.

MAGAZYN PANORAMA
352 Bergevin, Suite 6 
Lasalle, Qc
H8R 3M3 

E-mail: [email protected]

Tel. (514) 367-1224 
Tel. (514) 963-1080 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Co to jest zysk kapitałowy, czyli tzw. "capital gain"?

Zysk kapitałowy to zarobek uzyskany poprzez sprzedaż mienia tak jak np. inwestycje giełdowe (akcje lub obligacje), udziały w firmach lub nieruchomości.

W Kanadzie takie zyski podchodzą pod reguły podatkowe i cześć z tych zysków jest opodatkowana. Zrozumienie ich i odpowiednie zaplanowanie takiej sprzedaży ma duży wpływ na nasz końcowy bilans finansowy. Jest wiele nieodpowiednich informacji podawanych lub niepełnego zrozumienia i dlatego przede wszystkim powinno się zawsze skonsultować z odpowiednim specjalistą (np. księgowym) nim podejmie się decyzje sprzedaży.

W tym artykule chciałam przedstawić cześć najważniejszych reguł odnośnie do zysku kapitałowego biorąc pod uwagę zmianę jaką rząd ogłosili w nowym budżecie.

Zyski od sprzedaży głównej rezydencji zamieszkania (primary residence) są
wolne od podatku.

Zyski na kontach oszczędnościowych typu CELI-TFSA są również wolne od
podatku.

Tabelę w wyższej rozdzielczości można pobrać stąd.

Na kontach z inwestycjami na pensje emerytalne (RRSP albo inne pension plans) na zyskach kapitałowych również nie obwiązuje podatek. Sumy są opodatkowane przy wyciagnięciu w 100% jako pensja, a nie jako zyski kapitałowe.

Na regularnych kontach oszczędnościowych (non-registered) wszelkie zasady opodatkowania obowiązują, czyli zysk ze sprzedaży np. akcji giełdowych będą doliczane w 50% do dochodu.

W wypadku sprzedania drugorzędnej nieruchomości lub budynku dochodowego trzeba doliczyć do swojego zarobku 50% wartości zysku kapitałowego. Te 50% po odliczeniu dozwolonych wydatków będzie doliczone do naszego dochodu I będzie opodatkowane według odpowiedniej stawki podatkowej.

Rząd ogłosił w nowym budżecie, że chce zmienić procent zysku, który będzie
obowiązywał opodatkowaniu. Zamiast 50%, trzeba będzie doliczać 66.7% zysku.

UWAGA: Ten wyższy procent będzie tylko na sumę zysków kapitałowych w danym roku powyżej 250,000$ na osobę, a jeśli nieruchomość należała do małżeństwa ten limit wynosi wtedy 500,000$. Na zyski poniżej tej kwoty nie ma zmian. Również te zmiany nie są jeszcze 100% zatwierdzone legalnie także data dokładna od kiedy to będzie obowiązywać może się zmienić a niekoniecznie być już na sprzedaże po 25-tym czerwca 2024.

Na sprzedaże przez innych podatników (nie indywidualnych tak jak firmy, została ogłoszona zmiana na 66.7% wliczenia zysku niezależnie od kwoty.

Przy sprzedaży firm są pewne zwolnienia od zysku kapitałowego tzw.  Lifetime Capital Gains Exemptions. Najlepiej takie sprzedaże zatwierdzać z odpowiednimi fachowcami.

Są możliwości opóźnienia opodatkowania zysku kapitałowego przy transferach między małżonkami lub darowiznach dla dzieci, ale są to obliczenia I zasady, które trzeba indywidualnie zatwierdzić z księgowym lub innym specjalistą od spraw podatkowych.

Ostatecznie warto zaznaczyć, że duży wpływ mają reguły opodatkowania w przypadku dziedziczenia. Mienie osoby zmarłej musi zostać rozliczone I uregulowane muszą być wszelkie zależności podatkowe. Nawet jeśli spadkobierca nie ma zamiaru sprzedać inwestycji lub nieruchomości ona jest uważana jako sprzedana w dzień zgonu i według tego są robione obliczenia do ostatnich podatków osoby zmarłej. W takim planie można ustalić najlepsze strategie, aby jak najwięcej wartości zostało w rękach spadkobierców, a nie oddane do rządu. Jeśli jest spadek zaplanowany wcześniej ubezpieczenie na życie może być wzięte, aby pokryć przyszłe zależności podatkowe I zostawić aktywa nie obciążone. Warto jest korzystać z usług profesjonalistów i być dobrze poinformowanym, by nie spotkały nas niespodzianki. 
 

Magdalena Ptaszkiewicz

Magdalena Ptaszkiewicz - Niezależny Doradca Finansowy, (514) 567-2323

 


PANORAMA - MAGAZYN RADIA POLONIA CFMB 1280 AM, MONTREAL, KANADA
Tel: (514) 367-1224, (514) 963-1080, E-mail: [email protected]
Designed and maintained by Andrzej Leszczewicz
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
ZALOGUJ SIĘ