.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Emerytura w Québecu 

Jakiej kwoty można się spodziewać w ramach emerytur rządowych?

Ze strony Rządu Federalnego jest to tak zwany Old Age Security. Ta emerytura jest zależna wyłącznie od długości pobytu w Kanadzie, ale nie jest zależna od czasu jaki przepracowaliśmy. Otrzymuje ją każdy, kto mieszka w Kanadzie w zależności od tego, ile lat tutaj przebywał w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego. Można ją pobierać od 65-tego roku życia, ale można również pobierać ją później. Maksymalną kwotę otrzymuje się po 40 latach pobytu w Kanadzie, ale by ją otrzymać, trzeba żyć tutaj minimum 10 lat. W tym roku wynosi to około 714 dol. na miesiąc. Jeśli mieszkamy krócej to kwota ta jest obliczana wg. ilości lat zamieszkania w Kanadzie. Jeśli nie będziemy pobierać emerytury od 65 roku życia, a np. od 70 roku życia to zyskujemy na wysokości wypłat, np. w wieku 70 lat kwota może wynosić 970 dol.

W Quebecu, system emerytalny – (Quebec Pension Plan), jest zależny od składek potrąconych z pensji. QPP trzeba sobie wypracować.  Imigranci z niewielką ilością lat pracy i o niskich dochodach nie mogą polegać na quebeckiej emeryturze. Na stronach internetowych Quebec Service są dostępne informacje z przypuszczalną kwotą, którą możemy otrzymać według swojej sytuacji i zarobków. Emeryturę quebecką można pobierać od 60 roku życia, ale jest ona obniżona o 36% w stosunku do kwoty, jaką otrzymujemy w chwili, gdy przechodzimy na emeryturę w wieku 65 lat. 

Obydwie emerytury, a więc federalna i quebecka podlegają rocznym rozliczeniom podatkowym.   
Ponadto istnieje możliwość otrzymywania dodatkowej renty, czyli suplementu, ale trzeba wiedzieć, że:

Przyznanie suplementu jest zależne od zarobku rodzinnego nie indywidualnego. Jeśli jeden z małżonków jeszcze pracuje to druga osoba może nie dostać tej dodatkowej kwoty, mimo że ma bardzo niską emeryturę quebecką. W tym roku z jedną osobą pracującą, a drugą na emeryturze limit dochodu wspólnego wynosi 51,840 dol. lub 28,560 dol. dla dwojga emerytów. Poniżej tych zarobków można ubiegać się o suplement. 

Aby podwyższyć sobie standard życia na emeryturze można oszczędzać na RRSP albo na TFSA - tax free. O różnicach między tymi dwoma rodzajami kont oszczędnościowych napiszę w następnym wydaniu Panoramy. 

Sugeruję, że dobrze jest ustalić budżet i strategie oszczędzania dzięki planom przygotowanym przez doradcę finansowego.
 

Magdalena Ptaszkiewicz

Magdalena Ptaszkiewicz - Doradca Finansowy, Industrielle Alliance Financial Services

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ