.
NUMER 3 / SIERPIEŃ 2019

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Czy płyniesz w kierunku dobrego portu? 
 
.... Jakże często spotykam na warsztatach, prelekcjach czy konsultacjach przedsiębiorców dryfujących po rynku, biegających z przysłowiową pustą taczką po placu budowy. Zawsze są niesamowicie zajęci, zmęczeni, sfrustrowani, ponieważ nie zarabiają w swoich firmach takich pieniędzy, które by ich satysfakcjonowały. 

Kiedy jednak zapytasz o ich cele biznesowe, kiedy chcesz uzyskać informację, dokąd płyną, nie są wstanie odpowiedzieć. Nie wiedzą! Wyruszyli kilka lat temu w imię pragnienia prowadzenia własnej firmy, z celem zarobienia najwięcej jak się da, sprzedania najwięcej jak się da, pozyskania klientów najwięcej jak się da. Ale ile to jest? Tego już nie wiedzą. 

Dlatego czasem warto wrócić do podstaw, o których pisze chociażby Covey w jednym z rozdziałów swojej książki "7 nawyków skutecznego działania". A pisze wyraźnie - "Zaczynaj z wizją końca". Jak bowiem inaczej zrealizujesz swoje cele i swoją wizję, jeśli nawet nie wiesz jak ona dokładnie wygląda?
 

...
Oczywiście są sytuacje, gdy nie zakładamy celów, gdy nie budujemy wizji rozwoju własnej firmy. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej na początku budowania biznesu, gdy jeszcze nie wiemy na który nasz produkt rynek najlepiej zareaguje, gdy jeszcze nie mamy pewności, który segment klienta będziemy obsługiwać. Jednak pewnego dnia fazę testów uznajemy za zakończoną. Wtedy zanim pognasz dalej, potrzebujesz się zatrzymać i zabrać się za zbudowanie i wizualizację na papierze obrazu rozwoju firmy. 

Dlaczego to tak ważne by ją zbudować i spisać?

Zacznijmy od tego, że człowiek posługuje się dwoma systemami tworzenia. Pierwszy to ten w głowie, wizualizowany na papierze. Drugi - to tworzenie już w świecie rzeczywistym tego co powstało w pierwszym procesie tworzenia. Logiczne więc się wydaje, że im dokładniej stworzony zostanie obraz w pierwszym procesie tworzenia, tym łatwiej będzie go odtworzyć w rzeczywistości i wdrożyć. Im wyrazistszy obraz w głowie stworzysz a następnie przelejesz go na papier, tym łatwiej przyjdzie Ci zbudować strategię realizującą tą wizję. 

Właśnie dlatego budowanie wizji rozwoju własnej firmy należy rozpocząć od pierwszego etapu tworzenia, a strategia jaką zbudujesz odpowie Ci na pytanie jak tę wizję wdrożyć w życie. Zatem w tym pierwszym etapie jesteś architektem niezwykłej budowli. Jeśli nie masz jasno nakreślonej wizji, będziesz improwizował nie zbudujesz imponującej budowli lub co gorsza grozi Ci zbudowanie kolosa na glinianych nogach, który niespodziewanie zawali się czyniąc z Ciebie bankruta.

Jaka zatem powinna być ta wizja rozwoju biznesu?

Wizja rozwoju twojej firmy, którą da się potem odwzorować w przyszłości za pomocą np. strategii musi być przede wszystkim konkretna, emocjonalna i osadzona w czasie. Co ważne, niekoniecznie bardzo daleko oddalona w czasie, ponieważ wizja opisująca Ciebie czy Biznes za np. 10 lat nadaje kierunek działania natomiast wizja np. roczna czy dwuletnia jest osadzona w takim okresie czasu, jaki jesteśmy w stanie umysłem objąć. Dla takiej wizji będziesz w stanie zbudować strategię ją wdrażającą. 

Dlaczego wizja powinna być konkretna?

Odpowiedź jest prosta - im więcej konkretów o twojej sytuacji i sytuacji firmy będzie zawierała wizja tym łatwej będzie powyjmować z niej priorytety i cele na ten najbliższy rok czy dwa i tym bardziej precyzyjna i skoncentrowana na tych priorytetach będzie twoja strategia, która ma je zrealizować.

A dlaczego wizja musi wywoływać u Ciebie emocje?

Cóż, bez nich nie zrodzi się działanie! Twoja wizja musi Cię zainspirować, a to oznacza, że musi wprowadzać Cię w stan ekscytacji, radości oraz stanowić dla Ciebie wyzwanie. Oczywiście takie, które będziesz czuł, że jest przez Ciebie do zrealizowania.

Anna Kupisz 


Anna Kupisz - kobieta biznesu, ekonomista, negocjator, psycholog, autorka książek biznesowych. Pomysłodawczyni inicjatywy "Firma jest Kobietą" w ramach której od 5 lat dzieli się nie tylko praktyczną wiedzą, ale i swoim 10-letnim doświadczeniem biznesowym z przedsiębiorczymi Polkami z całego świata. www.firmajestkobieta.com. Jako mentor i strateg biznesowy pokazuje jak przeprowadzić w firmie audyt po to, by okiełznać finanse, dokonać pełnej analizy i na tej podstawie zbudować strategię biznesową realizującą określony cel finansowy.  Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej lub chcesz skontaktować się z Anią wejdź na stronę: www.kupishandcichosh.com (Warszawa - Londyn) 
 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ