.
NUMER 7 / GRUDZIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Dlaczego pewność siebie jest ważniejsza od wiedzy?

Pewność siebie jest cechą fundamentalną dla powodzenia w biznesie; twierdzę wręcz, że w dzisiejszej rzeczywistości pewność siebie jest ważniejsza od samej wiedzy. Dostęp do informacji na najwyższym światowym poziomie nie jest dziś żadnym problem, wartościowe treści, branżowa literatura i świetnej jakości kursy on-line są na wyciągnięcie ręki. To małe urządzenie, które każdy z nas nosi w kieszeni, daje nam praktycznie nieograniczony dostęp do takich wiadomości i materiałów, jakich jeszcze w latach 90-tych nie mieli nawet światowi przywódcy. W kilka sekund możemy nie tylko znaleźć odpowiedź na każde nurtujące nas pytanie dotyczące strategii biznesowej czy marketingu, ale też możemy dotrzeć do freelancera z dowolnej części świata, który od ręki rozwiąże nam praktycznie każdy problem. 

Pytanie o "know-how", o to jak prowadzić biznes, przestało być problem. Skoro wiemy "jak", to dlaczego nie robimy tego, co jest niezbędne by wywindować naszą firmę ponad konkurencję? Co nas powstrzymuje przed wejściem z biznesem na wyższy poziom, na nowe rynki? Dlaczego nie podejmujemy kroków, o których wiemy, że doprowadziłyby nas do tak bardzo oczekiwanego przełomu? 

Odpowiedź na te pytania jest następująca: powstrzymuje nas nasza podświadomość. My podświadomie nie wierzymy, że damy radę, wątpimy w to, że jesteśmy w stanie odnieść sukces. I tu dochodzimy do sedna twierdzenia wyrażonego w tytule: możesz zacząć działać bez wiedzy, bo wkoło są źródła i osoby, które Ci mogą tę wiedzę dostarczyć. Ale nie zaczniesz działać bez pewności siebie; gdy wątpisz w swoje możliwości i talenty, to na podbój biznesowego świata nie wyruszysz. 

Cała wiedza o tym "jak się robi biznes", a także Twoja ogromna determinacja i chęć zaistnienia w biznesowym świecie nie wystarczą, nie popchną Cię do działania, jeśli Twoja podświadomość będzie Ci mówić: nie dasz rady, nie jesteś dość dobry, nie uda Ci się, tyle razy próbowałeś i nic, lepiej sobie odpuść, zanim znów się rozczarujesz. Kiedy taki przekaz płynie z Twojej podświadomości, nie będziesz dążyć do poznawania nowych ludzi, choć świadomie doskonale rozumiesz, że w Twojej branży networking odgrywa kluczową rolę. Możesz być przekonany, że Twój pomysł na usługę lub produkt jest strzałem w dziesiątkę, ale na samym myśleniu się skończy, jeśli Twoja podświadomość będzie Ci mówić: nikt tego od Ciebie nie kupi, nie masz kontaktów, nie masz marki, ludzie Ci nie zaufają. 

To nasza podświadomość, a nie to, co chcemy i myślimy świadomie, jest winna temu, że tak często pozostajemy bierni, albo robimy znacznie mniej, niż byśmy chcieli i niż byśmy mogli. Działamy zachowawczo zamiast z rozmachem. Wypłynięcie na szerokie wody nieustannie odkładamy na później. Doskonalimy w nieskończoność nasz produkt, nieustannie doszkalamy siebie. Myślimy, że jak zrobimy jeszcze jeden kurs, odbędziemy jeszcze jedno szkolenie, to wtedy będziemy gotowi. Czekamy, aż nadejdzie ten właściwy moment. I patrzymy z zazdrością, a często i z żalem na osoby, które wcale nie są lepsze od nas, których pomysły wcale nie są bardziej odkrywcze, a które są już daleko, daleko przed nami.

Problem podświadomego braku wiary we własne możliwości jest szczególnie dotkliwy w odniesieniu do kobiet. Przez tysiące lat społeczeństwo nie widziało bowiem dla nas innej roli niż rola matki i żony. Stąd w naszej podświadomości nie ma zapisanej roli kobiety-liderki, nie mamy mentalnego programu o nazwie "businesswoman". Kilkadziesiąt lat formalnego uprawnienia nie jest w stanie automatycznie przeprogramować podświadomego przekonania o roli i wartości kobiety, które było utrwalane przez wieki. Dlatego też tak ważne jest, by nie ograniczać się do powtarzania motywacyjnych i feministycznych haseł, lecz skierować wysiłek i pracę tam, gdzie leży źródło problemu - do podświadomości. 

Pocieszające dla nas wszystkich, i kobiet i mężczyzn, niech będzie to, że pewność siebie bynajmniej nie jest stałą cechą charakteru, jak przez lata myślano. Dziś już wiemy, że to nie jest trwała i niezmienna predyspozycja dana nam w genach. Oczywiście, że są osoby, po których praktycznie od urodzenia widać, że mają to przysłowiowe "parcie do przodu". Inni z kolei od pierwszych dni życia wykazują większe wycofanie, wolą spokojnie przyglądać się z boku, niż wyrywać się przed szereg. Ale geny przesądzają tylko w niewielkim ułamku o naszym funkcjonowaniu społecznym - w dużo większym stopniu decydujemy o tym my sami. 

Pewność siebie jest jak mięsień, który można wyćwiczyć, jak umiejętność jazdy na rowerze czy szybkiego czytania, które można opanować. Wtedy nie ma potrzeby sięgania po aktorskie sztuczki i udawania pewności, podczas gdy w rzeczywistości żołądek jest tak ściśnięty, że aż boli. 

Z odpowiednimi narzędziami, jakie daje nam wiedza z zakresu neuroplastyki mózgu, pewnym siebie może stać się każdy, w każdym wieku, bez względu na to, w jak bardzo "nieśmiałe geny" został wyposażony przez rodziców. A to dlatego, że każdym "wyjściem ze skorupy", każdym śmiałym działaniem dajesz swojemu mózgowi nowe doświadczenie, tworząc w ten sposób połączenia neuronowe, które po jakimś czasie będą na tyle solidne, że pewność siebie stanie się Twoją naturą.

Na koniec krótki apel do wszystkich Pań, zarówno tych prowadzących własne firmy, jak i zatrudnionych na etatach: jeśli czujesz, że masz w sobie potencjał, który z jakiegoś powodu pozostaje niewykorzystany, jeśli Twoje dotychczasowe starania by się przełamać i odważyć na "coś więcej" nie przyniosły rezultatu, to zapraszam Cię na bezpłatną konsultację on-line. Podczas 60-minutowej rozmowy pomogę Ci odkryć przekonania kryjące się w Twojej podświadomości i pokażę Ci, jak je przeprogramować, by zamienić drzemiące w Tobie możliwości w konkretne działania: 

http://www.breakingtheglassceiling.coach/calendar/
 

Dr Anna Kamińska


Dr Anna Kamińska -  business coach, psycholog, prawnik, przez ponad 10 lat radca prawny, prowadziła własną kancelarię prawną w Warszawie. Kilka lat temu zdecydowała się porzucić prawo dla swojej życiowej misji i pasji - wspierania aktywnych zawodowo kobiet w osiąganiu wysokiej pozycji, renomy oraz poważania nawet w dziedzinach uważanych powszechnie za domenę mężczyzn. Korzystając z tradycyjnych narzędzi coachingowych, jak również wiedzy z zakresu neurobiologii, plastyki mózgu i epigenetyki, pomaga kobietom realizować najśmielsze cele i sięgać po marzenia. Stworzyła dedykowany kobietom biznesu globalny program coachingu on-line: www.breakingtheglassceiling.coach. Mieszka w Toronto. 
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ