.
NUMER 1 / CZERWIEC 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Początek

Muzyka to temat gorący, rozległy i nieobcy nikomu, nawet Buszmenom z nieznanych zakątków Afryki. Wszyscy jakoś tam nucimy, tupiemy czy bębnimy. Ale jak i po co?

Mając to pytanie za nutę przewodnią tego Działu pomyślałem o zaproponowaniu kilku różnych nurtów tematycznych, które, poza byciem prezentowanymi byłyby również dyskutowane z Czytelnikiem. Przecież wszyscy "jakoś tam nucimy, tupiemy czy bębnimy"...

Jeżeli popatrzeć na muzykę z lotu ptaka to da to mapę, która nie jest dwu- czy nawet trójwymiarowa, ona jest jest jak matematyczna teoria przestrzeni, wielo-, wielowymiarowa. Spośród owej mnogości wymiarów pozwoliłem sobie wybrać na początek osiem. I tak:

- wymiar pierwszy: kategorie muzyki i style muzyczne wewnątrz tych kategorii
- wymiar drugi: jak powstały owe kategorie i style
- wymiar trzeci: ewolucja muzyki
- wymiar czwarty: technologia a muzyka
- wymiar piąty: muzyka a języki (oczywiście te mówione, nie te pokazywane)
- wymiar szósty: znaczące postacie muzyki
- wymiar siódmy: znaczenie muzyki w życiu istot zamieszkujących Planetę Ziemia (a może nawet ..dalej)
- wymiar ósmy: podpowiedzi.

a. dla początkujących słuchaczy
b. dla początkujących instrumentalistów
c. dla początkujących kompozytorów
d. dla początkujących właścicieli studiów muzycznych
e. dla początkujących "nagraniowców"
f. dla próbujących wypchnąć muzykę "do ludzi", i
g. dla wszystkich innych, którzy zechcą zadać pytanie w sprawie muzyki.

Jak rzucić okiem na powyższą listę, to aż się prosi zadać pytanie "a kto się na tym wszystkim naraz zna?"

Niżej podpisany wie to i owo w tych zagadnieniach będąc muzykiem od... dawna, komponując, nagrywając i budując mozolnie swoje własne studio, ale podstawowym założeniem Działu jest formuła forum, czyli wzajemnego wzbogacania wiedzy o muzyce, o jej technologicznych aspektach i tajnikach poprzez zażarte, gorące dysputy, przyjazne podpowiedzi czy nawet akademickie wykłady. A i trochę humoru też nikomu nie zaszkodzi...

Prezentowane tematy będą ilustrowane muzyką, tą legalnie dostępną, a to oznacza, że będzie to muzyka z obszaru tzw. Public Domain, fragmenty moich istniejących kompozycji, muzyka własna nadesłana przez Czytelników lub muzyka, która zostanie skomponowana specjalnie do celów ilustracyjnych danego tematu.

Techniczne aspekty formuły forum na początku będą dość proste, czyli maile od Czytelników i ich wybrane fragmenty publikowane w Panoramie, z czasem może blog lub nawet interaktywna strona na YouTube. Liczę też bardzo na kreatywność tematyczną Czytelnika, osiem wymiarów zdecydowanie nie wyczerpuje wielowymiarowości przestrzeni "muzyka". Ze względu na bezpieczeństwo danych osobowych chwilowo portale społecznościowe (Facebook, Twitter czy Instagram) nie będą brane pod uwagę.

Wreszcie, kończąc pierwszy dzień życia Działu obiecuję, że będę zapraszał gości z szeroko rozumianego obszaru muzyki, namawiając ich do dzielenia się obserwacjami, wiedzą i talentem.
 

Muzykant Na Dyżurze (czyli MND)
Witold Suryn


Witold Suryn - kompozytor, pianista, basista i producent muzyczny. Komponuje od ponad 40 lat muzykę filmową, klasyczną, współczesne gatunki symfoniczne, jazz oraz muzykę do produkcji kinowych i telewizyjnych, wydaje albumy jazzowe, a ostatnio także gatunki elektroniczne. Współpracował z kilkoma młodymi reżyserami z Ameryki Północnej i Wielkiej Brytanii (Montreal)
https://musicwitold.wixsite.com/witold-suryn-music


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ