.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

STELLA MUSICA 

"Muzyka to twoje własne doświadczenia, twoje myśli, twoja mądrość. Jeśli nią nie żyjesz, nie wydobędzie się z twojej waltorni" - powiedział Charlie Parker. Kiedy po długiej czasie izolacji świat zaczyna się otwierać, doświadczenie obecności na Festiwalu Stella Musica w teatrze "Le Gesu" w Montrealu nie tylko pozwoliło mi na nowo odkryć siłę wspólnego wieczoru w teatrze, ale także przypomniało mi, co takie doświadczenia mogą zrobić dla słuchacza, jeśli muzyka pochodzi z prawdziwego źródła. 

Pianistka, założycielka i dyrektor artystyczna Katarzyna Musial i jej zespół (pianistka Andrea Van Pelt, klawesynistka Katelyn Clark i zdumiewająca sopranistka Kirsten LeBlanc z Atelier lyrique L'Opera de Montreal) zagrali z tak zaraźliwą energią i pasją, wciągając publiczność w poczucie zakochania się w muzyce, jakby słyszała ją po raz pierwszy, czerpiąc ogromne korzyści z wyjątkowości miejsca. To wzruszające być inspirowanym przez pełne wdzięku piękno takiej muzyki, zaznaczać początek czasu, kiedy możemy spotkać się bardziej swobodnie, jako że wszyscy zostaliśmy poddani wyzwaniom zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym w ciągu ostatniego roku. Być może wykonawcy byli równie zdesperowani w swoim pragnieniu ponownego spotkania z żywą publicznością, gdyż widać było, że nie marnowali czasu w ciągu ostatniego roku, zachowując i udoskonalając swoje znaczące talenty.

Drugim i ostatnim występem festiwalu był Wielki Koncert, prowadzony przez sopranistkę Nathalie Choquette, dedykowany pamięci  Anne-Marie Trahan - byłej sędziny Sądu Najwyższego Quebecu i ambasadorki pierwszych pięciu edycji festiwalu. Wielki Koncert zawierał wyjątkową mieszankę barokowych, klasycznych i współczesnych utworów flamenco w wykonaniu Katyrzyny Musiał z Hanserem Santosem Gomezem (cajón / perkusja), jak również poruszające występy France Bellemare (sopran) z towarzyszeniem Dominica Boulianne'a na fortepianie, Marie Nadeau-Tremblay (skrzypce) i zespołu Les Barocudas wykonujących utwory z jej ostatniej płyty La Peste.

W ramach festiwalu poruszony został wątek równouprawnienia kobiet w sztuce. Pierwszego wieczoru odbyła się dyskusja panelowa na temat "Kobiety w roli liderów w erze COVID-19" prowadzona przez Chantal Lambert - dyrektor Atelier lyrique de l'Opéra de Montréal, panelistki: Nathalie Maillé - dyrektor Conseil des arts de Montréal i Daniele LeBlanc - dyrektor artystyczną Jeunesses Musicales Canada. Podczas dyskusji przedstawiły refleksje i narracje na temat swoich doświadczeń wywodzących się ze środowisk artystycznych, awansu na stanowiska kierownicze w dziedzinach tradycyjnie zdominowanych przez mężczyzn, rozwoju, który nastąpił w trakcie ich podróży, oraz znaczenia wspierania różnorodności w samym środku zmian społecznych, których doświadczamy. Mówiono także o wyzwaniach, jakie stanęły przed nimi w związku z ewolucją i przystosowaniem się do nowych realiów w czasie pandemii oraz o wzbogacającym doświadczeniu jakim jest przystosowanie się do nowych realiów przy jednoczesnym stawianiu czoła wyzwaniom. Jak pokazali mówcy i wykonawcy, takie wymagania mogą zaowocować wielkim pięknem.
 

Benjamin Dooley

Tłumaczenie: Wioletta Wołoszyn

Zdjęcia: Agnieszka Stalkoper
 


Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w Festiwalu Stella Musica w teatrze "Le Gesu" jest możliwość wysłuchania koncertu online do 19 czerwca:
https://www.legesu.com/evenement/festival-stella-musica-virtuel-2/

Więcej informacji na stronie: www.stellamusica.org
 
 

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ