.
NUMER 6 / LISTOPAD 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Jazz w fotografii

Pasja to życie. Pasja to coś, co robimy z radością, zapałem, zachwytem. Pasja to miłość. Życie nigdy nie będzie gorące, jeśli nie poczujemy ognia pasji. Pasja to wolność.  

Taką właśnie pasję tworzenia i uwieczniania magii jazzu dostrzegłam w fotografiach autorstwa Igora Andrucha.  

Fenomenalne zdjęcia, pełne mocy, dynamiki, niebywałego kolorytu i specyficznego klimatu jazzu zobaczyłam po raz pierwszy na Facebookowym fanpagu Jacques'a Kuby Seguin - naszego montrealskiego trębacza, który zamieścił je jako ilustrację koncertu swojej grupy ODD LOT podczas Jazz Crossing Festival Canada & Polska. 

W dniach od 26 września do 6 października 2019 r. w Lubuskim Trójmieście (Nowa Sól, Sulechów, Zielona Góra) spotkali się znakomici muzycy jazzowi nie tylko z Polski i Kanady.

Idea tego festiwalu zrodziła się z muzycznych przyjaźni i fascynacji, a także ciekawości artystycznych. Od kilku lat właściciele i muzycy klubu jazzowego - "Piekarnia Cichej Kobiety" przyjaźnią się z "naszym" Kubą Seguin. Anonsowaliśmy ten Festiwal na stronach PANORAMY w ubiegłym miesiącu.

Kim jest Igor Andruch - autor tych fenomenalnych zdjęć?  Niewątpliwie jest człowiekiem z pasją. Pierwsze jazzowe muzyczne obycie w świecie niełatwych dźwięków zdobył wiele lat temu dzięki Małej Akademii Jazzu - instytucji promującej muzyczną edukację estetyczną dzieci i młodzieży, a było to w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.  

A choć nie został muzykiem, miłość do jazzu pozostała do dziś i jest prezentowana w fotografiach robionych podczas koncertów jazzowych.

Źródłem inspiracji jest gorzowski klub jazzowy "Pod Filarami". To miejsce kultowe na polskiej mapie jazzowej, klub, w którym grali i grają największe tuzy tej wyjątkowej muzyki. Jest to także klub, w którym muzyczne przygody trwające do dziś rozpoczynali znani w Polsce i za granicą muzycy jazzowi.

Pasja do fotografii niesie za sobą próbę pokazania emocji towarzyszących muzykom w trakcie występów na scenie i pozwala na zatrzymanie ulotnych chwil choć już nie muzycznych, ale zawsze interesujących.

Fotografie Igora mówią, że ich autor nie tylko jest pasjonatem jazzu, ale też i to, że on tę muzykę zwyczajnie kocha. Tak jak inni kochają film, teatr czy literaturę piękną. Miłością do jazzu Igor wprost zaraża, a najlepszym tego dowodem jest fakt, iż potrafił ją przekazać swojemu synowi 13 - letniemu perkusiście Adamowi, który już zdążył pokazać co potrafi na jazzowej scenie muzycznej w gorzowskim bandzie jazzowym - Jazz Big Band, a także w Gorzowskiej Orkiestrze Dętej.

O niewątpliwie utalentowanym Adamie wkrótce napiszę oddzielny artykuł, a teraz zachęcam do przyjrzenia się klimatycznym fotografiom Igora Andrucha.
 

Bożena Szara 


Bożena Szara - dziennikarka radiowa i prasowa, producentka programów radiowych. Jej artykuły publikowała prasa w Polsce, Grecji, USA i Kanadzie. Pracowała w Co-op Radio w Vancouver. Przez 15 lat była producentką autorskiego programu radiowego Jedynka w stacji CFMB 1280AM. Współpracuje z dziennikiem GAZETA w Toronto. Prowadzi polskojęzyczny program Radio Polonia w Montrealu. Ma dwa koty: Felę i Felka. 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ