ku wytęsknionej wiośnie. I chociaż zdajemy sobie sprawę, że od kalendarzowej wiosny dzieli nas jeszcze kilka tygodni, a czy "niebawem przyjdzie prawdziwa", jak mówi piosenka, trudno jest powiedzieć, to my chcielibyśmy, żeby to już, teraz, natychmiast zniknął śnieg i zaczęły spod niego wyglądać krokusy i przebiśniegi. 

A tu przed nami jeszcze co najmniej miesiąc albo i więcej oczekiwania na ciepłe promienie i wiosenne radości, bo globalne ocieplenie, pomimo mrożących krew w żyłach przepowiedni naukowców, jakoś do Montrealu nie chce dotrzeć. A więc może to dobrze? Może powinno nas to cieszyć? Nie, wbrew logice i nauce wcale nas to nie cieszy i końcowe zimowe tygodnie wydają nam się bardzo trudne do zniesienia. 

Myślę, że można na to znaleźć jakieś rozwiązanie. Spróbujmy przybliżyć wiosnę myślami o ogrodach, roślinach, kwiatach. Zamiast spędzać godziny przed telewizorem zajrzyjmy do pełnych kwitnących roślin książek ogrodniczych albo może wybierzmy się na spacer do przepięknych szklarni montrealskiego ogrodu botanicznego?

A może sami załóżmy sobie maleńki ogródek na parapecie okiennym i spędźmy słoneczny poranek na fotelu przy oknie ciesząc się naszą rozwijającą się roślinką? 

Czy pamiętacie, jak kiedyś, przed Wielkanocą sialiśmy rzeżuchę na znak zbliżającej się wiosny? Może warto by było powtórzyć to doświadczenie? Nasiona można kupić nawet na Amazon (Bittercress). Kilka papierowych chusteczek, talerzyk, miseczka albo nawet skorupki jajek, trochę wody, kilka dni i już możemy się cieszyć wiosną we własnym domu. A jaki to wspaniały dodatek do sałatki! Możemy też, po prostu kupić doniczkę z rozwijającymi się tulipanami, żonkilami czy krokusami i od razu zrobi się wokół nas wiosennie. 

Oczywiście są też i tacy szczęśliwcy, którzy mają w domu przeszkloną werandę albo wykusz, gdzie można zgromadzić rośliny i rozkoszować się zielenią i barwnymi kwiatami przez cały rok.

Można też, w braku werandy urządzić, chociażby w basemencie, sztucznie oświetlony ogród, w którym rośliny będą wspaniale się rozwijały i pięknie kwitły całą zimę. Ten projekt wymaga sporo miejsca, wydatków, pracy i czasu - a więc może warto pomyśleć o tym przed przyszłą zimą. Wniesie sobą z pewnością bardzo wiele radości.

A tymczasem cieszmy się powoli nadchodzącą wiosną z przysuniętego do okna fotela, patrząc w błękitne rozsłonecznione niebo spoza rozwijających się na naszych oczach kolorowych tulipanów.
 

Jolanta Duniewicz 


Jolanta Duniewicz  - architekt (Politechnika Warszawska). Współorganizatorka Montrealskiej Kawiarni Literackiej. Zainteresowana i pełna pasji dla wszystkiego, co ją otacza: od pracy zawodowej, kontaktów międzyludzkich, rozwoju osobistego, przez umiłowanie piękna (od natury do sztuki), aż po dom, ogród, odżywianie, zdrowie, diety, kuchnię, rozrywki, trendy. 
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ