.
NUMER 3 / SIERPIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Po co budzić w sobie potrzebę ciągłego rozwoju? 
 
.... Jako przedsiębiorcy czy też właściciele firm coraz częściej zastanawiamy się, w jaki sposób osiągnąć nasz biznesowy cel. Chcemy wiedzieć, jak doskonalić umiejętności zarządzania firmą, jak zwiększać efektywność i wydajność pracy swojej i naszych pracowników. Rynek pędzi do przodu i wymusza na właścicielach firm nabywanie kolejnych kompetencji i wprowadzanie zmian w swoich biznesach.

Oczywiście wraz z rosnącą potrzebą rozwoju rośnie liczba dostępnych kursów, mających wskazać nam skuteczne metody osiągania celu. Możliwości na rynku jest mnóstwo, obietnic (niestety często bez pokrycia) za nimi się kryjących, jeszcze więcej. To wszystko sprawia, że rzesza przedsiębiorców postanawia nie korzystać z konferencji, szkoleń, mentoringu czy coachingu oraz nie zmieniać w biznesie nic. Wychodząc z założenia, że skoro do tej pory stosowane metody prowadzenia firmy się sprawdzały i jakoś to szło, to dlaczego biznes nagle miałby się załamać.

...
Z takiego założenia wyszedł też jeden z moich znajomych. On też zastanawiał się czy jest sens korzystania z mentoringu, coachingu, konferencji biznesowych czy raczej uczęszczanie na nie okaże się stratą czasu i pieniędzy. Nie mniej przy okazji spotkania zadał mi pytanie: 

Czy Ty naprawdę wierzysz, że doskonalenie swojej osobowości i swoich kompetencji biznesowych poprzez warsztaty edukacyjne, udział w konferencjach czy coaching, ma sens? Czy naprawdę wierzysz, że warsztaty edukacyjne lub mentoring mogą pomóc w realizacji celów biznesowych? I tak w zasadzie, to po co brać udział np. w warsztatach edukacyjnych? Czy rzeczywiście mogę się czegoś na nich nauczyć? Czy w ogóle warto zawracać sobie tym głowę? 

Zastanawiałam się chwilę co mu powiedzieć, jak wytłumaczyć. Szybko przyszła mi do głowy pewna historia zaczerpnięta z "7 nawyków skutecznego działania" Covey’a, którą postanowiłam się z nim podzielić. 

Wyobraź sobie, że idąc lasem napotykasz drwala, który w pocie czoła ścina drzewo - powiedziałem. Gdy pytasz: "Co robisz człowieku?", ten odpowiada: "Jakbyś nie widział, drzewo ścinam. Nie przeszkadzaj mi, jestem bardzo zajęty". Patrzysz się na niego i mówisz: "Ale wyglądasz już na bardzo wycieńczonego, długo już się z tym drzewem męczysz? Drwal odpowiada: "Już ponad pół dnia, jestem skonany, bo ścinanie drzewa to bardzo ciężka praca". Patrzysz, jak się męczy, patrzysz na tę piłę i odkrywasz, ze zdumieniem, że piła jaką drwal piłuje jest po prostu tak tempa, że praca nie ma jak posuwać się szybciej a drwal niepotrzebnie się męczy. Mówisz więc: "Drwalu odpocznij chwilę i naostrz tę piłę. Wtedy twoja praca będzie nie tylko bardziej efektywna, nie tylko będziesz skuteczniejszy, lecz także będzie Ci łatwiej". Na co drwal odpowiada: "Nie mam czasu na ostrzenie, ścinam drzewo, śpieszę się, muszę skończyć do jutra" i ścina nadal tą samą nienaostrzoną piłą drzewo. 

Praca nad sobą, rozwijanie własnych umiejętności, czy to poprzez udział w warsztatach, coachingu, konsultacjach czy po prostu poprzez czytanie literatury oraz rozmowę z ludźmi jest jak ostrzenie piły. Zaganiani, pędzimy do firmy, do domu, do dzieci, do klienta. Nie zauważamy niemal jak mija jesień, zima i jak po niej następuje wiosna.  Żyjemy i pracujemy nie poświęcając dłuższej chwili na myśl jak pracujemy, jak żyjemy, w jakim stanie jest nasza piła, jeszcze ostra czy już nie. W rezultacie żyje nam się i prowadzi firmę coraz ciężej, jesteśmy coraz bardziej zmęczeni, coraz mniej efektywni, coraz mniej skuteczni a terminy gonią. Nazbyt często jak ten drwal zamiast zatrzymać się na moment, pomyśleć i naostrzyć piłę, staramy się wykrzesać z siebie jeszcze więcej energii i piłujemy naszą pracę czy życie tą tępą piłą. 

Zapominamy o tym, że świat się zmienia, technologia idzie do przodu i w związku z tym rzeczywistość stawia nas przed coraz to nowymi wyzwaniami, ale i ułatwieniami. Sposoby radzenia sobie z nimi, które jeszcze kilka lat temu były skuteczne, z czasem przestały być adekwatne, lub w stu procentach wystarczające.

Zatem co zrobić, żeby naostrzyć swoją piłę w biznesie i żyć efektywniej, skuteczniej, wykorzystując w większym stopniu swój potencjał? Na pewno nie zaczynaj od gorączkowych poszukiwań szkoleń. Na początek może, po prostu, przystań na moment i pozwól przebić się jednemu pytaniu w codziennej gonitwie myśli.  Czy żyje lub pracuje mi się ciężej niż kilka lat temu? Jeśli odpowiedź brzmi "chyba tak" lub "zdecydowanie tak" to zadaj sobie kolejne: "Czy chcę lub mogę żyć i pracować tak, by czerpać większą niż obecnie radość i satysfakcję z tego jak żyję i co robię?
 

Anna Kupisz 


Anna Kupisz - kobieta biznesu, ekonomista, negocjator, psycholog, autorka książek biznesowych. Pomysłodawczyni inicjatywy "Firma jest Kobietą" w ramach której od 5 lat dzieli się nie tylko praktyczną wiedzą, ale i swoim 10-letnim doświadczeniem biznesowym z przedsiębiorczymi Polkami z całego świata. www.firmajestkobieta.com. Jako mentor i strateg biznesowy pokazuje jak przeprowadzić w firmie audyt po to, by okiełznać finanse, dokonać pełnej analizy i na tej podstawie zbudować strategię biznesową realizującą określony cel finansowy.  Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej lub chcesz skontaktować się z Anią wejdź na stronę: www.kupishandcichosh.com (Warszawa - Londyn) 
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ