.
NUMER 7 / GRUDZIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Poziom cukru w cukrze, czyli ile jest przedsiębiorcy w firmie i firmy w przedsiębiorcy

Co widzi przedsiębiorca patrząc na swoją firmę? Jak ją postrzega? Czy widzi w niej potencjał, jakość, wartość, czy też widzi przeciętność i bylejakość? Na jakie aspekty zwraca uwagę, a jakie ignoruje? Co widzi przedsiębiorca oceniając efekty działalności i przyszłe perspektywy swojej firmy?

Odpowiedź jest krótka. Widzi samego siebie, a jego własny biznes jest w pewnym sensie odbiciem jego osobowości, zdolności, umiejętności, a nawet poglądów, czy jego samooceny i poczucia własnej wartości. Nie zawsze jest to takie oczywiste, bo przecież są podatki, regulacje prawne, klienci, pracownicy, dostawcy, często zawodna technologia. Masę czynników (włącznie z tymi pozostającymi całkowicie poza kontrolą właściciela) ma wpływ na to, co się dzieje w firmie. Ale kto jest ostatecznie za to wszystko odpowiedzialny? Ślepy los?

Przyjrzyjmy się temu aspektowi bliżej.

Jeżeli firma jest mała, jest start-upem, czy ma niewielki staż, to kto głównie pracuje nad jej strategią? Przedsiębiorca. Kto głównie poprzez swoje działania wdraża ją w życie? Przedsiębiorca.

Zatem jeżeli przedsiębiorca jako człowiek, ma problemy z określaniem priorytetów, zarządzaniem sobą w czasie - jego firma też będzie miała identyczne problemy. Jeżeli szybko się załamuje, łatwo się poddaje, nie rozwiązuje problemów, które napotyka, tylko bardziej lub mniej świadomie odsuwa je licząc na to, że same się rozwiążą, to tak samo będzie w jego firmie. Firma takiego przedsiębiorcy również nie będzie odpowiednio atakować problemów, które się pojawią. Taka firma nie będzie się z niczym wyrabiać, skupiając się na tym co dany przedsiębiorca lubi robić, ale niekoniecznie na rzeczach w danym momencie najważniejszych, generujących największą wartość dla firmy.

Tak jest w małej firmie. A w dużej? W dużej tylko z pozoru jest inaczej. W większej firmie dużo mniej rzeczy jest wynikiem bezpośredniego działania samego przedsiębiorcy, ponieważ jest też przecież zespół, który może nadrobić pewne jego niedociągnięcia. Jednak jest to możliwe, o ile będą to ludzie na odpowiednio wysokim poziomie. 

Okazuje się bowiem, że w dużej firmie rola przedsiębiorcy staje się jeszcze trudniejsza, ponieważ staje się on liderem dla swojego zespołu. Jeżeli chce mieć ludzi lepszych od siebie w poszczególnych dziedzinach (którzy będą dla niego wsparciem, a nie ciężarem) to musi emanować pewnością siebie, pasją, zaangażowaniem, wiarą w sens tego, co robi. Musi być dla nich pewnego rodzaju autorytetem i przewodnikiem. Samo "przykręcanie śruby" pracownikom nie jest najlepszym narzędziem do gromadzenia i utrzymania najlepszych ludzi przy sobie. W takich warunkach i przy takim traktowaniu znikną przy pierwszej możliwej okazji. Żeby w pełni korzystać z ich energii, ekspertyzy, doświadczenia i inicjatyw należy dać im do tego własny przykład i stworzyć im do tego odpowiednie warunki.

Zatem znowu wracamy do kwestii kompetencji właściciela firmy oraz spójności wyznawanych przez niego wartości i z faktycznymi jego działaniami (zwłaszcza w trudnych sytuacjach). Jego samoocena i poczucie własnej wartości również nie są bez znaczenia. Poszczególni członkowie zespołu obserwują swojego lidera i widzą jego zachowanie w różnych sytuacjach, skłonność do ryzyka, ustalanie priorytetów, zarządzanie ewentualnymi konfliktami, reakcje na trudności, błędy i porażki. Jakość jego decyzji ma znaczenie.

Podsumowując chore drzewo nie może wydać zdrowych owoców, a zdrowe drzewo z dużym prawdopodobieństwem wyda również zdrowe owoce. Z kiepskiego przedsiębiorcy nie wyrośnie dochodowy biznes. Oczywiście nikt nie rodzi się z wszystkimi kompetencjami potrzebnymi przedsiębiorcy. Sam talent też nie wystarczy. Bycia przedsiębiorcą trzeba się nauczyć, a błędy i porażki są nieodzownym elementem życia przedsiębiorcy. Jednak pomimo tego, że przedsiębiorca nie ma pełnej kontroli nad wszystkim, co się dzieje w jego biznesie to jego postawa ma kluczowy wpływ na to, czy statek, którego jest kapitanem dopłynie do wyznaczonego celu. Kapitan statku nie ma wpływu na wiatr i na pogodę, ale w zależności od sytuacji może operować sterem i żaglami. To koniec końców kapitan jest odpowiedzialny za cały statek i za zdrowie i życie znajdującej się na nim załogi.
 

Karol Cichosz


Karol Cichosz - przedsiębiorca, audytor, ekonomista, architekt i inżynier rozwiązań biznesowo – informatycznych. Współwłaściciel oraz członek zarządu kilku spółek działających w obszarach nieruchomości, finansów i IT. Mentor i strateg z ponad 10-letnim doświadczeniem w prowadzeniu własnych firm. Buduje strategie biznesowe w oparciu o wycenę dostarczanej na rynek wartości dodanej i analizę finansową. www.kupishandcichosh.com (Warszawa - Londyn)
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ