.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Maestra - tańcząca mistrzyni fortepianu

"Technika Katarzyny Musiał jest genialna, jej ton jest piękny, dźwięczny, ale nigdy szorstki, z wielką różnorodnością dotyku, koloru i niuansów. Idiomatyczne rytmy i fleksje Tańców Ginastery uczyniła całkowicie swoimi. Jej interpretacja emanowała zarówno ognistym temperamentem, jak i śpiewnym liryzmem."

Ten fragment recenzji Edith Eisler z Nowojorskiego Przeglądu Koncertów jest jednym z wielu zachwytów jakimi obdarzana jest od wielu lat Katarzyna Musiał polsko-kanadyjska pianistka, ceniona za wyjątkowy talent i umiejętności. Zdobyła uznanie słuchaczy i krytyków za swoje występy oraz recitale jako solistka i muzyk kameralny w Europie, Ameryce Północnej, Azji, Afryce. Ostatnio artystka interesuje się i wykonuje szczególnie muzykę hiszpańską, czemu dała wyraz nagrywając album "My Spanish Heart". Prezentuje w nim dzieła takich hiszpańskich kompozytorów jak: de Falla, Albéniz, Granados, Turina i Mompou. Inspiracją do tego albumu była jej fascynacja i miłość do kultury, folkloru i muzyki Hiszpanii, która zaczęła się podczas podróży z rodzicami, gdy miała dziewięć lat. Album "Moje Hiszpańskie Serce" otrzymał entuzjastyczne recenzje. "Niezależnie od tego, czy gra w Albéniza, Granadosa, Turinę, Mompou czy de Fallę, interpretuje idiomatyczne rytmy jak tancerka flamenco, wydobywając charakterystyczne hiszpańskie akcenty melodyczne, tak jakby jej klawiatura miała kastaniety", napisał magazyn The WholeNote. Album został wybrany jako "CD of the Week" przez KDFC w San Francisco i KUSC w Los Angeles, a także znalazł się na liście top 10, a także top 5 najlepszych albumów muzyki klasycznej w Ameryce Północnej. 
 
Droga muzyczna i kariera koncertowa przyniosła Katarzynie Musiał wiele nagród, w tym pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Bradshaw & Buono w Nowym Jorku, Nagrodę im. Albana Berga za doskonałe interpretacje jego utworów w Wiedniu oraz Nagrodę im. Philipa Cohena za wybitne wykonania utworów fortepianowych w Montrealu. Pianistka należy także do elitarnego grona Artystów Steinwaya, a najważniejsze sale koncertowe, w których występowała to między innymi: Carnegie Hall, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia w Krakowie, Chan Center w Vancouver podczas Igrzysk Olimpijskich, czy Oriental Art Center w Szanghaju, podczas trasy koncertowej po Chinach. Pianistka aktywnie promuje na całym świecie muzykę polską; poza dziełami Chopina, lubi zapoznawać publiczność z utworami takich kompozytorów jak Górecki, Lutosławski, Panufnik czy Bacewicz. Miała przyjemność prezentować Koncert na fortepian i Orkiestrę Kameralną H.M. Góreckiego w Nowym Jorku z New York Camerata, w Chicago w ramach Międzynarodowego Festiwalu Beethovenowskiego, jak również w Montrealu z Arkéa Ensemble podczas inauguracji Festiwalu Stella Musica.  Ponadto Katarzyna ma swój duży wkład w promocję kobiet w muzyce jako założycielka i dyrektor artystyczna Festiwalu Stella Musica, który w tym roku będzie miał swoją 9 edycję. 

Rok 2024 jest rokiem jubileuszowym, gdyż Katarzyna Musiał obchodzi 20-lecie swojej obecności na scenie. Jest to trudne do uwierzenia, że pianistka, która została "odkryta" w przedszkolu, trafiła do szkoły muzycznej w Bielsku-Białej przez tzw. przypadek, a później już na studia na Akademii Muzycznej w Krakowie. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności dostała się do grupy polskich pianistów wybranych na kurs mistrzowski do Kalifornii, a po nim wyjechała na specjalne zaproszenie do Kanady na studia podyplomowe w Vancouver. To, że znalazła się w Montrealu, gdzie mieszka, jest kolejnym niezwykłym zdarzeniem losu. Truizmem jest powiedzenie, że życie muzyka może być ciekawe, ale o losach Katarzyny decydowało wiele "dziwnych" przypadków.  
Do dzisiaj utrzymuje przyjaźnie z ludźmi na całym świecie. 

 Podczas pandemii COVID-19 Katarzyna Musiał potrafiła kreatywnie dostosować się do niezwykle trudnej, nie tylko dla muzyków, sytuacji. Nagrywała i udostępniała online serię filmów zatytułowanych "Pianist in Quarantine", w których grała i tańczyła muzykę popularną w celu poprawy nastroju i humoru dla siebie i innych zamkniętych w domach. Jej wysiłki przyciągnęły uwagę amerykańskiej platformy internetowej Classical Music Today, co przyczyniło się do dalszego poznawania i wsparcia jej artystycznych działań. Katarzyna Musiał, która ma doświadczenie w gimnastyce (zdobyła II miejsce w Polsce w akrobatyce sportowej), jest zapaloną narciarką, praktykuje jogę i tai chi. Jej aktywny styl życia, odziedziczony po ojcu - niedawnym zwycięzcy zawodów Ironman w Mont-Tremblant i reprezentancie Polski na Mistrzostwach Świata w Kona na Hawajach - to istotne uzupełnienie jej artystycznych dążeń. 
 
Na jednym z pierwszych po pandemii festiwali Stella Musica w Montrealu, które powróciły do występów na żywo w 2021 roku, Katarzyna Musiał zaprezentowała swoje umiejętności taneczne na scenie, otrzymując duży aplauz, aprobatę krytyków i publiczności. To wydarzenie stało się początkiem jej pracy nad unikalnym połączeniem muzyki i tańca flamenco prezentowanym podczas występów. Utworzyła zespół Fuego Flamenco, początkowo jako duet, a następnie jako trio, współpracując z innymi utalentowanymi muzykami. Jedna z ostatnich recenzji Luce Laganis, mówi sama za siebie: "Fuego Flamenco" rozpaliło scenę! Zawsze jestem olśniona wieloma talentami Katarzyny Musiał, która doskonale łączy mistrzostwo gry na fortepianie z tańcem flamenco! Trzeba ją zobaczyć, jak doskonale interpretuje wirtuozowskie utwory pianistyczne, a następnie bez trudu przechodzi - jak gdyby nigdy nic - do tańca jak doświadczona tancerka flamenco... Co za talent w jednej osobie!". 

Pandemia dała również Katarzynie Musiał czas na refleksję nad jej artystyczną drogą i kolejnymi wyzwaniami, co skłoniło ją do rozpoczęcia programu doktoranckiego, który łączy muzykę, taniec i multimedia. Jej osiągnięcia akademickie obejmują między innymi bardzo dobrze przyjętą prezentację na międzynarodowej konferencji w Bangkoku (International Conference on Arts and Humanities), która została uznana za jedną z czterech najlepszych prezentacji i była jedyną wyróżnioną z Kanady. Ponadto napisała artykuł do Ruchu Muzycznego, najstarszego magazynu muzycznego w Polsce, a w planach ma rozdział do nowej książki wydawnictwa Cambridge Scholars. 
 
Pomimo wielu wyzwań Katarzyna Musiał stara się godzić i równoważyć obowiązki wynikające z bycia artystką i organizatorką, studiami oraz matką dwójki małych dzieci. Victoria ma lat osiem i idzie w ślady mamy; zdobywa medale w akrobatyce sportowej i również gra na fortepianie, a Robert, lat 6, ćwiczy karate i grę na skrzypcach. Oboje świetnie jeżdżą na nartach. Katarzyna Musiał jest bardzo wdzięczna za wsparcie ze strony swoich Rodziców, szczególnie podczas prac nad przygotowaniem Festiwalu Stella Musica.  

Ciekawostką, która poza życiem rodzinnym, sprawia pianistce wiele radości jest towarzystwo jej wiernej kotki, śnieżnobiałej Vedette, którą adoptowała po przeprowadzce do Montrealu. Ponadto artystka uwielbia komedie, lubi sushi oraz dźwięk morza, a granie dla publiczności jest radosnym aktem dzielenia się energią, przy czym każdy występ traktuje jako święto. Często podróżuje do Polski na koncerty, nagrywała też filmy w górach Beskidu, w pobliżu swojego rodzinnego miasta. Jej ojciec, który prowadzi warsztat fortepianowy w Polsce, wspiera ją w tych przedsięwzięciach. Miłość Katarzyny do podróży, otwartość na nowe doświadczenia i przekształcanie ich podczas pracy nad interpretacjami muzycznymi są świadectwem jej filozofii pokazującej to, że w graniu muzyki wyraża się życie i osobiste doświadczenia. 
 
Katarzyna Musiał utrzymuje stały kontakt ze swoimi wielbicielami w mediach społecznościowych. Prowadzi konta między innymi na Facebooku, Instagramie, Tik Toku. Zachęcam do odwiedzenia jej profili, gdzie pokazuje różne ciekawe rzeczy zza kulis jej kariery jak i treści, które promują pozytywny stosunek do siebie samych i otaczającej nas rzeczywistością, a także do polubienia jej postów. Pianistka wyznaje zasadę: zróbmy coś dobrego każdego dnia, bo nawet mała cegiełka może przyczynić się do wielkich zmian. 
 
Zapraszamy 30 maja do Teatru Le Gesu na wspaniały koncert galowy Festiwalu Stella Musica. Bilety dostępne są na stronie www.legesu.com, www.stellamusica.org lub telefonicznie w kasie biletowej Le Gesu - tel. (514) 861-4036.

W czasie koncertu finałowego obecnej, 9. edycji tego Festiwalu, wystąpią znani artyści, tacy jak laureatka nagrody Juno za Album Bluesowy Roku, Dawn Tyler Watson, która jest nie tylko wspaniałą artystką, ale także osobą, która przeżyła otwartą operację serca, co dodaje głębi jej muzyce i występom. Będziemy też mogli zobaczyć ognisty zespół Katarzyny Musiał - Fuego Flamenco.
 

Strona internetowa Katarzyny Musiał: www.pianist.pl
 

Opracowanie: B.Sz. 

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ