.
NUMER 3 / SIERPIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Czy szkoły i uniwersytety przygotowują do prowadzenia biznesu? 

Pytanie o rolę szkół i uniwersytetów pojawia się coraz częściej w debacie publicznej - zwłaszcza w kontekście prowadzenia własnego biznesu. Z jednej strony nikt z nas nie wyobraża sobie operacji serca wykonanej przez osobę bez ukończonej formalnej ścieżki studiów medycznych, specjalizacji, staży, praktyk. Z drugiej strony postęp technologiczny nieodwracalnie zmienia naszą rzeczywistość, a wraz z nią nasze role społeczne oraz zachowania. Szkoły czy uniwersytety nie są już w stanie nadążyć za tymi zmianami. 

Dzisiaj, gdzie dostęp do szerokopasmowego internetu w wielu miejscach na świecie jest czymś powszechnym uczeń czy student zamiast spędzać lata w szkołach często jest w stanie wielokrotnie szybciej i lepiej zgłębić dany temat chociażby np. oglądając Youtube. Wydaje się czasem, że już nawet nie musi umieć czytać, ponieważ pozyskiwanie wiedzy stało się TAKIE PROSTE. Dostęp do wiedzy nie jest już wyzwaniem, jest ona dostępna na odległość komputerowego klawisza. 

Wyzwaniem jest dzisiaj zupełnie inna rzecz - technologia. Jesteśmy na progu wojny z maszynami o miejsca pracy. Co ważne, nie chodzi już tylko o zastępowanie prac ręcznych automatyką i robotyką. Coraz śmielej w naszą rzeczywistość wchodzi sztuczna inteligencja. 
Przecież to nie człowiek decyduje komu, kiedy, jakie reklamy się wyświetlają na portalu społecznościowym. To nie człowiek decyduje o tym komu, kiedy, jakie linki i w jakiej kolejności są prezentowane w wyszukiwarce internetowej. Decyduje o tym sztuczna inteligencja. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo zaawansowane technologicznie są produkty czy usługi, z których powszechnie na co dzień korzystamy.

To wszystko sprawia, że wiele zawodów i profesji odchodzi i będzie odchodzić do lamusa. Możemy tylko domyślać się co stanie się z zawodowymi kierowcami, kiedy prowadzenie pojazdów mechanicznych przez człowieka stanie się... nielegalne? Czy wiedza i umiejętności zdobyte w szkolnych ławkach przygotują do zawodów i profesji, które jeszcze nie istnieją? Czy wszelkiego rodzaju, testy, sprawdziany i klucze odpowiedzi dają przestrzeń na niezbędną dzisiaj kreatywność i indywidualizm? Na te pytania, każdy z nas musi już sobie sam odpowiedzieć.

Jedno jest jednak pewne. Jeśli chodzi o zawody i różne specjalizacje wniosek nasuwa się sam. Jeżeli na rynku będzie utrzymywał się popyt na dany, wyuczony w szkole czy na uniwersytecie zawód, to możemy spać spokojnie. Jednak w kontekście prowadzenia biznesu, zaryzykowałbym stwierdzenie, że obecny system szkolnictwa nigdy, tak naprawdę, do tego nas nie przygotowywał. Nie po to został wymyślony. System kształcenia miał i ma na celu stworzyć profesjonalistę w określonym fachu. Jednak prowadzenie biznesu jest interdyscyplinarne. Każdy biznes jest jak żywy organizm, który składa się z wielu powiązanych ze sobą i współzależnych elementów. Dlatego można być świetnym kardiologiem, ale fatalnym właścicielem kliniki. Można być też świetnym właścicielem kliniki i nie mieć większego pojęcia o anatomii. Bo prowadzenie biznesu, to nie tylko samo świadczenie usługi czy wytwarzanie produktu. Prowadzenie biznesu obejmuje jeszcze finanse firmowe i osobiste, marketing, PR, sprzedaż, budowanie zespołu, szukanie przewag konkurencyjnych, nawiązywanie partnerstw, inwestowanie, negocjacje, komunikację i wiele innych elementów, które muszą ze sobą współgrać. To tłumaczy, dlaczego tak wielu absolwentów nawet najlepszych na świecie szkół biznesu, nigdy nie zakłada własnego biznesu, a dobrze płatna praca jest dla nich bardziej naturalnym środowiskiem. 

Oczywiście szkolne kontakty, czy różne wyzwania i wymagania, jakie stawia przed nami szkoła, mogą nas pozytywnie ukształtować i przyczynić się do naszego sukcesu w biznesie. Jednak, czy w 2019 roku wystarczy tylko skończyć jakąkolwiek szkołę, żeby odnieść później sukces w biznesie?
 

Karol Cichosz


Karol Cichosz - przedsiębiorca, audytor, ekonomista, architekt i inżynier rozwiązań biznesowo – informatycznych. Współwłaściciel oraz członek zarządu kilku spółek działających w obszarach nieruchomości, finansów i IT. Mentor i strateg z ponad 10-letnim doświadczeniem w prowadzeniu własnych firm. Buduje strategie biznesowe w oparciu o wycenę dostarczanej na rynek wartości dodanej i analizę finansową. www.kupishandcichosh.com (Warszawa - Londyn)
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ