.
NUMER 11 / KWIECIEŃ 2020

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Filmowe hity na święta  

Nie zachęcamy Państwa do spędzenia całego okresu Świąt Bożego Narodzenia przed ekranem. Są jednak filmy, bez których trudno wyobrazić sobie te święta.
Poniższa propozycja jest dla tych, którzy chcą wprawić się w świąteczny nastrój, szukają dobrego filmu lub mają ochotę odetchnąć od jedzenia i spotkań rodzinnych czy towarzyskich. Zestawienie najlepszych filmów świątecznych to 10 sprawdzonych pozycji, które pozwolą poczuć magię świąt.

Te filmy można oglądać co roku i za każdym razem czerpać z nich tę samą radość. Filmy świąteczne bowiem są stworzone tak, żeby wyzwalać w nas konkretne uczucia - wzruszenie, radość, ale też skłaniają do refleksji i zawsze wprawiają w świąteczny nastrój.

Wśród nich jest na pewno "Kevin sam w domu", ale ten film obejrzeli już chyba wszyscy po kilka razy i dlatego nie znalazł się na tej liście. Oto moja subiektywna propozycja najlepszych świątecznych filmowych przebojów.
 

"To właśnie miłość" (Komedia romantyczna, USA/Wielka Brytania 2003)
 
10 historii miłosnych rozgrywających się w Londynie w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia. Bohaterów łączą związki rodzinne i towarzyskie, a każdy wątek ukazuje inny odcień miłości. Karen i Harry są małżeństwem z kilkunastoletnim stażem. Pewnego dnia żona dowiaduje się, że w życiu męża jest inna kobieta. Pierwszego dnia urzędowania premier Wielkiej Brytanii zakochuje się w sekretarce. Znany pisarz, odkrywszy zdradę przyjaciółki, wyjeżdża do Prowansji, gdzie spotyka wielką miłość. Wdowiec nawiązuje kontakt z pasierbem. Młody człowiek decyduje się na wyjazd do Stanów Zjednoczonych, z nadzieją zdobycia popularności wśród Amerykanek. Młoda mężatka dowiaduje się o uczuciu, którym darzy ją przyjaciel męża. Miłość niejedno ma imię, rzadko kiedy bywa łatwa i przewidywalna, a mimo to nie ma nic lepszego na świecie, jak miłość właśnie. Kwintesencja świąt. "To właśnie miłość" to świąteczna klasyka, jedna z  
najpopularniejszych komedii romantycznych na świecie. W obsadzie czołówka angielskich aktorów: Hugh Grant, Keira Knightley, Liam Neeson, Colin Farrell, Emma Thompson, Alan Rickman, Bill Nighy. 
 

"Listy do M." (Komedia, Polska 2011)

Jedyna polska produkcja w rankingu filmów świątecznych. "Listy do M." była inspirowana angielskim hitem - "To właśnie miłość". Film opowiada historie, kilku luźno powiązanych ze sobą osób, rozgrywające się w czasie świąt Bożego Narodzenia. Stanowi wielowymiarowe spojrzenie na miłość, związki i rodzinę. Prezenter radiowy Mikołaj samotnie wychowuje synka, który pragnie, by tata znów się zakochał. Dyrektorka radia, Małgorzata, tkwi w małżeństwie pełnym niewypowiedzianych trudnych emocji. Samotna siostra Małgorzaty oczekuje narodzin syna. Doris marzy o wielkiej miłości. Melchior romansuje z żoną negocjatora, Szczepana, który coraz gorzej znosi kolejne upokorzenia. Szef Doris szuka dziewczyny, z którą mógłby pokazać się u rodziców. Losy tych ludzi splatają się w Wigilię Bożego Narodzenia. Na ekranie zobaczymy plejadę świetnych aktorów i aktorek, m.in. Macieja Stuhra, Romę Gąsiorowską, Beatę Tyszkiewicz, Wojciecha Malajkata, Agnieszkę Dygant, Piotra Adamczyka, Pawła Małaszyńskiego, Agnieszkę Wagner, Katarzynę Bujakiewicz. W rolę Świętego Mikołaja nienawidzącego świąt, dzieci i swojej pracy. wciela się Tomasz Karolak. Od 2011 roku nakręcono jeszcze trzy części Listów do M, ale pierwsza jest zdecydowanie najlepsza.
 

"Holiday" (Komedia romantyczna, USA 2006)

Zrealizowany w romantycznym klimacie film o perypetiach dwóch zupełnie obcych sobie młodych kobiet, Angielki i Amerykanki, które przeżywają miłosne niepowodzenia. Aby oderwać się od sercowych problemów, postanawiają na czas Bożego Narodzenia zamienić się domami. Pierwsza z nich to mieszkająca w Anglii Iris. Pracuje w poczytnej londyńskiej gazecie, zajmuje się redagowaniem kroniki towarzyskiej. Iris, wciąż zakochana w swoim byłym chłopaku, nie może o nim zapomnieć. Sprawy nie ułatwia fakt, że nadal pracują w tej samej firmie. Jej cierpienie sięga zenitu, kiedy na firmowym przyjęciu bożonarodzeniowym szef oficjalnie ogłasza, że Jasper jest zaręczony i wkrótce się ożeni. Tymczasem za oceanem, w Los Angeles, druga bohaterka filmu, Amanda Woods, ma również rozdarte serce. Została zdradzona przez swojego ukochanego. Każda z bohaterek przeżyje nie tylko wspaniałą przygodę, ale także gorący romans. No i obsada to prawdziwe filmowe perełki: Jude Law, Cameron Diaz, Kate Winslet, Jack Black, a w epizodzie - Dustin Hoffman w roli siebie samego. 
 

"Family man" (Komedia, USA 2000)

Święta to ten czas, kiedy szczególnie silnie odczuwamy potrzebę bliskości i rodzinnego ciepła. Kolejny świąteczny film opowiada o tym, co w życiu najważniejsze.

Ten film polecam absolutnie każdemu, kto myśli o założeniu rodziny albo już jest jej szczęśliwym posiadaczem. Film doskonale obrazuje i uświadamia, że nic w życiu nie jest nam dane na zawsze, o wszystko trzeba dbać a każde uczucie solidnie pielęgnować. Porusza też wątek sukcesu - dla jednego będzie to prestiżowa posada i sowite zarobki, dla drugiego - szczęśliwa rodzina i niespieszny żywot. Odtwarzany przez Nicholasa Cage’a bohater należy do pierwszej grupy osób, odnosi sukcesy zawodowe i finansowe, a namiastką relacji z bliskimi są sporadyczne spotkania z kobietami. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia budzi się obok swej dawnej miłości w świecie, w którym jego konto jest znacznie szczuplejsze, a nowa posada jest daleka od jego ambicji. Na dodatek nadchodzi Boże Narodzenie, a on zmuszony jest do wszystkich familijnych rytuałów związanych ze świętami. Bohater próbuje więc powrócić do swego dawnego życia, ale z budzącymi się stopniowo wątpliwościami i pytaniami: czy było ono tak wspaniałe, jakim je zapamiętał? Nicholas Cage tworzy tu świetny duet z Teą Leoni, zaś sam film niesie pewien morał, nienachalny i nie infantylizujący fabuły.
 

"Święta last minute" (Komedia, USA 2004)

Gdy państwo Krankowie ze względu na nieobecność córki postanawiają spędzić Boże Narodzenie na Karaibach, ich sąsiedzi wpadają w gniew. Nie mieści im się w głowie, że można przeżyć święta poza domem, bez kupowania choinki i pieczenia ciast. Zbulwersowani postanawiają za wszelką cenę odwieść Kranków od pomysłu wyjazdu i nakłonić ich do udziału w tradycyjnym dekorowaniu ulicy. Tymczasem w przeddzień Bożego Narodzenia córka państwa Kranków informuje rodziców, że jednak przyjeżdża na święta do domu. Zaczyna się zabawne szaleństwo spóźnionych przygotowań. W rolach głównych wystąpili: Jamie Lee Curtis, Tim Allen, Julie Gonzalo, Dan Aykroyd. 
 

"Grinch: świąt nie będzie" (Komedia, USA 2000)

Odpychający, kosmaty i do tego zielony stwór Grinch mieszka samotnie na szczycie góry. Jedynym jego towarzyszem jest cierpliwy, gadający pies Max. Grinch nie lubi ludzi, a już najbardziej nie lubi wszelkich świąt. Dlatego postanawia skraść mieszkańcom Whoville nadchodzące Boże Narodzenie. Czy mu się to uda? Wkrótce się okaże. Wśród filmów o tematyce bożonarodzeniowej, ten o ponurym zielonym stworze, który nie cierpi świąt, należy do największych produkcyjnych przedsięwzięć. Bajecznie kolorowe i niezwykle skomplikowane dekoracje, równie barwne i różnorodne kostiumy aktorów i statystów, tysiące mniejszych i większych rekwizytów, kilkudziesięciu charakteryzatorów obecnych na planie i wreszcie wspaniała oprawa muzyczna. Cały ten wysiłek bardzo się opłacił. Tuż po amerykańskiej premierze film zwrócił się i to z ogromnym zyskiem. W Europie film również cieszył się dużym powodzeniem. Powstał na podstawie opublikowanej w 1957 roku powieści doktora Seussa. W rolach głównych: Jim Carrey, Anthony Hopkins, Christine Baranski, Taylor Momsen.
 

"Cztery gwiazdki" (Komedia, USA 2008)

Kate i Brad są szczęśliwą, potrafiącą cieszyć się życiem parą. By uniknąć konieczności spędzania świąt z rozwiedzionymi i skłóconymi rodzicami obojga, co roku wyjeżdżają na wakacje. Niestety, gdy mgła uniemożliwi lot, Kate i Brad są zmuszeni świętować Boże Narodzenie z rodziną. Odwiedzają więc cztery domy rodziców. W rolach głównych: Reese Witherspoon, Vince Vaughn, Robert Duvall, Sissy Spacek
 

"Święty Mikołaj z 34. ulicy" (Komedia, USA 1994)

Piękny obraz świątecznej magii, który przywraca wiarę w istnienie św. Mikołaja nawet największym niedowiarkom.

Nowsza wersja filmu z 1947 roku o tym samym tytule opowiada historię człowieka, który naprawdę wierzy w to, że jest świętym Mikołajem. Otoczenie jednak nie daje temu wiary i bierze go za aktora. I tak nasz Mikołaj znajduje zatrudnienie w centrum handlowym, gdzie ma za zadanie wysłuchiwać życzeń dzieci siadających mu na kolanach. Staje się hitem sklepu i… ratuje go przed upadkiem. Ten film to niewątpliwa klasyka, zrealizowany w klasyczny sposób. Obsada: Maureen O'Hara, John Payne, Edmund Gwenn, Gene Lockhart, Natalie Wood, Porter Hall, William Frawley.
 

"Kochajmy się od święta" (Komedia, USA, 2015)

Często słyszymy, że na święta trzeba odłożyć wszelkie spory. Jednak tylko ten, kto próbował, wie jak to jest trudne. Doskonale może się o tym przekonać rodzina Cooperów. W czteropokoleniowym klanie o spory naprawdę łatwo, tym bardziej, że niemal każdy z członków rodziny jest w trudnym momencie życia. Mimo wszystko film "Kochajmy się od święta" ma w sobie sporo ciepła i kilka wartych zapamiętania mądrości. Do tego pięknie się prezentuje dom głównych bohaterów, co zawsze jest znakomitym bonusem. Obsada: Alan Arkin, John Goodman, Ed Helms, Diane Keaton, Jake Lacy, Anthony Mackie, Amanda Seyfried.
 

"Czekając na cud" (Film obyczajowy, Kanada/USA, 2004)

I na koniec film specjalny, inny od pozostałej dziewiątki. Tu mój ranking można spokojnie odwrócić i "Czekając na cud" umieścić na pierwszym miejscu. Wszystko zależy od widza. 
To historia pięciorga bohaterów, z których każdy w głębi duszy czeka na cud, który odmieniłby ich życie. Samotna rozwódka z trudem znosząca samotność, przypadkowo poznany tajemniczy mężczyzna, młoda Latynoska, która właśnie odeszła od chorobliwie zazdrosnego chłopaka, szukający towarzystwa barman i młody Francuz, który żyje wspomnieniem swoich najszczęśliwszych Świąt z dzieciństwa. Losy całej tej piątki przetną się gdzieś w Nowym Jorku w wigilijny wieczór...

"Czekając na cud" nie jest kolejną cukierkową opowiastką o miłości rozkwitającej w Boże Narodzenie, ani komedią omyłek zwieńczoną jakimś spektakularnym sukcesem w Boże Narodzenie, ani nawet ukoronowaną happy endem przypowieścią o bożonarodzeniowej przemianie Scrooge’a czy innego grzesznika. Owszem, specyficzna atmosfera Świąt - wraz z ich "magią" i specyficznym ciepłem - jest tu wyraźnie odczuwalna, ale większość schematów została w filmie poddana kreatywnemu przepracowaniu. W efekcie, poprzez ciekawe pomysły narracyjne, twórcy zaskakują swoimi pomysłami od początku do końca. "Czekając na cud" potrafi rozbawić, ale przede wszystkim wzrusza. Nie ma tu jednak mowy o sztampie i bezrefleksyjnym powielaniu wzorców gatunkowych tak charakterystycznych dla świątecznego kina. W rolach głównych: Penelope Cruz, Susan Sarandon, Paul Walker, Alan Arkin. 
 
 

Opracowanie: Bożena Szara 


Bożena Szara - dziennikarka radiowa i prasowa, producentka programów radiowych. Redaktor naczelna Panoramy. 
 

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ