.
NUMER 5 / PAŹDZIERNIK 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Czy można wykonać portret bez osoby pozującej? 

Głównymi bohaterami tego odcinka "Sztuki i Piękna" jest książę i...rzeźbiarz! Księciem, o którym mowa jest Franciszek I -  pochodzący z wielkiej, bogatej i znanej rodziny Este, który pragnie zamówić u jakiegoś rzeźbiarza swoje marmurowe popiersie. W tej sprawie zwraca się do brata- kardynała, przebywającego w Rzymie, aby ten doradził mu odpowiednią osobę... Ostatecznie wybór padł na geniusza z Rzymu, a mianowicie na Gian Lorenzo Berniniego! Koniecznie otwórzcie link, aby posłuchać całej tej zabawnej i ciekawej historii powstania popiersia księcia Franciszka I.

Natomiast Bernini był rzeźbiarzem papieży, królów, kardynałów. Tworzył w Rzymie i właściwie to spod jego dłuta wyszły prawie wszystkie najpiękniejsze barokowe fontanny w Wiecznym Mieście. Na placu Navona możemy podziwiać monumentalną fontannę Czterech Rzek, na Placu Hiszpańskim stoi mała, finezyjna fontanna nazwana Barcaccią, natomiast na placu Barberinich między skrzyżowaniami ulic ulokowana jest fontanna przedstawiająca Tritone. Ten barokowy geniusz zaprojektował także plac tuż przed Bazyliką św. Piotra oraz sam jeden udekorował prawie całe wnętrze świątyni, nad którym pracował przez kilkanaście lat. Na przykład: baldachim, który ma wysokość 29 metrów, ołtarz, pomnik nagrobny papieża Aleksandra VII Chigi oraz Urbana VIII- wszystko to jest dziełem jednego tylko człowieka Gian Lorenzo Berniniego. Rzeźbiarz urodził się w Neapolu w 1598 (jego ojciec był właśnie z tego miasta) a odszedł w 1680 w Rzymie, w mieście, które upiększył i ozdobił. 

Edyta Gawryś 


Edyta Gawryś - polonistka, historyk sztuki, pisarka oraz przewodnik turystyczny po Włoszech. Autorka dwóch przewodników dla dzieci: "Piotrek w Watykanie" oraz "Mały Polak we Włoszech". Autorka gier planszowych i scenariuszy lekcji o sztuce. Uczestniczka i prelegentka konferencji propagujących sztukę. Na YouTube realizatorka cykl filmów "Sztuka i Piękno". [email protected] (Bolonia) 
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ